Добре робити історію важливіше, ніж гарно писати її.
Михайло Грушевський, політичний, громадський і державний діяч, історик, літературознавець, соціолог, публіцист, письменник

Прикордонні діалоги

Держсекретар МЗС Норвегії Елжбет Тронстад: «Транскордонна співпраця є основою євроспільноти»
6 грудня, 2015 - 14:23
ФОТО REUTERS

Заснований у 2010 році Міжнародний форум із транскордонного співробітництва «Прикордонні діалоги» цього року проводився вшосте. Місцем проведення конференцій організатори форуму цього разу обрали Ужгород та словацьке Кошиці

Упродовж чотирьох днів, 24-27 листопада, експерти, науковці, дипломати, журналісти, бізнесмени, представники державних інституцій та громадських організацій обговорювали проблеми транскордонного співробітництва громад по обидва боки кордону на європейських обширах, майбутнє Карпатського регіону, співпрацю країн Вишеградської четвірки з Україною, перспективи східного партнерства, завдання мас-медіа та громадянського суспільства та ще низку інших актуальних для мешканців прикордонних територій питань.

Українська частина форуму проходила в ужгородській «Галереї Ілько», а наступні два дні -  у словацькому місті Кошиці. Державний секретар Міністерства закордонних та європейських справ Словаччини Ігор Слободнік у своєму виступі наголосив, що сусіди сприймають Україну з її колосальними проблемами та можливостями, як складову європейської політики. «Ми стоїмо на порозі прийняття комплексної угоди, котра ще більше наблизить Україну до ЄС. Це позитивно вплине як на міждержавну, так і на регіональну співпрацю між нашими країнами, яка останнім часом динамічно розвивається», – сказав держсекретар.

«Уже з 50-их років минулого століття народи п’яти північних країн – Ісландії, Данії, Норвегії, Швеції та Фінляндії – мали можливість вільно переміщатися, і для мене відсутність кордонів є звичним явищем з раннього дитинства, – заявила Державний секретар Міністерства закордонних справ Норвегії Елжбет Тронстад. – Норвегія – холодна країна, але її підтримка інтеграційним процесам у центрально-східній Європі є гарячою, оскільки ми вважаємо, що саме транскордонна співпраця є основою ЄС».

Основним предметом дискусій учасників форуму на «кошицькому майданчику» стали проблеми ведення бізнесу у розширеній Європі, а надто в Україні. Словацький підприємець Іван Грушка, котрий разом із партнерами створив у Кошицях 8 тис. інтелектуальних робочих місць та заснував підприємства логістики у Львові, Києві і Харкові, розповів про митарства, пов’язані з перетином кордону, їздою українськими шляхами, стосунками з чиновниками, котрі нівелюють усяке бажання вести бізнес в Україні. І якщо ці проблеми ще можна обґрунтувати якимись об’єктивними чинниками, то явним маразмом є той факт, що єдиний авіарейс із Братислави прибуває до Києва… о третій ранку з усіма наслідками такого «комфорту».

Йшла мова на форумі й про роль засобів масової інформації та громадянського суспільства з розвитку співпраці між громадами і мешканцями по обидва боки кордону. Власними міркуваннями з цього приводу поділилися Шандор Колес – Академія Роберта Боша, Ян Пєкло – Фонд українсько-польської співпраці, Мирослава Лендєл – Інститут Центральної Європи УжНУ, Володимир Бенч – Дослідний центр Словацької асоціації зовнішньої політики та автор цих рядків. Прозвучали думки про недостатньо активне висвітлення процесів розвитку транскордонного співробітництва у ЗМІ, і, як результат, не поінформованість мешканців прикордонних територій про ті процеси, котрі мають місце буквально поруч із ними. Тому гостро стоїть потреба створення єдиного інформаційного центру, де була б сконцентрована уся основна інформація з питань транскордонного співробітництва. За сприяння надавачів грантів варто б відкрити єдиний європейський інтернет-портал для всіх країн, що беруть участь у проектах, пов’язаних зі транскордонним співробітництвом.

Ухваливши підсумковий документ форуму, котрий став квіт-есенцією думок і пропозицій, уряд Словаччини традиційно відзначив діячів, які роблять вагомий внесок у розвиток транскордонного співробітництва. Цього року з української сторони відзнаку отримали Світлана Мітряєва – директор РФ НІСД в м. Ужгород та міністр економіки СР Васіл Гудак.

Василь ІЛЬНИЦЬКИЙ, для «Дня», Ужгород - Кошиці
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments