Не міць армії, не якість зброї, а сила духу забезпечує перемогу.
Йоганн Фіхте, німецький філософ, педагог, громадський діяч

«Українсько-білоруський кордон ніколи не стане кордоном війни»

Про це домовились президенти Порошенко і Лукашенко на першій офіційній зустрічі за останні чотири роки
21 липня, 2017 - 17:57
ФОТО REUTERS

Схоже, що перша за чотири роки офіційна зустріч президентів України та Білорусі Петра Порошенка та Олександра Лукашенка, яка відбулась 21 липня у Києві, виправдала сподівання багатьох.  По-перше, добре що вона відбулась, адже не може бути так, щоб лідери обох сусідніх держав не зустрічались такий довгий час. І по-друге, для української сторони було важливо, що після спілкування двох президентів «тет-а-тет»  на спільній прес-конференції було отримано запевнення, що територія Білорусі ніколи не буде використана для агресивних дій проти України. 

«Сьогодні я вкотре отримав запевнення від вас, пане президенте, що територія дружньої для України республіки Білорусь ніколи не буде використовуватися проти України, а україно-білоруський кордон ніколи не буде кордоном війни", – сказав Порошенко. Разом з тим він висловив упевненість, що це буде кордон  дружньої співпраці, миру.

Зі свого боку, Лукашенко, який власне організував у Мінську майданчик для переговорів по врегулювання конфлікту на Донбасі, запевнив, що виконає будь-яке доручення з боку двох президентів. «Мені було доручено Петром Олексійовичем і Володимиром Володимировичем організувати цю зустріч у Мінську – мені сказали, як це зробити, я це зробив. Претензій немає. Так буде і надалі. Все, що доручать мені два президенти, більше за будь-кого залучені в цей конфлікт, ми, білоруси, будемо робити. Ми не претендуємо на жодні лаври. Які можуть бути лаври, коли гинуть люди?", – заявив білоруський лідер.

«Ви, українці, повинні знати, що у вас є близькі і рідні люди, які живуть трохи північніше за вас, але нічим не відрізняються від вас. Якщо вам важко – чим лише зможемо, допоможемо», – запевнив він.

Хоча делегація і прибула на день раніше, але офіційний захід відбувся саме у п’ятницю. Очевидно, що обом президентам був необхідний «особистий» час, аби обговорити усі питання тет-а-тет. За інсайдерськими даними з АПУ, Лукашенко після прильоту в Україну зупинився в передмісті Києва.

За протоколом, Петро Порошенко в супроводі почесної варти зустрів Лукашенка на червоному килимі, де після процедури привітання президент Білорусі вклонився українським воїнам. Також на зустрічі були присутні представники українського та білоруського урядів. Крім цього захід відвідав секретар РНБО Олександр Турчинов.

Спільна заява президентів обох країн, що планувалася на 12-30, розпочалася із запізненням у дві години. В Адміністрації пояснили це важливістю зустрічі та великою кількістю питань, що стояли на порядку денному. Нагадаємо, що зустріч лідерів обох країн відбувалася у форматі «віч-на-віч».

Важливий акцент було поставлено на безпековому питанні, адже, як відомо, восени 2017 року плануються спільні російсько-білоруські навчання «Захід-2017», які за словами Міністра оборони РФ Сергія Шойгу «носять виключно оборонний характер». Однак Міністр оборони України Степан Полторак на своїй сторінці Facebook висловив протилежну думку, наголосивши, що навчання «Захід-2017» «можуть бути використані, щоб почати агресію не тільки проти України, але й проти будь-якої країни Європи, яка має спільний кордон з Росією». Занепокоєність української сторони щодо цього питання також підкреслила присутність на офіційній зустрічі Олександра Турчинова.

Під час брифінгу було підписано три договори, пов’язані з культурою та наукою. Також Президент Петро Порошенко наголосив на стратегічному партнерстві України та Білорусі в газонафтовій галузі, електроенергетиці, сільському господарстві та соціальній сфері. Також він підкреслив, що сподівається «досягти $5 млрд. товарообігу вже наступного року».

Своєю чергою, Олександр Лукашенко наголосив на важливості «міжрегіональних зв’язків, яким під час переговорів було приділено чималу увагу». Крім цього, президент Білорусі згадав про співпрацю в інтересах Луганської та Донецької областей. Він попросив «працювати там без посередників найкоротшими шляхами». Мова йде про гуманітарні конвої, що почали йти з Білорусі з червня 2017 року.

Не обійшлося також без ексцесів. На самому початку зустрічі темношкіра активістка Femen Анжеліка Діаш оголила свої груди і з вигуками «Жыве Беларусь!», спробувала прорватися до президента Білорусі. Її затримали представники державної охорони й вивели із зали. Буквально через кілька хвилин зомлів Голова Державної прикордонної служби України Віктор Назаренко, який був у складі української делегації. Його відправили до лікарні.

Після офіційної частини журналістам не дали змоги поставити запитання очільникам обох країн. Представників ЗМІ не випускали з Адміністрації Президента доти, доки Лукашенко разом із кортежем на покинув Банкову.

Олександр ПОДВИШЕННИЙ, Літня школа журналістики «Дня» -2017

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments