Найніжніші рослини прокладають собі шлях через найжорсткішу землю, через тріщини скель. Так і доброта. Який клин, який молот, який таран може зрівнятися з силою доброї, щирого людини! Ніщо не може протистояти йому.
Генрі Девід Торо, американський письменник, мислитель, натураліст, громадський діяч

Про адекватну реакцію

«Відповіддю на гібридну війну Росії має стати створення Комітету у справах розвідки», — Євген МАРЧУК
8 листопада, 2018 - 19:17

Відомо, що краще попередити будь-яку загрозу чи небезпеку, ніж потім ліквідовувати її наслідки. Особливо це стосується нападу чи вторгнення сусіда на територію нашої країни. І, схоже, цю істину в нас запізно засвоїли, попри наявність багатьох ознак що Росія намагатиметься повернути Україну під свою сферу впливу або контролю. Що й стало очевидним для всього світу в лютому 2014 року, після незаконної анексії Криму, а потім і російської агресії на Донбасі.

Тут важливу роль мали відіграти розвідувальні служби України — побачити реальні загрози і попередити керівництво держави, яке мало б вжити необхідних заходів. Якраз роль розвідувальної спільноти в гібридній війні обговорювалась на міжнародній конференції «Уроки гібридного десятиліття: що треба знати для успішного руху вперед», яка тривала 7 — 8 листопада в Дипломатичній академії України.

ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР УКРАЇНИ (1995-1996), СЕКРЕТАР РАДИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ (1999-2003) ЄВГЕН МАРЧУК ДЕТАЛЬНО РОЗПОВІВ ПРО ТЕХНОЛОГІЇ ТА АРСЕНАЛ РОСІЙСЬКИХ СПЕЦСЛУЖБ І ЗАПРОПОНУВАВ НЕ ЛИШЕ ВЧИТИСЬ ПРОТИДІЯТИ ЗАГРОЗАМ, А Й ВДАВАТИСЬ ДО ГІБРИДНИХ НАСТУПАЛЬНИХ АКЦІЙ

Про масштабність цього заходу свідчить те, що його було ініційовано рішенням українського уряду від 04 липня 2018 р. в рамках Платформи Україна — НАТО з вивчення досвіду протидії гібридній війні в Україні, реалізація якої передбачена Річною національною програмою під егідою Комісії Україна — НАТО на 2018 р. Відкривав його президент України Петро Порошенко програмним виступом, про що писав «День» у вчорашньому матеріал «Україна         — протистоять...» У цій міжнародній конференції взяли участь більше сотні експертів із країн НАТО, представники Альянсу, українські урядовці, багато зарубіжних та провідних українських експертів у сфері безпеки та  оборони, представники розвідувального співтовариства нашої країни.

«ГІБРИДНІ ЗАСОБИ ВЕДЕННЯ ВІЙНИ МАЮТЬ НА МЕТІ ФОРМУВАННЯ ҐРУНТУ ДЛЯ ДОСЯГНЕННЯ СВОЇХ ЦІЛЕЙ...»

На другий день заходу керівник Об’єднаного відділу розвідки і безпеки НАТО Хав’єр БЕЙЛОН у своєму виступі зазначив, що в Північноатлантичному альянсі тривалий час відбувалися дебати щодо визначення гібридних загроз, і зрештою всі дійшли висновку, що гібридні засоби ведення війни мають на меті формування ґрунту для досягнення своїх цілей країною, що вдається до цих засобів. Представник НАТО вбачає завдання очолюваного ним органу в оцінці гібридних загроз, виявлення трендів, гарячих точок і донесення цієї інформації керівництву Альянсу.

ПРЕДСТАВНИКИ ЗБРОЙНИХ СИЛ КРАЇН ЧЛЕНІВ НАТО ТА ІНОЗЕМНІ ДИПЛОМАТИ УВАЖНО СЛУХАЮТЬ ДОПОВІДІ ПРЕДСТАВНИКІВ УКРАЇНСЬКОГО РОЗВІДУВАЛЬНОГО СПІВТОВАРИСТВА, БО РОЗУМІЮТЬ, ЩО КІНЦЕВА МЕТА РОСІЇ НЕ ЛИШЕ ВЗЯТТЯ ПІД КОНТРОЛЬ УКРАЇНИ, А ДЕСТАБІЛІЗАЦІЯ ДЕМОКРАТИЧНИХ КРАЇН ЄС

«ЖЕРТВАМИ ДІЙ РОЗВІДУВАЛЬНИХ СИЛ РОСІЇ СТАЄ СУСПІЛЬСТВО»

Тим часом постійний представник Великобританії в ООН (2009 — 2015 рр.), радник прем’єр-міністра Великобританії з питань національної безпеки (2015—2017 рр.) Марк Лайл Ґрант наголосив на тому, що розвідувальна служба Росії не має своєї стратегії, а виконує стратегію Путіна, який хоче повернути тренд Росії. І для цього, вважає аналітик, російський лідер робить ставку на ослаблення США, Великобританії та ЄС, використовуючи «жорстку силу», добре знайомий йому як колишньому агенту КГБ, інструмент.

ПОСТІЙНИЙ ПРЕДСТАВНИК ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ В ООН (2009-2015), РАДНИК ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ З ПИТАНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ (2015-2017)  МАРК ЛАЙЛ ҐРАНТ ДАВ ЧІТКУ ВІДПОВІДЬ, ЯК ПРОТИДІЯТИ КІБЕРЗАГРОЗАМ І ЗАГАЛОМ БУДЬ-ЯКИМИ ДІЯМ РОЗВІДСЛУЖБ РФ, ЯКІ УДАРЯЮТЬ ПО ВРАЗЛИВИМ МІСЦЯМ КРАЇНИ

Характерною рисою, на думку пана Гранта, є те, що жертвами дій розвідувальних сил Росії стає суспільство, як це було під час операції отруєння родини Скрипалів загинули британські громадяни. Іншим прикладом є те, що мільйони американських і британських громадян стали жертвою кібератак під час виборів у США та референдумі в Британії.

Третьою рисою, каже аналітик, є відсутність якихось обмежень на діяльність російських спецслужб. Прикладом чого є невдала спроба перевороту в Чорногорії з метою запобігти членству цієї країни в НАТО, а також провальна операція проти антидопінгового агентства в Швейцарії.

«ДОКТРИНА ГЕРАСИМОВА» ПЕРЕДБАЧАЄ ТРАНСФОРМАЦІЮ НЕПОРОЗУМІНЬ У ПРОТИРІЧЧЯ, ПРОТИРІЧЧЯ — У КОНФЛІКТ, КОНФЛІКТ — У ГРОМАДЯНСЬКУ ВІЙНУ»

Прем’єр-міністр України (1995—1996 рр.), секретар Ради національної безпеки й оборони (1999—2003     рр.) Євген МАРЧУК у своєму виступі зробив акцент на технології та арсеналі російських спецслужб, які застосовуються цією країною в гібридній війні проти України.

НАЙБІЛЬША УВАГА УЧАСНИКІВ КОНФЕРЕНЦІЇ БУЛА ПРИКУТА ДО МАЙЖЕ 20-ТИ ХВИЛИННОЇ ДОПОВІДІ ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ (1995-1996), СЕКРЕТАРЯ РАДИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ (1999-2003) ЄВГЕНА МАРЧУКА

Він зокрема звернув увагу на те, що в Росії дали добро на застосування гібридної війни 2012 року — на закритому засіданні російського уряду у військовій академії. За словами Марчука, на цьому засіданні новий начальник Генштабу збройних сил РФ Валерій Герасимов дав обґрунтування переходу до гібридної війни в так званій «доктрині Герасимова». Ба більше, додав він, ця доктрина передбачала створення опозиції в іншій країні, з якою будуть вирішуватись питання військово-політичного характеру. Інша новація передбачала надання російського громадянства завербованим агентам і зарахування стажу під час роботи на російські спецслужби в чужій країні.

Загалом, підсумував він, згадана «доктрина Герасимова» передбачає трансформацію непорозумінь у протиріччя, створення ситуації в державі, коли протиріччя переростають у конфлікт, і відповідно перетворення конфлікту на громадянську війну.

РАДНИК ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ, ГОЛОВА СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ (2003-2005) ІГОР СМЕШКО (НА ФОТО СПРАВА) ПОЯСНИВ ЗАПІЗНІЛЕ РОЗУМІННЯ БІЛЬШІСТЮ КРАЇН ЄС ЗАГРОЗ, ЯКІ ВИХОДЯТЬ З РОСІЇ, ПОЧИНАЮЧИ З 2008 РОКУ, ЗВІЛЬНЕННЯМ ІЗ ЗАХІДНИХ СПЕЦСЛУЖБ РОЗВІДНИКІВ ПРОФЕСІОНАЛІВ, ЯКІ СПРИЯЛИ РОЗВАЛУ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ

І якою ж була реакція світу, запитує Марчук і дає відповідь: ніякою. А тут одразу треба було звернути увагу, продовжує він, проти кого насамперед може бути спрямована ця доктрина і як наслідок гібридна війна? Відповідь очевидна: проти України, бо інші країни є членами НАТО і відповідно перебувають під захистом статті 5 Вашингтонського договору.

Світ жодним чином не відреагував на те, як Росія забезпечувала безпеку на Олімпіаді в Сочі, вважає Марчук, розмістивши потужні військові угруповання, зокрема 38-му армію та інші військово-морські групи, дрони поблизу Криму. Й насправді, продовжив він, Росія чудово підготувала свої збройні сили до операції з анексії Криму 20 лютого           — за три дні до завершення Олімпіади. Таким чином Росією був використаний «махровий компонентт» гібридної війни.

ЗАЛ ЗАТАМУВАВШИ ПОДИХ СЛУХАЄ ДОПОВІДІ НАТОВСЬКОГО, БРИТАНСЬКОГО ТА ДВОХ УКРАЇНСЬКИХ ЕКСПЕРТІВ З ПИТАНЬ РОЗВІДУВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПРОТИДІЇ ЗАГРОЗАМ З БОКУ РФ

Іншим компонентом підготовки до війни з Україною, на думку Марчука, було створення в Росії 2012 року сил спеціальних операцій, яким дозволено діяти в інших країнах.

Підсумовуючи свій виступ, перший керівник СБУ зауважив, що адекватною реакцією на гібридну війну Росії проти нашої країни має стати створення Комітету у справах розвідки, який координуватиме діяльність усіх розвідувальних служб і пропонуватиме вищому керівництву пропозиції і технології не лише протидії гібридним загрозам, а й гібридні наступальні акції. Для цього, зауважив він, потрібно мати партнерів у спільних діях як із НАТО, так і окремо з країнами партнерами.

«ЕКСПЕРТАМИ 2015-го БУЛО ПІДГОТОВЛЕНО МОРСЬКУ ДОКТРИНУ, ЯКОЮ ПЕРЕДБАЧАВСЯ РОЗВИТОК ПОДІЙ НА АЗОВІ, АЛЕ ЇЇ ВІДХИЛИЛИ»

Радник Президента України, голова Служби безпеки України (2003—2005 рр.) Ігор СМЕШКО у своєму виступі розповів про прогалини Заходу в розумінні загроз, які виходять від Росії тим, що багато найкращих розвідників, які працювали на завдання поразки Радянському Союзу, було звільнено чи відправлено у відставку.

ДВА КОЛИШНІХ ГЛАВИ СБУ ЄВГЕН МАРЧУК ТА ІГОР СМЕШКО ОБМІНЮЮТЬСЯ ДУМКАМИ ЩОДО ДИСКУСІЙ, ЯКІ ВІДБУЛИСЯ НА СЕКЦІЇ «РОЛЬ РОЗВІДУВАЛЬНОЇ СПІЛЬНОТИ У ГІБРИДНІЙ ВІЙНІ»

І лише сьогодні, за його словами, на Заході спостерігається повернення професіоналів у розвідувальні служби, що є доброю ознакою.

Смешко також вважає, що Україні потрібно відновити роботу Комітету з питань розвідки, який ефективно діяв у середині 1990-х років, обмінюючись інформацією з західними спецслужбами. Інакше ми дозволимо російським спецслужбам грати білими на шахівниці, наголосив він.

Під час дискусії Марчук звернув увагу на те, що до проблем нашої країни з Угорщиною чи Польщею доклали руки російські спецслужби.

ВІЦЕ-ПРЕМ'ЄР-МІНІСТР З ПИТАНЬ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ТА ЄВРОАТЛАНТИЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ ІВАННА КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ БУЛА ВІДПОВІДАЛЬНОЮ ЗА ОРГАНІЗАЦІЮ МІЖНАРОДНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ  «УРОКИ ГІБРИДНОГО ДЕСЯТИЛІТТЯ: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ДЛЯ УСПІШНОГО РУХУ ВПЕРЕД». І ЇЇ БЕЗУМОВНО БУЛО ЦІКАВО ПОЧУТИ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПРОВІДНИХ ЕКСПЕРТІВ РОЗВІДУВАЛЬНОГО СПІВТОВАРИСТВА УКРАЇНИ ТА ЗАРУБІЖНИХ ЕКСПЕРТІВ, ЩОБ ПОТІМ РОЗРОБИТИ СТРАТЕГІЮ ПРОТИДІЇ ГІБРИДНИМ ЗАГРОЗАМ І ВПРОВАДИТИ ЇЇ В ЖИТТЯ

Він наголосив і на економічному аспекті гібридної війни Росії проти нашої держави, а саме блокаді Росією торгівлі в Азовському морі. Адже цей регіон дає 18% у бюджет України, а будь-яка перепона здійснювати експортну діяльність завдає не меншої шкоди, ніж інші воєнні компоненти гібридної війни, зауважив Марчук.

За його словами, 2015 року експертне середовище підготувало Морську доктрину, яку було відхилено владою. А експерти, продовжив він, якраз і передбачали розвиток подій на Азовському морі. Лише після того, як блокада українського експорту через Керченську протоку стала реальністю, керівництво держави заявило про необхідність підготовки Морської доктрини. Постає питання чому так пізно і чому ще тоді не було враховано слушні пропозиції експертів.

***

Цікавий висновок зробив наприкінці дискусій пан Грант. Він зауважив, що російські спецслужби цілять по вразливих місцях. «Тож що менш вразлива країна, то менш ймовірна атака, отже, треба залагоджувати вразливі місця і демонструвати силу», — наголосив він.

Водночас британський аналітик звернув увагу на те, що кібератаки дуже легко здійснити, «і всі ми можемо стати мішенню кібератак, тому не лише уряд може взяти відповідальність за захист, реагувати на кіберзагрози мають усі — державні структури, суспільство та індивіди».

 

Микола СІРУК, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ