Даремні закони позбавляють сили закони необхідні.
Шарль Луї де Монтеск'є, французький правник, письменник і політичний мислитель

Удар за «Новачок»

Про те, як вплинуть на російську економіку нові санкції США
14 серпня, 2018 - 11:00
ФОТО РЕЙТЕР

Минулого тижня Держдепартамент США анонсував введення проти Росії нових санкцій, цього разу — через отруєння колишнього розвідника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії нервово-паралітичною речовиною «Новачок» у березні цього року в британському місті Солсбері.

У повідомленні речника Держдепартаменту Хізер Науєрт пояснюється, що санкції введені у зв’язку з тим, що уряд РФ використовував летальну хімічну або біологічну зброю проти власних громадян, порушивши міжнародне право.

ЗМІ повідомляють, що санкції будуть введені в два етапи. Спочатку запрацюють обмеження на експорт і фінансові операції. NBCnews повідомляє, що це може «відрізувати» Росію від експорту вартістю в сотні мільйонів доларів. Наступна хвиля санкцій буде введена ще через три місяці. Тоді Вашингтон може понизити рівень дипломатичних стосунків, припинивши можливість державній авіакомпанії «Аерофлот» здійснювати польоти в США, та відмінити майже весь імпорт і експорт.

РЕАКЦІЯ МОСКВИ

У Росії не забарилися з відповіддю на анонс про введення санкцій. Речник президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що таким чином США рухаються врозріз з «конструктивною» атмосферою саміту американського та російського президентів Дональда Трампа та Володимира Путіна, він також укотре заперечував будь-яку роль Росії в отруєнні Скрипалів, повідомляє AP. Разом із тим, прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв порівняв запроваджені санкції з оголошенням економічної війни і сказав, що країна реагуватиме на них економічними, політичними та іншими методами, цитує його DW. Наприклад, міністр фінансів Росії Антон Силуанов повідомив, що Росія може відмовитися від долара США в зовнішньоторговельних операціях, у тому числі в розрахунках за нафту. А видання Daily Beast повідомило, що РФ розглядає можливість заблокувати продаж США російського двигуна RD-180, який використовується в американських ракетах, таких як Atlas V, для доправлення на орбіту важких вантажів.

«ЖОДНИХ РЕАЛЬНИХ ЗАХОДІВ РОСІЯ ВжиТИ НЕ В ЗМОЗІ»

«День» почав розмову з російським журналістом Семеном НОВОПРУДСЬКИМ із прохання розповісти більше про суть санкцій, про те, наскільки вони небезпечні та дієві та як  вплинуть на економіку країни:

— Перший раунд санкцій проти Росії у справі Скрипалів набере чинності з 22 серпня. Поки він передбачає заборону на постачання до Росії електронних пристроїв і їх компонентів, у тому числі тих, що використовуються в авіабудуванні. Поки саме авіабудування в Росії опиняється під деяким ударом від цих санкцій. Але воно і так  останні 5—10 років перебуває в Росії в досить жалюгідному стані, особливо щодо цивільного авіабудування. До речі, не можна не враховувати, що якесь американське устаткування може використовуватися і в російських військових літаках, але тут, зрозуміло, подробиць ніхто не розголошує.

Ще більш небезпечним може бути другий раунд санкцій у справі Скрипалів. Держдеп США в офіційній заяві пригрозив Росії, що якщо вона протягом трьох місяців, тобто, до кінця листопада, не дасть гарантій не використовувати хімічну зброю і не допустить міжнародних інспекторів на російські об’єкти, де ймовірно може вироблятися хімзброя, буде введена заборона на польоти «Аерофлоту» в США, знижений рівень дипвідносин і скорочена до мінімуму торгівля двох країн. США збираються відмовитися від постачань російського титану й урану, а також від російських ракетних двигунів. Для російських виробників титану та ракетних двигунів американський ринок — один із найголовніших. Ці дві галузі можуть виявитися в Росії під загрозою загибелі.

— Як реагує на санкції влада й самі росіяни? Якими кроками у відповідь погрожує Кремль і наскільки вони справді здатні вплинути на США?

— Влада в Росії публічно пообіцяла у відповідь заходи. Населення побоюється, що може бути введена примусова конвертація валюти за невигідним фіксованим курсом, заборонені або заморожені валютні заощадження. Звичайно, це ударить по росіянах, а не по Америці. Крім того, Росія може повністю розпродати свою частку американських держоблігацій, обсяг яких з травня і так знизився в чотири рази і зараз складає близько 15 млрд доларів, хоча ще  минулого року в моменті перевищував 100 млрд. Але це теж ніяк не відіб’ється на американській економіці та надійності американських держоблігацій. Жодних у відповідь реальних крутих економічних заходів проти Америки Росія вжити не в змозі — залежність США від російського ринку та торгівлі з Росією критично мала. А там, де вона є — в тих же ракетних двигунах або постачаннях титану, залежність російських постачальників від Америки не менша, ніж у США від цих постачань. Тому, можливо, у відповідь заходи можуть обмежитися більше дипломатичними рішеннями — відновленням вислання дипломатів і закриття консульств.

— Днями міністр фінансів Антон Силуанов сказав, що не відкидає переходу на національну валюту при торгівлі нафтою. Як ви вважаєте, наскільки це вірогідно?

— Слова Силуанова застосовні до торгівлі нафтою між Росією й іншими країнами лише в тому разі, якщо будуть досягнуті такі міждержавні домовленості. Тобто, якщо Росія погодиться приймати, наприклад, від Туреччини ті ж турецькі ліри або свої рублі за свою нафту. Найбільший торговельний партнер РФ — Китай —  перейти на розрахунки в рублях і юанях, незважаючи на спроби Росії обговорювати цю тему, до цих пір відмовлявся. А торгувати іншим найважливішим експортним товаром Росії — газом — за рублі чи інші національні валюти — неможливо фізично. На газовому ринку діють довгострокові контракти, вже номіновані в доларах. Переукладати ці контракти в рублях — з тим же ЄС, украй невигідно самому «Газпрому». Він точно не може знати, як мінятиметься курс рубля через 10—15 років (саме такий термін дії газових контрактів). Отже, вірогідність масової торгівлі з різними країнами за рублі в осяжному майбутньому вкрай мала — у тому числі через нестабільність рубля та непередбачуваність Росії як політичного контрагента.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments