Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Український слід» в американських виборах

Експерти про нові скандали у республіканському і демократичному таборах
22 серпня, 17:52
ФОТО РЕЙТЕР

У Сполучених Штатах  що не день видання пишуть про нові скандали, до яких причетні кандидати від Республіканської і Демократичної партії. Як зазвичай, скандали стосується фінансування, але у даному випадку ще йдеться і про «український слід» та українські гроші у американський виборчій кампанії.  Але про це все по порядку. 

Днями кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп прийняв відставку Пола Манафорта, яким останнім часом викликав став об’єктом різкої критики у світових мас-медіа. Це сталося, зокрема, після того, як українські правоохоронці підтвердили наявність прізвища 67-річного політтехнолога, який свого часу допоміг лідеру Партії регіонів Віктору Януковичу стати президентом, у документах, які описують багатомільйонні нелегальні виплати у 2007-2012 роках Партії регіонів.

Манафорт заперечував звинувачення на свою адресу. Але виявилося, що його прізвище фігурує у списках так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів. Зокрема у цій так званій «амбарній книзі» Партії регіонів містяться документи, які нібито підтверджують незаконні виплати, загалом на суму близько 2 млрд. доларів, цією політичною силою низці колишніх та нинішніх високопосадовців і політиків. Наприкінці травня цього року їх передав до Національного антикорупційного бюро України колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак.

 Як повідомило видання New York Times з посиланням на дані українського Антикорупційного бюро, у не розкритій досі частині «чорної бухгалтерії» прізвище Пола Манафорта згадується 22 рази. Загалом ідеться про виплати на суму в 12,7 млн. доларів, які було здійснено протягом 2007-2012 рр.

Тим часом агентство АР, посилаючись на  електронні листи, які знаходяться у його розпорядженні, стверджує, що пан Манафорт та його соратники проводили у США «приховану агітаційну кампанію на користь уряду України за правління екс-президента Віктора Януковича». За повідомленням агентства, колишній радник пана Януковича Пол Манафорт та його заступник Рік Гейтс фактично працювали як агенти, лобіюючи у США інтереси іноземних політичних лідерів чи партій. При цьому вони начебто у порушення законодавства не подали звіт про таку діяльність до американського міністерства юстиції. Таке порушення є кримінальним злочином і має наслідком покарання до п’яти років позбавлення волі і штраф до 250 тис. доларів.

Пол Манафорт був досить тісно пов’язаний з українською політикою від часу, коли українці вийшли на перший Майдан. Після поразки Віктора Януковича на президентських виборах 2004 року він став політтехнологом самого Януковича, а також його Партії регіонів. Співпрацюючи з ним, Партія регіонів спромоглася посісти перше місце на парламентських виборах 2006 та 2007 років. Крім того, саме пан Манафорт був технологом переможної для Віктора Януковича президентської кампанії 2010 року. У 2014 році Пол Манафорт брав участь у парламентській виборчій кампанії партії «Опозиційний блок», яка утворилася на руїнах Партії регіонів після перемоги Євромайдану.

БАГАТОМІЛЬЙОННІ ВНЕСКИ ПІНЧУКА У ФОНД КЛІНТОНІВ

Можливо це збіг обставин, але майже одразу після відставки Манафорта, у США заговорили про скандал пов’язаний з Гілларі Клінтон, зокрема із благодійним фондом родини Клінтон, де також є український слід. Про це повідомляє газета New York Times у статті під назвою «Зв’язки сімейного фонду затьмарюють президентську кампанію Гілларі Клінтон». Згідно з інформацію газети, благодійний фонд родини Клінтон отримував десятки мільйонів доларів пожертвувань від країн, які Держдеп США критикував за випадки дискримінації за статевою ознакою і інші порушення прав людини - Саудівської Аравії, ОАЕ, Катару, Кувейту, Оману, Брунею та Алжиру. І внески у фонд сім'ї Клінтон робилися і в той час, коли Гілларі займала пост державного секретаря, зазначає газета.


ФОТО РЕЙТЕР

Видання повідомляє, що український бізнесмен Віктор Пінчук, зять колишнього Президента України Леоніда Кучми, уряд якого піддавали широкій критиці через корупцію і обмеження свободи слова направив у фонд Клінтонів від 10 до 25 млн. доларів. Він навіть позичав Клінтонам свій приватний літак і подорожував у Лос-Анджелес, щоб взяти участь у святкування 65-ого дня народження Білла Клінтона.

New York Times повідомила, що з вересня 2011 року до листопада 2012 року колишній політичний консультант Білла Клінтона Дуглас Шон, організував більше десяти зустрічей з чиновниками Держдепартаменту з Пінчуком або за його дорученням, щоб обговорити політичну  кризу в Україні.

Окрім того, як відзначається в раніше нерозкритому електронному листі, отриманому організацією Citizens United, у публічних судових записах згадується прізвище Пінчука, як одного з «найуспішніших бізнесменів» України серед списку із восьми сторінок найвпливовіших людей, запрошених на обід у будинок Клінтонів.

Видання згадує, що в 2012 році олігарх Пінчук запросив в Україну Челсі Клінтон з її чоловіком Марком Мезвінські.  

Хоча сам Пінчук заявляє, що на зустрічах з Клінтон мова йшла про демократію в Україні. Але як тоді пояснити те, що розслідування що антидемпінгової практики компанії «Інтертайп», яка належить олігарху, відкрите Департаментом торгівлі у липні 2013 року, розпочалося уже після каденції Клінтон на посаді держсекретаря у липні 2014 року.

Видання New York Times також згадує іншу угоду, до якої була причетна Клінтон, а саме  зв’язок між продажем американського уранового холдінгу російській державній компанії «Росатом» і отримання пожертвувань у фонд. Хоча немає свідчень, що Клінтон чинила вплив на підписання угоди, але збіг між цією транзакцією і отриманням пожертвувань ставить чимало запитань щодо цієї оборудки.

Минулого тижня Білл Клінтон вже зробив оголошення перед співробітниками фонду, в якому підкреслив, що організація відмовиться від іноземних інвестицій в разі перемоги його дружини на президентських виборах.

Але тепер після цієї публікації про оборудки фонду Клінтонів, зокрема і залучення коштів від родини Кучми, яка має заплямовану репутацію у світі, виникає багато запитань до Гілларі Клінтон, як можливого майбутнього президента. Чи слідуватиме вона цінностям, які проголошують США, чи буде у відносинах з країнами, що мають проблеми з демократію, зустрічатись із олігархами в обмін на їхні пожертвування у фонд, як це вона робила на посаді держсекретаря.

«МАНАФОРТ НЕ БУВ СПРОМОЖНИМ ПОКРАЩИТИ ДАНІ ОПИТУВАНЬ ДЛЯ ТРАМПА»

Лінкольн МІТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книги The Democracy Promotion Paradox:

Передумовою для звільнення Манафорта були дві причини. По-перше, останні кілька тижнів були негативними для кампанії Трампа. Для нього дані опитування громадської думки були погані і його перспективи перемоги не були хорошими. Отже, він відчув необхідність зробити зміни, і Манафорт не був спроможним покращити дані опитувань для Трампа і тому став жертвою цього. По-друге, оскільки все більше з’являлось деталей про нечистоплотні угоди Манафорта в Україні, то ставало дедалі зрозуміліше, що він шкодить кампанії і має піти.

На мою думку, скандал із Манафортом - це не одна з основних причин падіння підтримки Трампа в останні дні і тижні. Більшість виборців не дуже турбують подібні речі. Проте цей скандал допоміг змалювати образ Трампа як такого, хто не оточує себе порядними компетентними людьми, і це вдарило по його рейтингах. Відхід Манафорта навряд чи сприятиме різкому зростанню підтримки Трампа в опитуваннях громадської думки. Нові люди у команді, не маючи українських зв’язків, як це було у випадку з Манафортом, ймовірно, меншою мірою здатні допомогти Трампу переконати виборців в ключових штатах, які вагаються.

Насамкінець, можливо, що відхід Манафорта змусить Трампа дистанціюватись від проросійської позиції, але у нього є інші консультанти, які мають зв'язки з Росією, і він сам, можливо, має ділові зв'язки з Росією, тому я не впевнений, що це станеться.

Що стосується скандалу довкола фонду Клінтонів, велика різниця з діями Манафорта полягає в тому, що Дуглас Шон є зареєстрованим лобістом відповідно до вимог закону. Тому немає нічого поганого в тому, щоб бути лобістом у США, якщо це робиться на законних підставах. Проте, Манафорт був набагато більше, ніж лобіст.

«ЦЕ ВЕЛИЧЕЗНИЙ КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ ДЛЯ ГІЛЛАРІ КЛІНТОН»

Професор Обрі ДЖЮЕТТ, політолог, Факультет політичних наук Університету Центральної Флориди:

Гілларі Клінтон лідирує в опитуваннях громадської думки в даний час і має дуже хороші шанси на перемогу на президентських виборах. Однак один з можливих способів для неї програти вибори, це якщо буде виникати більше скандалів до дня виборів в результаті чого виборці не довірятимуть їй більше, ніж вони не люблять Дональда Трампа. Одним з джерел потенційного скандалу є Фонд Клінтонів, який брав мільйони доларів у вигляді пожертвувань від багатих вкладників (включаючи багатьох із-за кордону в той час як Гілларі була держсекретарем) і багато хто з цих донорів прагнули отримати доступ до Гілларі Клінтон, щоб вплинути на політичні рішення. Пінчук був найбільшим донором Фонду Клінтонів, який прагнув і отримав багато зустрічей з Держдепартаментом або з самою Гілларі Клінтон. Крім того, здається, що компанія Пінчука «Інтерпайп» продавала труби в Іран в порушення санкцій в той же час які він робив пожертви у Фонд Клінтонів та отримував доступ до держсекретаря. Це величезний конфлікт інтересів для Гілларі Клінтон і, безумовно, це створює політичну проблему, яка буде легко використана її політичними противниками. Існує деяка подібність між цією ситуацією і ситуацією з Манафортом. Обидва пов'язані з лобіюванням і представляють інтереси певних угруповань в Україні і водночас існують звинувачення про порушення етики в обох випадках. Звичайно, є деякі відмінності, а зокрема - Дональд Трамп не був безпосередньо залучений до зусиль з лобіювання і ніхто не прагнув впливати на його рішення з питань державної політики - в той час як Гілларі Клінтон брала безпосередню участь і ухвалювала рішення у сфері зовнішньої політики, коли фонд отримував готівку у вигляді чеків, а донори намагалися вплинути на неї. В обох випадках кандидати в президенти були пов'язані зі скандалом. Однак я думаю, що ситуація з Манафортом швидко відійте для  Дональда Трампа. З іншого боку, я думаю, що більш загальна проблема іноземних пожертвувань Фонду Клінтонів і спроби впливу з боку іноземних донорів буде і далі представляти проблему для Гілларі Клінтон до самого дня виборів (а потім теж, якщо вона їх виграє).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати