Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Трамп – «запобіжник» нового вторгнення Росії в Україну

Експерт: Протягом найближчих тижнів США та Європа повинні вжити заходів, щоб дати зрозуміти Кремлю неприйнятність його тактики салямі
3 січня, 2019 - 21:14
Фото Reuters

Подальше ймовірне вторгнення Росії в Україну може залежати від глави Білого дому Дональда Трампа. До такого висновку прийшло  американське видання The Washington Post, яке днями опублікувало статтю під назвою «Чи збирається Росія знову вторгнутися в Україну? Це може залежати від Трампа» за підписом Редакційне правління.

«УКРАЇНСЬКІ ТА НЕЗАЛЕЖНІ СПОСТЕРІГАЧІ ЗАСТЕРІГАЮТЬ, ЩО ПУТІН МОЖЛИВО ГОТУЄТЬСЯ ДО НАЗЕМНОГО НАСТУПУ»

Автори відзначають, що після захоплення Росією трьох українських кораблів і полонення 23 моряків окрім скасування Трампом запланованої зустрічі з Путіним, Москва не понесла ніяких наслідків за цей напад. 

А тепер, продовжує видання, українські та незалежні спостерігачі застерігають, що Путін можливо готується до наземного наступу. Зокрема, базований у Вашингтоні Інститут дослідження миру звернув увагу на наближення до української території російських військових конвоїв та розміщення винищувачів на аеродромах у Криму і дійшов до висновку: «Росія продовжує нарощувати і готувати свої збройні сили до можливої наступальної операції проти України з кримського півострова і Сходу. Дані свідчать, що Путін готується до наступу». При цьому в дослідженні зазначається, що Росія може проводити такі операції в короткий термін. 

На думку The Washington Post, у російського лідера є мотиви ескалувати війну проти України, яка триває декілька років. «Він готовий ослабити українського президента Петра Порошенка, який навесні намагатиметься переобратися на другий термін. Путін був розлючений нещодавньою спробою Української Православної Церкви встановити свою незалежність від російської церкви. І він може вважати, що Трамп, який останнім часом голосно відкинув роль США як "поліцейського світу", не буде налаштованим захищати віддалену частину України від російських танків», - пише видання.

«США І ЇЇ СОЮЗНИКИ НАТО ПОВИННІ ДІЯТИ, ЩОБ ПОКАРАТИ ПУТІНА ЗА ДІЇ РОСІЙСЬКОЇ БЕРЕГОВОЇ ОХОРОНИ В КЕРЧЕНСЬКІЙ ПРОТОЦІ»

Автори статті також вважають, що Путін може легко досягти своєї мети простим підняттям напруження і демонстрацією того, що він може безкарно закрити українські порти (в Азовському морі – Авт.).

«Якими б не були його наміри, - продовжує видання, - США і її союзники НАТО повинні діяти, щоб покарати Путіна за дії російської берегової охорони в Керченській протоці і щоб стримати екскалацію. Існує низка кроків, які можна вжити, починаючи від відправки кораблів у Чорне море із зупинкою в українському порті в Одесі, до розміщення спостерігачів НАТО та ЄС на Сході України. Оскільки досі не було санкцій проти Росії, пов’язаних із захопленням кораблів в Керченській протоці, то вони мають бути запроваджені».  

The Washington Post звертає увагу на те дружні стосунки Трампа з Путіним, до яких прагне американський президент, не можуть мати місця, якщо російський лідер започаткує нові агресії проти України чи своїх інших сусідів. «Як наслідок, в інтересах Трампа чітко заявити Москві, що будь-які подальші атаки викличуть сильну реакцію з боку США», - підкреслює видання.

«День» звернувся до американських експертів з проханням прокоментувати висновки The Washington Post щодо ролі глави Білого дому Дональда Трампа у стриманні подальшої агресії Росії проти України.

«…ОКРІМ ВИСЛОВЛЕННЯ ЗАНЕПОКОЄННЯ, НЕ БУЛО СЕРЙОЗНОЇ РЕАКЦІЇ ЗАХОДУ НА ЗАХОПЛЕННЯ РОСІЄЮ В ЛИСТОПАДІ УКРАЇНСЬКИХ МОРЯКІВ І ВІЙСЬКОВИХ СУДЕН»

Стівен ПАЙФЕР, старший науковий співробітник Інституту Брукінгза:

- Безумовно, важливо контролювати російські збройні сили вздовж кордону України. Але, як на мене,  ймовірність великого російського наступу як невеликою. По-перше, українська армія значно посилилась за останні п'ять років, тому такий наступ може означати значні російські жертви. Враховуючи кроки, які Кремль зробив у минулому, щоб приховати від російського народу той факт, що російські солдати гинуть на сході України, це можна розглядати як стримування. По-друге, будь-який великий наступ призведе до нових західних санкцій, яких побоюються Москви, особливо коли російська економіка перебуває у стані застою. По-третє, чого росіяни сподіваються отримати завдяки цьому? Вони не виявили зацікавленості в анексії Донбасу. Захоплення більшої території вимагало б більшої кількості військ, збільшення тягаря і ризикувало зіткнутися з партизанською боротьбою.

І, нарешті, навіщо Москві здійснювати серйозний наступ, коли нинішня тактика салямі (процесу розколу, ліквідації загроз і перемоги над альянсами, який використовується для подолання спротиву – Авт.) спрацьовує так добре? На жаль, окрім висловлення занепокоєння, не було серйозної реакції Заходу на захоплення Росією в листопаді українських моряків і військових суден, а також на її спроби встановити односторонній контроль над Керченською протокою і Азовським морем. Протягом найближчих тижнів Сполучені Штати та Європа повинні вжити заходів, щоб дати зрозуміти Кремлю, що його тактика салямі є неприйнятною і призведе до реальних наслідків для Росії.

«Я ПРОДОВЖУЮ РОЗЧАРОВУВАТИСЯ ТИМ, НАСКІЛЬКИ СЛАБКОЮ І НЕЕФЕКТИВНОЮ БУЛА РЕАКЦІЯ ЗАХОДУ НА АГРЕСІЮ КРЕМЛЯ В УКРАЇНІ»

Майкл КАРПЕНТЕР, радник екс-віце-президента США Джо Байдена, екс-заступник помічника глави Пентагону з питань України та Євразії:

- Я вважаю, що Washington Post має рацію. Путін майже напевно має декілька оперативних планів щодо подальшої військової агресії в Україні, які лежать “на полиці”. Як мінімум, Путін і його міністр оборони Шойгу мають плани вторгнення у частину Херсонської області і зайняття території, через яку канал постачає воду з Дніпра до Криму. Іншим більш амбітним варіантом є створення «сухопутного мосту» від Росії до Криму.

Путін завжди оцінює затрати та вигоди будь-якого оперативного плану, і якщо він вважає, що переваги військових дій перевищують витрати, він завдає удару. Я продовжую розчаровуватися тим, наскільки слабкою і неефективною була реакція Заходу на агресію Кремля в Україні, яка накладає невеликі витрати на Росію і дає Путіну свободу  дій з відносною безкарністю. Це, на жаль, збільшує шанси на подальшу агресію.

«ПОТРІБНО ДАТИ ЧІТКО ЗРОЗУМІТИ РОСІЇ, ЩО ЇЙ НЕ СЛІД ТОРКАТИСЯ І УКРАЇНИ, І БІЛОРУСІ, ЯКЩО ВОНА НЕ ХОЧЕ МАТИ НАБАГАТО БІЛЬШЕ НЕПРИЄМНОСТЕЙ ІЗ ЗАХОДОМ»

Стівен БЛАНК,  старший науковий співробітник Ради американської зовнішньої політики:

- Я дуже серйозно сумніваюся, що будь-яка іноземна держава, включаючи США, дійсно приєднається до України, щоб її захистити, хоча сподіваюся, що ми це зробимо аби стримати будь-які майбутні наступи.

Що треба зробити, так це дати росіянам зрозуміти, що це може статися, і одночасно посилити Україну. І що більш важливіше потрібно дати чітко  зрозуміти Росії, що їй не слід торкатися і України, і Білорусі, якщо вона не хоче мати набагато більше неприємностей із Заходом., і протистояти зусиллям Росії закрити Чорне море, Керченську протоку та Азовське море, а також зберегти тиск на Україну задля реформування її економіки.

Враховуючи те, що Трамп віддає перевагу оплаті за захист, або ж США, за що я виступав раніше, можуть відновити програму ленд-лізу, за якою Україна надаватиме США в оренду морські бази в цих водах, а ми зі свого боку надаватимемо зброю і ноу-хау.

Це зовсім інше і відверто виходить за межі запропонованого польського Форту Трампа, але це посилає Москві беззастережний меседж.

Микола СІРУК, «День»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments