«Моліться за Сирію! Захищайте Україну!»
У світі тривають акції протесту проти варварських дій російських та сирійських військових в Алеппо. 15 грудня подібний захід відбудеться біля Посольства РФ у КиєвіЦими днями у Європі відбулися масові акції протесту проти дій російських військових в Алеппо. Вийти на вулиці тисячі людей у різних містах змусила інформація про різанину цивільних у зонах, що їх раніше контролювали антиурядові повстанці, а відтак захопили проурядові з’єднання.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини заявило, що має надійні докази того, що у чотирьох областях 82 мирних жителів було розстріляно на місці. Речник управління назвав те, що відбувається в Алеппо, схожим на «повний крах людяності». Ще яскравіше змалювали ситуацію у своїх повідомленнях активістка Ліна Шамі: «Люди усього світу, не спіть! Ви можете щось зробити, протестуйте! Зупиніть геноцид», а також Організація «Білі шоломи»: «Вулиці і зруйновані будівлі повні мертвих тіл. Це пекло».
Представник США в ООН Саманта ПАВЕР звинуватила Росію, Сирію та Іран у скоєних злочинах. Також не було жодних сумнівів і міністра закордонних справ Боріса Джонсона щодо того, хто є винуватцем смерті та страждань тисяч цивільних у східній частині Алеппо, — це Росія з її підтримкою режиму Башара Асада.
ФОТО IЗ TWITTER NIGAR DOGRU
Висловив своє глибоке занепокоєння повідомленнями про безчинства проти мирних жителів у сирійському місті Алеппо, у тому числі проти жінок та дітей, і генсек ООН Пан Гі МУН.
Найгостріше про такий поворот — завершення зачистки оплоту сирійських повстанців висловився міністр у справах ЄС і голова турецької делегації на переговорах з Євросоюзом Омер ЧЕЛИК. Він, зокрема, заявив, що в Алеппо на очах усього світового товариства відбувається, можливо, наймасштабніший геноцид за останні сто років і ніхто, крім Туреччини, не протестує проти того, що відбувається.
Фото Рейтер
Тим часом німецький канцлер Ангела МЕРКЕЛЬ і французький президент Франсуа ОЛЛАНД закликали до дій, щоб запобігти подальшим звірствам проти мешканців Алеппо. Однак не зрозуміло, до яких дій може вдатися ЄС і Захід в цілому, якщо цього не було зроблено досі. Взяття Алеппо сирійським урядовими військами є доконаним фактом. І це сталося попри всілякі заклики Заходу до Росії та Сирії припинити кровопролиття у цьому останньому оплоті опозиції режиму Асада і розпочати діалог про майбутнє цієї країни. Відтак виникає питання, які уроки має винести міжнародна спільнота і зокрема України з падіння Алеппо.
Старший науковий співробітник Трансатлантичної академії у Вашингтоні, експерт Європейського центру Карнегі в Брюсселі Ульріх ШПЕК вважає, що таких уроків — п’ять.
Фото Рейтер
«Відповідальність за масові вбивства більше не завдає шкоди вашій міжнародній репутації.
Суверенітет є необмеженим і включає право вбивати стільки багато людей, скільки ви бажаєте і будь-яким методом, який ви виберете.
Не існує «міжнародного співтовариства», до якого ви можете звернутися в разі масових порушень прав людини.
Ми перебуваємо у світі пост-Нюрнберзьких процесів і пост-R2P — нової норми у сфері міжнародної безпеки і прав людини, яка призначена для реагування у випадку нездатності міжнародного співтовариства запобігти та припинити геноциди, військові злочини, етнічні чистки і злочини проти людяності.
Фото Рейтер
Ніколи не вірте американському президенту, який говорить, що диктатор, який нищить свій народ, «повинен піти»; він вам не допоможе», написав він у своїй сторінці у Facebook.
«ВСІ ЦІ ЗВІРСТВА ЗАДОКУМЕНТОВАНО, НАЗВАНО ВИНУВАТЦІВ ДЛЯ МОЖЛИВОГО СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ В МАЙБУТНЬОМУ»
Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН, заступник директора Центру Мартенса, Брюссель:
— Алеппо — гуманітарна і моральна катастрофа Заходу. На даний момент перемагає цинізм. Європа глибоко розколота щодо відповіді на російські військові злочини в Сирії. І, схоже, на найближчі роки з боку США буде відсутнє моральне лідерство. Я впевнений, що Меркель і Олланд виступають за посилення санкцій відносно Росії, але в багатьох країнах-членах ЄС, передбачаючи зняття Трампом санкцій США, хочуть скасувати санкції ЄС уже в даний час. Так що на завтрашньому засіданні Ради Європейського Союзу буде цікава боротьба. У кращому випадку, санкції ЄС буде ще раз продовжено (з мовчазної згоди, що до літа 2017 року вони будуть скасовані назавжди).
Фото Рейтер
А в даний момент фіксується все, що відбувається в Алеппо, всі ці звірства задокументовано, названо винуватців для можливого судового розгляду в майбутньому.
«НІХТО НЕ ХОЧЕ ЧЕРЕЗ СИРІЙЦІВ ПОЧИНАТИ ТРЕТЮ СВІТОВУ ВІЙНУ»
Iгор СЕМИВОЛОС, виконавчий директор Центру Близькосхідних досліджень, Київ:
— Чому світ не може зупинити масові вбивства в Алеппо? У цій конкретній ситуації ніхто нічого конкретного зробити не може. Це обставини, які є непереборними. Існує така система міжнародної безпеки у вигляді РБ ООН, у якій один з ключових учасників цієї трагедії має право вето. Тому там так і відбувається і ніхто не хоче через сирійців починати Третю світову війну. Серед європейських лідерів немає людини, яка може прийняти рішення про більш активну участь у сирійському конфлікті. Це комплексна проблема. Більше того, навколо повстанців, які воювали в Алеппо створено негативне тло, ніби вони є близькими до Ісламської держави.
Мені здається, що ми скоро забудемо про численні демонстрації, які відбуваються у світі у знак протесту проти звірств Росії в Алеппо. Звісно, крім тих, хто постраждав і буде домагатись правди, але світу буде байдуже, наближається Різдво і Новий рік.
Цікаво, що попри різкі заяви турецького представника в ЄС про геноцид в Алеппо, турків якраз менше всього хвилює ця ситуація. Чесно кажучи, вони ніколи не мали позитивних емоцій щодо арабів. Говорити вони можуть, що завгодно, але робити нічого не будуть, бо у турків є угода з росіянами. Турки самі здали сирійців росіянам.
Фото Рейтер
Що стосується заклику Меркель і Олланд до дій з метою припинення звірств в Алеппо. Вони нічого не можуть зробити, а лише закликати. Час яскравих особистостей, які правили в Європі, в світі впродовж останніх 25 років минув. Можливо, тепер настав час харизматичних лідерів.
Враховуючи те, кого Трамп призначає на посади в уряді, зокрема і на посаду держсекретаря, я не думаю, що він буде дуже сильно перейматись долею сирійців. Слід зазначити, що і нафтовий чинник не відіграє суттєвої ролі в Сирії. Там, справді, є декілька нафтових родовищ, які розташовані біля Пальміри.
Які висновки має винести Україна із ситуації, що склалась у Сирії? Дивлячись на те, як світ реагує на події в Алеппо, слід розуміти: так буде і з нами, якщо ми не встоїмо.