Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

«Ми хочемо показати світу, хто за цим усім стоїть»

Малгожата ГОСЕВСЬКА представить у Гаазі доповідь про російські воєнні злочини в Україні
10 березня, 2016 - 19:43
9 БЕРЕЗНЯ 2016 Р. ВАРШАВА. МАЛГОЖАТА ГОСЕВСЬКА РАЗОМ ЗІ СВОЇМИ КОЛЕГАМИ З ПАРТІЇ «ПРАВО І СПРАВЕДЛИВІСТЬ» ПІД ЧАС АКЦІЇ, НА ЯКІЙ ПОЛЯКИ ВИМАГАЛИ ВІД РОСІЙСЬКОГО ПРЕЗИДЕНТА ПУТІНА ЗВІЛЬНИТИ НАДІЮ САВЧЕНКО. ЦЬОГО Ж ДНЯ СЕЙМ УХВАЛИВ РЕЗОЛЮЦІЮ ІЗ ЗАКЛИКОМ ЗВІЛЬНИТИ УКРАЇНСЬКУ ЛЬОТЧИЦЮ / ФОТО З «ФЕЙСБУК»-СТОРІНКИ МАЛГОЖАТИ ГОСЕВСЬКОЇ

Депутат польського Сейму Малгожата Госевська вже не один рік займається східноєвропейською політикою. Як представник партії «Право і справедливість» є заступником керівника Комісії з міжнародних питань, а також заступником голови Парламентської асамблеї польського Сейму і Верховної Ради України. Торік Госевська здобула популярність як співавтор доповіді «Російські воєнні злочини в Східній Україні в 2014 році» на 153 сторінках. В інтерв’ю «Радіо Польща» польський депутат розповіла про подальшу долю цієї доповіді.

— Уже скоро настане той день, коли доповідь буде представлено в Гаазі. Цей документ містить докази російських воєнних злочинів в Україні. Доповідь — це лише частина свідчень, але ми представимо повні свідчення конкретних людей — жертв цих злочинів, у яких є імена і прізвища. Ми також представимо досьє на воєнних злочинців. Сподіваюся, що Гаазький трибунал оголосить їх у розшук і покарає.

Що на даному етапі змінює ваша доповідь?

— Доповідь переслідує кілька цілей. По-перше, ми хотіли вислухати жертв, надати їм можливість дати свідчення і потім представити їх громадськості і суду. Друге — ми хотіли показати злочинців. У нас є докази їхніх злочинів. Ми хочемо, щоб ці люди розуміли, що їм не вдасться уникнути покарання. Ми всі бачимо, оцінюємо і свого часу вони будуть покарані. У воєнних злочинів немає терміну давності. Ми переслідуємо також політичну мету. Завдяки доповіді, зібраним у ній доказам ми хочемо показати світу, європейським політикам, хто за цим усім стоїть. Це Росія. Це не якісь дикі банди, що блукають Донбасом. Серед тих, хто займається тортурами, знущаннями з громадян України, є громадяни Росії, співробітники російських спецслужб. Усе відбувається в рамках нав’язаної російської системи, російських правил. На окупованих територіях випустили з в’язниць злочинців, видали їм зброю, із них зробили «вартових порядку». Це бандитська система.

— Коли ви представите доповідь у Гаазі?

— Найімовірніше, це буде, здається, 5 квітня. Ми зараз погоджуємо останні деталі. Ще повідомлятимемо ЗМІ про це. Доповідь буде оприлюднено також в інших країнах Європи. Сподіваюся, що в найближчій перспективі ми зможемо представити наші матеріали й у Верховній Раді. У нас уже є попереднє запрошення. Сподіваюсь, нам удасться все успішно завершити.

Чи може це колись статися в Держдумі?

— Я глибоко в це вірю. Немає вічних систем. Ми, поляки, у 80-ті не могли навіть і мріяти про те, що радянську систему буде повалено, а це сталося. Може, систему, яка зараз править у Росії, також буде повалено. Адже там живуть пригноблені люди. Людину там можуть убити на вулиці, опозиція сидить у в’язницях, влада знищує демократію. Я вірю в людей і вірю в те, що російське суспільство колись прокинеться. Ми тільки повинні створити для цього умови, створити російськомовні ЗМІ — портали, радіо. Необхідно відкрити людям можливість отримувати правдиву інформацію, відкрити канали доступу до неї.

ДОВІДКА «Дня»

Доповідь «Російські воєнні злочини в Східній Україні в 2014 році» польський депутат Малгожата Госевська опублікувала 18 грудня 2015 року. Документ створено за підтримки волонтерів і стосується дій російських солдатів і проросійських бойовиків на території Східної України. Крім того, в тексті згадується кілька подій, які відбулися в Криму і в Росії, куди вивозили полонених. Складено доповідь на базі понад 60 інтерв’ю, які польські експерти провели з полоненими. Йдеться про такі злочини, як позбавлення волі, фізичні і психічні тортури, пограбування і вбивства. Частина матеріалів приголомшує своєю неймовірною жорстокістю.

Підготував Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ