Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

США нададуть Україні зброю. Чи ні?

Яку відповідь привіз Києву державний секретар Джон Керрі
5 лютого, 2015 - 10:31
ФОТО РЕЙТЕР

Сьогодні відбудеться візит державного секретаря США Джона Керрі в Україну, на який у нашій країні покладають великі сподівання. Адже під час переговорів з українським керівництвом вирішуватиметься питання поставки нашій армії летальної зброї. Для ухвалення такого позитивного рішення у американської громадськості є консенсус. Інше питання — чи готовий на це президент США, який має для цього повноваження, але досі вагається надати Україні такі оборонні озброєння?

Позавчора пізно ввечері з’явився лист-звернення 15 провідних американських сенаторів із закликом до президента Барака Обами посилити військову допомогу Україні.   

«Порушення Росією встановлених міжнародних норм є прямою загрозою архітектурі європейської безпеки та демократичним прагненням українського народу. Цього не можна допустити. Ми вважаємо, що настав час збільшити військову допомогу Україні. Закликаємо США і НАТО діяти швидко. Незважаючи на введення США та ЄС санкцій та зростаючу міжнародну ізоляцію, президент Росії Путін, здається, готовий поставити на карту економіку, репутацію країни і далі продовжувати брутальне військове вторгнення в іншу країну. І трагічним у цій ситуації є те, що  він здійснює свої егоїстичні прагнення за рахунок свобод і талантів російського народу. Такий небезпечний міжнародний хуліган може зупинитись, лише коли зіткнеться з надійним опором», — наголосили сенатори, серед яких дев’ятеро — представники Демократичної партії, шестеро      — Республіканської, серед яких зокрема — Джон МакКейн. 

На їхню думку, працюючи зі своїми союзниками по НАТО, США мають реалізувати повноцінну стратегію підтримки України, стримувати російську агресію і допомагати підтримувати стабільність у регіоні.

«На жаль, одні санкції навряд чи стримають Путіна. Отже, Україна потребує негайних поставок ефективного оборонного військового обладнання та фінансової допомоги, щоб перешкодити неприхованій агресії Путіна. Оборонна військова допомога, наприклад, протитанкова зброя, протиартилерійські радари, броньовані Хаммери та інтенсифікація навчання є критичними для гарантування спроможності України захистити свою територію та громадян», — ідеться у зверненні.

«Двопартійний закон про підтримку свободи України, ухвалений Конгресом у грудні минулого року, уповноважує застосовувати жорсткіші санкції та поставку названого вище обладнання. Ми закликаємо вас негайно вжити такі кроки», — такими словами сенатори завершують лист до глави Білого дому.

Якщо в листі сенаторів до Обами є лише заклик до посилення військової допомоги Україні, то деякі експерти вже дають конкретні поради адміністрації Обами. Зокрема старший директор з питань прав людини і демократії в Іституті МакКейна Девід Крамер, який багато років вивчає Росію, у статті The Wall Street Journal назвав шість рекомендацій.

♦ 1. Обама повинен виправити найбільшу помилку в цій кризі — відмову надати Україні військову допомогу. Відхиливши прохання українців щодо постачання протитанкової, протиповітряної та іншої оборонної зброї, він покинув українців, коли вони найбільше потребували допомоги. Тим самим Обама продемонстрував Путіну обмеження в допомозі Києву. 

♦ 2. НАТО і США повинні оприлюднювати громадськості набагато більше доказів про російські збройні сили, які перебувають  всередині України та які атакують її ззовні. Неспроможність надати неспростовні докази дозволяє російським чиновникам заперечувати їхню присутність. США мають супутники та інші засоби, щоб викрити вторгнення Росії. Вони повинні  розсекретити і оприлюднити їх.

♦ 3. Російську компанію «Газпром» та її керівника Олексія Міллера треба додати в список санкцій. Європейці можуть коливатися, бо залежать від російського газу, але США повинні рухатися вперед, навіть в односторонньому порядку.

♦ 4. Росію потрібно виключити з глобальної системи обробки платежів, відомої як Swift. Це завдасть удару по російській банківській системі та фінансам.

♦ 5. До західних списків на заборону видачі віз і замороження активів слід додати російських високопосадовців, починаючи з Путіна. У цей список також треба включити міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова та   міністра оборони Сергія Шойгу.

♦ 6. Останні дії Путіна в Україні мають покласти край несерйозним розмовам про пом’якшення санкцій проти його режиму. Заклики до фінансової допомоги Україні є життєво важливими і не повинні бути забуті. Але набагато актуальнішою є необхідність допомогти Україні захистити себе від російської військової загрози і вторгнення. Володимир Путін, можливо, веде Росію до економічного провалля, але ми маємо зробити все, щоб він не потягнув за собою Україну».


ФОТО РЕЙТЕР

The Washington Post також розкритикувала недалекоглядність глави Білого дому в українському питанні. Видання зокрема наголосило на тому, що «адміністрація Обами була паралізована позірними аргументами, що надання зброї призведе до «ескалації» конфлікту і зробить неможливим досягання «узгодженого рішення».

Слід зазначити, що всі ці публікації з’явилися на тлі сьогоднішнього візиту до Києва держсекретаря Джона Керрі, який, за повідомленням ЗМІ, обговорюватиме й питання поставки летальних озброєнь Україні.

До речі, позавчора, перебуваючи в Харкові, Президент Петро Порошенко заявив: «Коли нам буде потрібна летальна зброя, я впевнений, нам ніхто не відмовить». Це звучить дещо дивно, бо експерти давно наголошують на необхідності поставки такої зброї.

Як повідомило «Дню» джерело на Михайлівській, тема поставок летальної зброї обговорюватиметься під час переговорів з держсекретарем США. «Буде серйозна розмова з Керрі на цю тему. Це буде одне з головних питань. Не все просто. У Білому домі є «блоки», які все ще стоять на цьому шляху. Але ми справді  максимально наблизилися до моменту ухвалення рішення з поставки летальної зброї», — сказав співрозмовник.

Посол із особливих доручень МЗС України   Дмитро КУЛЕБА, коментуючи очікування нашої країни щодо візиту держсекретаря Керрі, зазначив: «Найближчий тиждень буде дуже важливим з точки зору ухвалення рішень щодо подальших дій. Це    — візит держсекретаря, конференція в Мюнхені, візит Ангели Меркель до США. Ми розраховуємо на плідні й дуже конкретні переговори з держсекретарем, на яких буде обговорено взаємодію між Україною та Сполученими Штатами з метою забезпечення виконання Мінських домовленостей і зміцнення обороноздатності України в цій ситуації».


КОМЕНТАР

«ІЗ НАМИ ТАКОГО ВАРІАНТУ, ЯК З ГРУЗІЄЮ, КОЛИ ЗАХІД ФАКТИЧНО ВИБАЧИВ КРЕМЛЮ ОКУПАЦІЮ АБХАЗІЇ ТА ПІВДЕННОЇ ОСЕТІЇ, НЕ БУДЕ»

 Олександр МОЦИК, посол України в США, Вашингтон:

— Зазначений звіт під назвою «Що потрібно зробити Сполученим Штатам та НАТО для збереження незалежності України та відпору російській агресії» є результатом колективної роботи авторитетних експертів, колишніх професійних військових командирів та дипломатів США, які сьогодні співпрацюють з дуже впливовими політологічними центрами Сполучених Штатів — Атлантичною радою, Чиказькою радою та Інститутом Брукінгза, є на сьогодні найбільш актуальним та професійним документом, у якому міститься оцінка політичної, економічної та військової ситуації в Україні, стан та перспективи боротьби з агресією з боку РФ, а також формулюються конкретні пропозиції щодо надання допомоги нашій державі. В основу зазначеного документа лягла інформація, отримана в результаті конкретних зустрічей з керівництвом та співробітниками штаб-квартири НАТО в Брюсселі, лідерами України, військовим командуванням Збройних сил нашої держави в Києві та Краматорську. Тому аргументи, які висловлюють автори звіту, є дуже важливими і цілком спроможні вплинути на позицію офіційного Вашингтона.

Візит державного секретаря Керрі в Україну — це, передусім, черговий жест солідарності Америки з нашою країною у цей складний для нас час. У ході візиту обговорюватимуться ті питання, які є на сьогодні найбільш актуальними. Це, зокрема, надання фінансово-економічної та військово-технічної допомоги Україні, врегулювання ситуації на сході нашої країни на основі Мінських домовленостей, питання режиму санкцій проти Москви, а також хід реалізації в нашій країні внутрішніх реформ, у тому числі боротьби з корупцією.   

Важливо також наголосити, що Україна виконує свої зобов’язання відповідно до Мінських домовленостей. Росія ж, навпаки, — ігнорує. Це насамперед стосується зобов’язань Москви вивести свої війська, найманців, бойовиків і зброю з України, сприяти у відновленні нашого контролю в зоні конфлікту над українською частиною спільного українсько-російського кордону, звільнення заручників.

США про Україну не забудуть. Такого варіанту, як з Грузією, коли Захід фактично вибачив Кремлю окупацію Абхазії та Південної Осетії, не буде. На сьогодні допомога Україні з боку Сполучених Штатів є значною, і вона й надалі збільшуватиметься. Тому можна передбачити, що і санкції проти Кремля посилюватимуться.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments