Найніжніші рослини прокладають собі шлях через найжорсткішу землю, через тріщини скель. Так і доброта. Який клин, який молот, який таран може зрівнятися з силою доброї, щирого людини! Ніщо не може протистояти йому.
Генрі Девід Торо, американський письменник, мислитель, натураліст, громадський діяч

Війна холодильника проти телевізора

Про причини і загрози для влади масштабних протестів проти пенсійної реформи в Росії
30 липня, 2018 - 19:57
ФОТО REUTERS

Цими вихідними в десятках російських міст два дні поспіль тривали масштабні протести проти підвищення пенсійного віку.

У суботу, 28 липня, в акціях по всій країні взяли участь тисячі людей, повідомляє Бі-Бі-Сі. Протести, які відбулися в Москві, Санкт-Петербурзі, Владивостоку, Барнаулі, Хабаровську, Красноярську, Катеринбурзі та інших містах, організувала Комуністична партія (КПРФ). Наступного дня до протестів закликала вже Лібертаріанська партія. Акція в Москві зібрала понад шість тисяч осіб — це дані активістів некомерційного об’єднання волонтерів «Белый счетчик». Утім, дані поліції свідчать про участь у протесті 2,5 тис. осіб. Окрім підвищення пенсійного віку, на мітингу виступали проти підвищення ПДВ, цін на бензин і митних зборів на інтернет-товари, повідомляє «Радіо «Свобода». «Терпіння вичерпується», «Цар — поганий, бояри — теж», «Кради — підвищуй!», — з такими плакатами демонстранти вийшли на вулиці столиці, зазначає DW. Недільна акція на проспекті Академіка Сахарова скінчилася затриманням її організаторів: голови  Лібертаріанської партії Сергія Бойка, координатора московського штабу Олексія Навального Олега Степанова, ведучого мітингу Михайла Чичкова та журналіста мережевого видання Sota.Vision Івана Єгорова. Водночас Бі-Бі-Сі зазначає, що кількість учасників протесту в Москві (2,5-6,2 тис.) значно поступається, наприклад, акціям опозиції за чесні вибори у грудні 2011 року (29—100 тис. осіб).

ФОТО REUTERS

СУТЬ РЕФОРМИ

Згідно зі змінами, затвердженим Держдумою 19 липня, пенсійний вік у Росії підвищується для жінок з 55 до 63 років починаючи з 2034 року, а для чоловіків з 60 до 65 років вже 2028 року. Водночас Всесвітня організація охорони  здоров’я (ВООЗ) наводить дані 2016 років, які свідчать про те, що тривалість життя чоловіків у Росії становить 66 років, а жінок — 77. Проти планів уряду різко виступило суспільство і різні організації. А онлайн-петицію на сайті change.org проти підвищення віку виходу на пенсію підписали майже  3 млн осіб. При цьому ЗМІ нагадують, що під час виборчої кампанії нинішній президент РФ Володимир Путін нічого не говорив про плани здійснити пенсійну реформу. А оголосила про цей намір влада 14 липня — в день початку чемпіонату світу з футболу. Окрім того, під час проведення цього спортивного змагання у країні було обмежено протести, адже будь-яку акцію треба було погоджувати з ФСБ. Таким чином, пенсійна реформа спричинила зниження рейтингу глави держави. Згідно з даними російської дослідницької організації ВЦДСД, рівень довіри до Володимира Путіна в липні цього року становить 37,6%, у той час як ще в березні, коли відбулося переобрання президента РФ, йому довіряли 53,6% опитаних. Водночас Reuters пише про те, що Путін, який одного дня пообіцяв не підвищувати вік виходу на пенсію, спробував дистанціюватися від цього плану, заявивши про те, що йому не сподобалися ці пропозиції і насправді він вважає, що зміни потрібно було запроваджувати поступово.

«День» звернувся до експертів з проханням оцінити масштаб протестів у РФ і пояснити, про що свідчать такі настрої населення:

«РЕФОРМА АБСОЛЮТНО БЕЗГЛУЗДА І НЕЩАДНА, НЕ РЯТУЄ НІ БЮДЖЕТ, НІ ПЕНСІОНЕРІВ»

Роман ДОБРОХОТОВ, голова демократичного руху «Ми», Москва:

— Протест зараз єдності не має: є ліве крило і комуністи зі своїх позицій намагаються використовувати цю хвилю, ліберальні опозиціонери мають свої претензії. До того ж навіть такі партії, які зовсім не повинні приймати цей порядок денний і взагалі повинні виступати проти пенсій як таких (Лібертаріанці) теж вирішили брати участь у протестах. Зараз усі потихеньку намагаються певним чином використовувати ці слогани.

Окрім того факту, що складно об’єднати такі різні рухи, є ще й інша проблема: сьогодні основна протестна сила в Росії — це молодь (грубо кажучи, ті, хто виходить разом з Олексієм Навальним), і їх, звісно, питання пенсії зараз менше непокоїть, ніж тих, кого це безпосередньо стосується. Тому склалася парадоксальна ситуація. З одного боку, ми бачимо, що рейтинг Путіна впав до найнижчих позначок з грудня 2011 року, коли був антирекорд: рейтинг довіри до нього становив 37%. За всі 18 років це був найнижчий показник. Зараз цей антирекорд знову повторено. Але з іншого боку, при цьому ми не бачимо протестів не те що в масштабі 2011 року, а навіть хоч трохи подібних. Невдоволені люди поки що сидять по своїх домівках. Багато хто чекає того, що буде восени, тому що тоді передбачається фінальне ухвалення законопроекту і всі чекають, яке рішення ухвалить сам Путін. Вважаю, що все це велика PR-акція, і в результаті він або змінить закон, або взагалі його скасує. Але якщо все ж таки він підтримає цей законопроект, восени ми побачимо справді велику хвилю вуличних протестів.

Протести були нечисленними і не мають максимуму підтримки. Тому досить складно судити з того, що ми бачили минулими вихідними, про реальний рівень невдоволення. Варто почекати кілька місяців і, гадаю, у вересні, коли цей законопроект ухвалить парламент, підпише президент, буде основна хвиля.

Щодо причин того, чому президент РФ пішов на цю реформу саме зараз. Адже він сам обіцяв, що поки він президент, реформи не буде, і, звичайно, узяти і вдарити після своєї головної цільової аудиторії — пенсіонерів — це було спірне рішення. Судячи з усього, фінансова ситуація в країні набагато гірша, ніж говорять офіційно в пресі. Певно, гроші вже більше брати зовсім немає звідки.

Варто зазначити, що існують набагато популярніші реформи, наприклад, реформа проти корупції. На держзакупівлях розкрадається 2 трлн рублів на рік — це офіційні оцінки, при цьому на пенсійній реформі планується заощадити лише один трлн. Тобто якщо навіть ніякої пенсійної реформи не проводити, а просто почати справді боротися з корупцією, змінити закон про держзакупівлі, почати серйозно переслідувати всіх, хто краде, можна було б заощадити значно більше. Але зрозуміло, чому Путін цього не робить. Тому що для нього набагато менш болісно посваритися з пенсіонерами і втратити свій рейтинг, ніж посваритися з політичною елітою і найближчим оточенням, яке якраз заробляє на цих держзакупівлях.

Окрім того, йдеться і про некомпетенцію того блоку уряду, який розробляє реформу. Можливо, оточення Путіна пояснило йому, що ця реформа дуже актуальна і що це європейський шлях розвитку. Насправді експерти, з якими ми спілкувалися і які брали участь у розробці попередніх реформ, в один голос кажуть, що в тому вигляді, в якому вона зараз проводиться, реформа абсолютно безглузда і нещадна, не рятує ні бюджет, ні пенсіонерів, не робить цю систему прозорішою.

«ЦЕ ДУЖЕ СИЛЬНИЙ ДЗВІНОЧОК ДЛЯ КРЕМЛЯ, ЩО ДАЛІ ЇХАТИ НА ШОВІНІСТИЧНІЙ ХВИЛІ ЙОМУ НЕ ВДАСТЬСЯ»

Володимир ОГРИЗКО, міністр закордонних справ України (2007 — 2009 рр.):

— Це закономірний процес. Те, що зараз ми відчуваємо після чергової порції шовіністичної ейфорії, швидко перетвориться на війну «холодильника проти телевізора». Звичайно, можна довго думати, що «Крым наш», «мы — великие», що «в нас усе чудово і всі нас бояться». Але коли десятки мільйонів людей відчувають на собі, що ситуація для них особисто стає гіршою, дуже швидко приходить переоцінка. Те, що зараз ми бачимо по масштабах — дуже сильний дзвіночок для Кремля, що далі їхати на шовіністичній хвилі йому не вдасться. Відтак, це означатиме, що внутрішньополітична ситуація для кремлівської верхівки ставатиме дедалі загрозливішою. Мені здається, що з цього кремлівським верховодам варто було б зробити єдиний правильний висновок: треба припиняти гратися в шовінізм, а нарешті повертатися обличчям до суспільства. Чи це буде прийнято в Кремлі? Думаю, що ні. Тут я можу базуватися на досвіді Радянського Союзу, який волів оголосити будь-яку проблему «происками империалистического Запада», але не шукати причини в самих собі. Наростання конфлікту між суспільством та владою Росії триватиме. До чого це призведе та яким чином вплине на політичну стабільність, сказати поки що не берусь. Але думаю, що косметичними діями, обіцянками, заявами «Вы держитесь» справу врегулювати не вдасться.

Щодо того, чому Путін зважився на реформу, то відповідь очевидна: треба хоч у якийсь спосіб забезпечувати існування країни. Демографічна ситуація в Росії катастрофічна. Жити весь час за рахунок приїжджих з країн Центральної Азії не можливо, адже це має відчутний соціальний аспект. Тому на цьому будувати свою демографічну політику неможливо. Людей не вистачає, отже треба комусь і якось цю дірку залатувати. Найбільш простий і зрозумілий спосіб для керівників, які не думають ні про що, крім себе — підвищувати пенсійний вік. Тому він і пішов на цей крок. Хоча коли це робиться поступово, із поясненням, суспільство в цілому, хоч і не задоволене, але сприймає такі речі. В Росії, як завжди, вчинили просто: цар велів, а посполиті повинні поклонитися та проковтнути. Ситуація змінюється, а це теж одна з ознак теперішнього кремлівського режиму: вони чомусь застрягли в минулому і не розуміють, що керувати сьогодні інструментами позавчорашнього дня — собі ж дорожче.

Вважаю, вихід для Кремля тут буде сумний: повернути назад вони не зможуть, а закручувати гайки означає, що кришка від казанка колись зірветься. Коли це станеться, подивимося.

"ПРОТИ ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ БЛИЗЬКО 90% НАСЕЛЕННЯ – І ЦЕ АБСОЛЮТНИЙ РЕКОРД ЄДНОСТІ РОСІЯН"

Семен НОВОПРУДСЬКИЙ, незалежний російський журналіст:

– Формально масштаби не дуже великі, якщо врахувати масштаби невдоволення пенсійною реформою – в Москві це від 6500 осіб, за оцінками поліції, до 50 тис. за оцінками організаторів. Але в цьому випадку очевидно, що проти підвищення пенсійного віку за всіма опитуваннями близько 90% населення – і це абсолютний рекорд єдності росіян з якого-небудь питання за весь час правління Путіна. Крім того, очевидно, що росіяни можуть змиритися з підвищенням пенсійного віку, але не поміняють точку зору на цю ідею.

На настрої влади, точніше Путіна, який отримав шанс зіграти в "доброго царя", впливає та обставина, що наступні федеральні вибори в Росії – парламентські – повинні відбутися тільки в 2022 році. З іншого боку, Путін дуже ревно стежить за своїм власним рейтингом. Він трохи просів через пенсійну реформу, але поки не критично. Від Путіна, швидше за все, можна чекати до другого читання пенсійного законопроекту в Думі восени невеликого коректування або термінів переходу до нового пенсійного віку (цей перехідний період можуть трохи збільшити), або невеликого коректування самого пенсійного віку – але він все одно буде істотно вище, ніж зараз. Навіть якщо пенсійну реформу зараз би скасували, люди вже не повірять, що вона неможлива при Путіні.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ