Не думкам треба вчити, а думати.
Іммануїл Кант, німецький філософ, письменник, антрополог, фізик, бібліотекар, педагог, основоположник німецької класичної філософії

Коаліції «Ямайка» не буде

Експерт: «Це означає певний період невизначеності та, ймовірно, ослаблення позицій канцлера Меркель»
20 листопада, 2017 - 18:25
ФОТО REUTERS

У ніч проти 20 листопада лідер Вільної демократичної партії (ВДП) Крістіан Лінднер оголосив, що його політична сила виходить із переговорів про формування нової урядової коаліції, що тривали майже місяць. Очікувалося, що до так званої коаліції «Ямайка» увійдуть блок партій Християнсько-демократичний союз (ХДС) і Християнсько-соціальний Союз (ХСС),  а також партія Зелених і ВДП.

Керівництво партії у Twitter пояснило рішення тим, що політсила «не може нести відповідальність за дух, яким наповнені документи коаліційних переговорів», що вони змушені були «відмовитися від своїх основних принципів», тому вирішили не підводити своїх виборців, підтримуючи той політичний курс, у який вірять, повідомляє DW. «Краще не керувати країною, ніж керувати неправильно», — заявив Лінднер.

Тим часом канцлер Німеччини і очільниця партії ХДС Ангела Меркель висловила жаль з приводу того, що учасники переговорів «не змогли знайти прийнятного для всіх рішення» і зокрема, щодо питання міграції. Глава партії ХСС Горст Зеегофер сказав, що домовленість була «на відстані витягнутої руки», а очільник партії Зелених Джем Оздемір зазначив, що коаліція була можлива «за наявності доброї волі».

Politico пише про високу ймовірність нових виборів у країні. Бі-Бі-Сі повідомляє, що провал переговорів «залишив Ангелу Меркель перед найбільшим для неї викликом за 12 років канцлерства». «Пані Меркель зараз повинна боротися за політичне виживання. Лідер, який протягом стількох років символізував стабільність, швидко стає символом кризи в серці Європи», — пише кореспондент Бі-Бі-Сі в Берліні Дженні Гілл.

«ФОРМУЛА УКРАЇНИ «НІМЕЧЧИНА — ЦЕ МЕРКЕЛЬ» ПОМІТНО ВТРАЧАЄ АКТУАЛЬНІСТЬ»

Альона ГЕТЬМАНЧУК, директор Центру «Нова Європа»:

— Зрив коаліційних переговорів означає, що ризик нових виборів до Бундестагу є дуже високим. Існує ще варіант зі створення уряду меншості, але Ангела Меркель достатньо категорично виступала проти створення саме такого уряду. Залишається сподіватись, що під впливом фактору нових виборів її позиція буде дещо відкоригована у цьому питанні.

Велика коаліція з соціал-демократами теж надалі залишається під дуже великим питанням: вони дружно перепідтверджують неготовність до входження в коаліцію, і деякі представники СДПН вже, натомість, заявили про готовність до нових виборів.

Для України в цьому перебігу подій у Німеччині немає нічого хорошого. Нові вибори навряд чи закінчаться з кращим для нашого з Німеччиною партнерства результатом.

Взагалі, будь-який сценарій з тих, що залишились, означає певний період невизначеності і, ймовірно, ослаблення позицій канцлера Меркель. Навіть під час коаліційних переговорів Ангелі Меркель замість того, щоб відстоювати позиції своєї політичної сили, довелось виступати у ролі модератора. Крім того, нестабільними є позиції Меркель у власній партії. Існують побоювання навіть щодо до того, що Меркель може бути не переобраною головою партії. Це ще раз підкреслює необхідність для України посилити комунікацію з різними політичними акторами в Німеччині. Формула України «Німеччина — це Меркель» помітно втрачає свою актуальність.

«НЕОБРАННЯ МЕРКЕЛЬ КАНЦЛЕРОМ СТАНЕ ВЕЛИЧЕЗНИМ УДАРОМ ДЛЯ САНКЦІЙНОГО РЕЖИМУ ТА НИНІШНЬОЇ ПОЛІТИКИ НІМЕЧЧИНИ»

Андре ХАРТЕЛЬ, професор з німецьких та європейських студій, НАУКМА:

Основна проблема полягає в тому, що з часом традиційні центристські та ліві-центричні коаліції в Німеччині стали неможливими. До цього приходить той факт, що СДПН довелося відмовитися від ще однієї великої коаліції, оскільки вона сприймала чергове партнерство з ХДС та Меркель як загрозу своєму існуванню. Під час переговорів за останні 4 тижні було 3 (насправді 4 включаючи ХСС) дуже нерівноправні партнери зі слабкими лідерами (особливо Меркель і Цехофер з ХСС) та ексклюзивні позиції в першу чергу. щодо біженців та політики притулку. Сьогодні існують наступні можливості: розповідається про велику коаліцію з канцлерством Меркель, яка є складовою частиною переговорів (маловірогідна, оскільки проблема не тільки її, але й молодшого партнера СПДН), уряд меншості (що може статися вперше і є непопулярним) або нові вибори. Тим не менше, німецька конституція потребує канцлера для обрання навіть відносною більшістю, перш ніж президент може прийняти рішення про нові вибори, якщо він вважає його занадто нестійким. Таким чином, вибори є найбільш вірогідними і можуть відбутися на початку весни. Зверніть увагу на те, хто виграє, оскільки кампанія визначить, хто найбільше карається за вчорашню невдачу. Але очікувалося, що Меркель очолить лідерство і, таким чином, буде на черзі щоб стати канцлером. Деякі партії (СДПН, зелені, ХСС) намагатимуться йти на вибори з новими лідерами, щоб підвищити їхні шанси.

На мою думку, AfD (Альтернатива для Німеччини) і СДПН можуть отримати додаткові очки, виграні в основному з ХДС, а ВДП (вільна демократична партія) трохи втратить, здобудуть більше голосів або отримають такий самий результат.

Щодо України, Меркель перебуває в ступорі, на мою думку, її шанси залишитися на посаді канцлера становлять 10%. Тож її необрання канцлером стане величезним ударом для санкційного режиму та нинішньої політики Німеччини. Її особистість була ключовою в середовищі, яке було в значній мірі дружнім до Росії.

«СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ ТА ВІДНОСИНИ З РОСІЄЮ БУДУТЬ ВАЖЛИВИМИ ДЛЯ КОЖНОГО НОВОГО КАНЦЛЕРА, АЛЕ НЕ НАСТІЛЬКИ, ЯК ЦЕ БУЛО ДЛЯ МЕРКЕЛЬ»

Д-р Стефан Майстер, Керівник Центру Роберта Боша для країн Центральної та Східної Європи, Росії та Центральної Азії. Рада Німеччини з міжнародних відносин, Берлін:

Після провалу переговорів із створення коаліції «Ямайка» зростатиме тиск на Соціал-демократичну партію (СДПН) щодо вступу у велику коаліції, що мало ймовірно, але можливо. Якщо цього не станеться, то мають відбутися нові вибори і, можливо, без Меркель. Якщо Меркель залишить свою посаду, то для наступного канцлера ситуація в Східній Україні буде менш важливою і ця людина буде більш зосереджена на внутрішній політиці та майбутньому ЄС. Якщо Меркель залишиться, то її позиції послабляться і вона може піддаватися більшому тиску щодо її політики відносно Росії та підтримки санкцій проти Росії. В будь-якому випадку вона перехідна людина. Ситуація в Україні та відносини з Росією будуть важливими для кожного нового канцлера, але не настільки важливі, як це було для Меркель.

Микола СІРУК, Наталія ПУШКАРУК, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments