Українські мечі перекуються на рала тільки тоді, коли гасло — Незалежна Держава Українська — перетвориться в дійсність і забезпечить отому ралові можливість зужиткувати рідну плодючу землю з її незчисленними багатствами…
Симон Петлюра, український державний і політичний діяч, голова Директорії УНР

Прага: сага про отруйників триває

Чехія вимагає від Росії припинити порушувати справи проти чеських політиків
12 травня, 2020 - 19:08

Чеська преса начебто розкрила чергового кремлівського отруйника. Людиною, яка привезла рицин до Праги, призначений для невгодних Москві чеських політиків, виявився виконувач обов’язків голови представництва Росспівпраці в Чехії Андрій Вікторович Кончаков, який має дипломатичний паспорт. Журналісти з програми «168 годин» чеського телеканалу CT1 з посиланням на свої джерела повідомили ім’я цього прицівника російських спецслужб, підозрюваного в перевезенні рицину для замаху на очільника адміністрації Праги-6 Ондржея Коларжа і мера Праги Зденека Гржиба. За даними джерел телеканалу в правоохоронних органах Чехії, дружні спецслужби попередили чеських колег про те, що Кончаков має прилетіти до Праги 14 березня і в дипломатичному багажі привезе отруту рицин. Кончаков справді прибув до Праги 14 березня, проте його не затримували і навіть не перевіряли його багаж, побоюючись, що отримана інформація може бути частиною дезінформаційної кампанії з метою підірвати довіру до спецслужб. За даними джерел, Кончакова в аеропорту зустрів перший секретар посольства Олександр Антонов, разом вони вирушили прямо до посольства (що само по собі незвично, тим паче, що 14 березня цього року припадає на неробочий день — суботу). Офіційних обвинувачень Кончакову не висунуто, він досі обіймає свою посаду у Празі, хоча від коментарів щодо рицину, цілком природно, відмовляється.

У відповідь керівник Росспівпраці в Москві Елеонора Митрофанова вибухнула гнівною відповіддю: «Ця історія триває давно. Це, звісно, чистісінька провокація, реакція на ситуацію зі знесенням пам’ятника, на додачу. Є сили, які хочуть посилити цю негативну реакцію, але в Чехії далеко не всі такі. Наш представник у Чехії — молода людина, з чеською мовою, який добре ставиться до цієї країни і любить її». Відчувається, що любов до Чехії в Андрія Вікторовича досить своєрідна, а виправдання головою Росспівпраці свого підлеглого сприймається за відомим принципом: ніколи не було, і ось знову.

Що ж відомо про нового російського героя невидимого фронту? Згідно з офіційними даними, народився Андрій Вікторович 1986 року в Москві, отже, зараз йому не більш як 34 роки. Він закінчив Національний дослідницький ядерний університет МІФІ за спеціальністю «міжнародні відносини», після цього стажувався в уряді Москви. Зауважу, що МІФІ здавна служив кузнею кадрів для радянських і російських спецслужб, постачаючи насамперед фахівців з науково-технічного шпигунства. Після стажування Кончаков вступив до Міжнародного центру високих технологій EADS-МНДИПУ. МНДИПУ — це Міжнародний науково-дослідний інститут проблем управління, а EADS — це European Aeronautic Defence and Space Company, що займається, зокрема, й військовими розробками. Там Андрій Вікторович не затримався і незабаром перейшов звідти до Федерального агентства у справах Співдружності Незалежних Держав, співвітчизників, які мешкають за кордоном, і з міжнародної гуманітарної співпраці. Тут стали в пригоді гарні знання чеської мови. Федеральне агентство направило Кончакова до Праги, і за кілька років, з грудня 2017 року, він став виконувачем обов’язків керівника представництва Росспівпраці в Чехії, а зразом в. о. директора Російського центру науки і культури в Празі. Нагадаю, що таку саму посаду обіймав сам Володимир Путін під час свого перебування резидентом КДБ у східнонімецькому Дрездені.

Те, що молодий чоловік у 31 рік обійняв досить високу посаду з дуже непоганою платнею і в не найгіршій європейській столиці, свідчить про те, що він мав неабиякі зв’язки. Так само можна не мати сумнівів, що до відрядження до Праги Кончаков ніколи не був у ролі кілера. Та й цього разу він не мав наміру навчатися цієї високооплачуваної, але ризикованої професії, представники якої не люблять бути на видноті. Навпаки, у Празі Кондаков активно спілкувався з російськими емігрантами і журналістами, які мешкають у Чехії. За своїм бекграундом Андрій Вікторович — явно птах більш високого польоту. Він міг стати перевізником отрути лише за умов жорсткого цейтноту. Часу бракувало, адже треба було встигнути до 9 травня (за умов пандемії смерть від рицину легко скидалася б на смерть від коронавирусу через схожість симптомів, та й Путіну треба було піднести дарунок до свята). У ролі кілера мала, найімовірніше, бути взагалі не особа з російським дипломатичним паспортом, а хтось із місцевої російської агентури.

Як встановив The Insider, Кондаков прибув до Праги саме 14 березня, того ж таки дня, коли мав прибути перевізник рицину і ще до скасування авіасполучення з Москвою через епідемію коронавирусу. Сам Кончаков у розмові з кореспондентом чеського порталу Seznamzpravy заявив: «Певно, це помилка, я віз у валізі дезінфекційний засіб і цукерки». Але при цьому обмовився, що офіційну заяву може зробити, лише узгодивши її з Москвою. Звісно, теоретично дипломатом могли скористатися і «в темну», передавши рицин під виглядом дезінфекційного засобу. Але, найімовірніше, Андрій Вікторович знав, що саме він везе. Але, звісно, він не міг зізнатися в цьому журналістам, заявивши на своє виправдання, що й  рицину  було лише трошки — навіть одну людину умертвити не вистачить. Російське ж посольство в Празі відреагувало цілком передбачувано: «У зв’язку антиросійською інформаційною кампанією, що триває у Чехії, заявляємо, що помилкові й бездоказові обвинувачення (з посиланням на місцеві спецслужби) на адресу працівника Посольства Росії в підготовці замаху на празьких муніципальних політиків російська сторона неодноразово і однозначно спростувала як у Москві, так і в Празі.

Відповідно до статті 29 Віденської конвенції про дипломатичні відносини 1961 р. посольство звернулося до МЗС Чехії з проханням вжити всіх належних заходів щодо запобігання будь-яким посяганням на особу, свободуй гідність свого працівника.

Через розгорнуте чеськими ЗМІ персональне цькування російського дипломата на його адресу почали надходити погрози.

Посольство у зв’язку з цим також змушене звернутися до чеської сторони по надання працівникові дипмісії поліцейської охорони».

Строго кажучи, Кондаков працює не в посольстві, а в представництві Росспівпраці і в Російському культурному центрі, хоча, цілком можливо, заразом обіймає посаду радника з культури в російському посольстві. Що ж до погроз російським дипломатам. Це, найімовірніше, вигадка, хоча ставлення до російських дипломатів у Чехії зараз — не найкраще. Чехія ж вимагає від Росії припинити порушувати справи проти чеських політиків. Зараз важко сказати, чим скінчиться скандал. Формальних підстав для вислання Кондакова з Праги наразі немає, оскільки його не спіймали на місці злочину, але й залишатися в Празі йому складно, оскільки проти нього налаштована чеська громадськість. Цілком імовірно, що Москва і Прага все ж домовляться про добровільне відкликання (без оголошення персоною нон грата) Кондакова в обмін на добровільне відкликання дипломата, який посідає аналогічну посаду дипломата з посольства Чехії в Москві. Інакше скандал розвиватиметься і може мати більш руйнівні наслідки для російсько-чеських відносин.

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ