Зрушити націю мусить її ж еліта.
Ярослав Стецько, український політичний та військовий діяч, активний діяч ОУН

У Молдові на президентських виборах Мая Санду виходить уперед

Попереду другий тур
2 листопада, 2020 - 17:59
ФОТО РЕЙТЕР

У Молдові обирали президента. Після обробки Центральною виборчою комісією 99,81% бюлетенів на першому місці лідер партії «Дія і солідарність» (PAS) Мая Санду. Вона здобула 36,10% голосів.

На другому місці нинішній президент і незалежний кандидат Ігор Додон із результатом 32,66%. Третє місце посідає мер міста Бєльці, лідер «Нашої партії» Ренато Усатий — 16,91%. Явка на виборах становила 42,76%. Оскільки жоден з кандидатів не набрав понад 50% голосів, має бути другий тур, який відбудеться 15 листопада.

Певною мірою повторюється ситуація попередніх виборів 2016 року. Тоді до фіналу дійшли ті ж таки політики і Ігор Додон переміг з перевагою трохи більш як 4% голосів. Нині ж ситуація значно відрізняється.

Чинний президент Додон позиціонує себе як проросійський кандидат, у якого начебто особливі стосунки з президентом Росії Володимиром Путіним. Це зумовило значну участь Москви, здебільшого пропагандистську, у передвиборній кампанії на користь Додона.

Дещо гірше було з фінансовою та економічною підтримкою. Надання допомоги, про яку дуже просив Додон, з різних причин дещо затяглося, і лише в останні дні перед голосуванням стало відомо, що Росія надає неповоротний кредит для підтримки молдавських фермерів. Схоже, що на результати першого туру цей крок на підтримку Додона не вплинув або його значення дуже незначне.

Другий важливий чинник відносно низького результату Додона на минулих виборах (він втратив понад 15% голосів порівняно з першим туром минулих) полягає в розколі проросійського електорату. Цього разу у виборах брав участь Ренато Усатий, який і відтягнув у Додона такі потрібні йому голоси.

Третій важливий компонент — участь виборців із Придністров’я. Як громадяни Молдови вони можуть без обмежень брати участь у виборах. Здебільшого вони голосують за проросійських кандидатів, і заради їхньої участі влада Тирасполя дозволили виїзд із регіону. В інші дні Придністров’я через коронавирус закрите на в’їзд і виїзд.

На виборах 2016 року участь придністровських виборців іститно додала голосів Додонові. Для чого на лівому березі Дністра організували підвезення всіх охочих на виборчі дільниці в селах уздовж кордону регіону на молдавському боці.

Цього разу Кишинів вжив серйозних заходів проти такого впливу на результат. Істотно змінилися правила. Доїхати до виборчих дільниць із Придністров’я можна було або особистим автотранспортом, або маршрутками не більш як з 8 пасажирами в кожній. Є відомості, що під приводом участі у виборах багато придністровців у Молдові вирішували свої особисті справи і до дільниць для голосування так і не дійшли. І це знизило результат Додона.

Окремо слід згадати про голосування за межами Молдови. На минулих виборах відзначалася значна активність молдаван у європейських країнах і дещо менша в Росії. До того ж в останньому випадку відкрили 23 дільниці для голосування. Для порівняння, на виборах 2016 року їх було лише 7.

Молдавські громадяни в Росії традиційно голосують за проросійських кандидатів, у європейських країнах —  за опозиційних, проєвропейських. Минулого голосування відзначалася дуже велика активність саме в країнах Європи і не тільки. У молдавських ЗМІ писали про двох жінок у Китаї, які проїхали понад 2 тис. км, щоб проголосувати у молдавському посольстві в Пекіні. Звісно, це додало голосів Маї Санду.

Арифметичні результати першого туру засвідчують, що кожен з кандидатів має певний резерв, який вони спробують використати.

Для Додона передусім це електорат Ренато Усатого. Однак із його залученням можуть виникнути проблеми. Немає впевненості, що мер Бєльц закличе своїх виборців голосувати за чинного президента. Якщо цього не відбудеться, то шанси Додона на перемогу значно знизяться, тому що залучати на свій бік йому просто немає звідки.

Санду має завдання ще складніше. Є приблизно 3% голосів, поданих за лідера партії «Платформа гідність і правда» (DA) Андрія Нестасе. Однак і тут немає впевненості, що з ним вдасться домовитися і його виборці пристануть на такий заклик. І навіть у кращому разі це не вирівнює становища. Залишається надія на мобілізацію проєвропейського електорату і тих, хто не взяв із різних причин участі в голосуванні. До речі, це робитиме й Додон, тож напруження боротьби лише зростає.

Якщо після другого туру перемогу здобуде нинішній президент, то відбудеться зовнішнє посилення проросійського вектора в політиці Молдови. При цьому, попри демонстрації на підтримку Москви, усе це залишиться у вигляді гасел, заяв і запевнень у міцній дружбі та братерстві.

Молдова не приєднуватиметься до Євразійського економічного союзу, хоча й присутня в ньому як спостерігач. По справжньому в діях проросійськість молдавської зовнішньої політики себе повністю вичерпала і залишається в нинішньому становищі тільки через бажання отримання фінансової допомоги з Москви.

Вже помічено спроби проросійського президента Додона налагодити відносини зі США і ЄС. Поки що вони не дуже успішні, але можна з великою ймовірністю припустити, що в майбутньому, в разі якщо він залишиться на посаді, вони значно посиляться. Не в останню чергу тому, що загальне зниження політичного впливу Росії після війни в Нагірному Карабасі і проблем у Білорусі стане очевидним фактом.

Відносини з Україною у Додона не складаються після його заяв щодо належності Криму Росії. Були спроби з його боку налагодити хоч якісь відносини з Києвом, але вони провалилися виключно з цієї причини.

Для Маї Санду зовнішньополітична діяльність буде основною. Як прозахідний політик вона вбачає своє головне завдання в цілковитому повороті молдавської політики в бік США і Європи.

Провідним напрямом її діяльності стане залучення західних країн до участі в різноманітних проєктах у Молдові.

Під час свого короткого перебування на посаді прем’єр-міністра 2019 року Санду багато зробила для налагодження відносин з Україною. Передусім у сфері взаємовигідних проєктів в енергетиці та дорожньому будівництві.

Санду неодноразово наголошувала, що вважає Крим українською територією, не визнавала його окупацію Росією. Якщо вона стане президентом Молдови, то у відносин наших країн з’явиться цілком виразна перспектива. Не тільки в економічній сфері, але й у політичній.

З огляду на те, що на нашому кордоні в Молдові розташований контингент російських військ, Київ вкрай зацікавлений у його виведенні й відновленні територіальної цілісності Молдови. З цього погляду видається прийнятнішою перемога в другому турі президентських виборів Маї Санду.

Разом Молдові та Україні легше буде сприяти розв’язанню проблеми територіальної цілісності Молдови, що в світлі останніх подій у світі набуває досить великої ваги.

Юрій РАЙХЕЛЬ
Газета: 
Рубрика: