Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Ви можете врятувати Захід, а не він вас»

Едвард ЛУКАС — про те, що може змусити Путіна відступити з України
16 червня, 19:30
ФОТО REUTERS

У Заходу є можливості й механізми, щоб змусити Росію відступити від України, вважає редактор тижневика The Economist, старший віце-президент Центру аналізу європейської політики Едвард Лукас. Про це він заявив позавчора під час лекції на тему «Нова Холодна війна — хто виграє і як вона може завершитися», яку він прочитав у Києві на запрошення hromadske.ua.

«На переговорах із російським президентом Володимиром Путіним, пояснив Лукас,  Захід повинен просто сказати йому: у нас є ваші гроші, хочете їх забрати, відступіть від України». Більше того, на думку експерта, західна спільнота може просто виключити Росію з фінансової системи, заблокувати повністю доступ до капіталів, зрозуміло, що це треба робити так, щоб не завдати шкоди своїм союзникам. І це найшвидше може стримати Путіна, ніж додаткове розміщення батальйонів у країнах Балтії, про що домовились міністри оборони членів НАТО у Брюсселі, переконаний він. 

Пан Лукас звернув увагу на те, що НАТО повинно мати реальні плани відбиття російської агресії при нападі на одного із союзників, серед яких найвразливішими є країни Балтії. Такі плани, на його думку, мають включати асиметричну відповідь, іншими словами, можливість завдання удару по Росії в будь-якій точці, як, наприклад, блокування усіх російських портів — чи-то Владивосток, Мурманськ, чи Новоросійськ.

Британський журналіст також вважає, що нинішньої ситуації — російської агресії в Україні, анексії Криму, та російсько-грузинської війни — можна було б уникнути, якби Захід свого часу прислухався до застережень за естонського письменника і державного діяча Леннарта Мері та чеського письменника і державного діяча Вацлева Гавела, які попереджали про загрозу з боку Росії. Але їх тоді не послухали, зазначив Лукас, і сказали їм: ви страждаєте посттравматичним синдромом. Окрім того, він твердо переконаний, якби на Бухарестському саміті на початку квітня 2008 року Грузії було надано План дій щодо членства в НАТО, то Росія не посміла нападати на цю країну. 

На його думку, провідні медіа, зокрема і Бі-Бі-Сі, також стали твердити, що Захід безповоротно виграв холодну війну і тому не треба думати, що буде війна. Також наводили аргументи, що перевага і по ВВП (майже $50 трлн проти $6 трлн), і по кількості населення (900 млн проти 141 млн) на користь Заходу — відтак Росія не осмілиться нападати. Але попри це Росія переграє Захід, і прикладом цього є російська війна в Грузії в 2008 році, анексія Криму у лютому 2014 року, досі триваюча агресія Росії на сході України і російське військове втручання в Сирії.

У цьому контексті Лукас згадав видатного німецького військового теоретика Клаузевіца, який зазначав, що у війні часто перемагає не той, хто має більше ресурсів, а той, хто має більшу волю. А цією рисою, зазначив експерт, володіє Путін, який до того ж готовий іти на значні економічні жертви,а також ризикувати, на що якраз не готовий Захід.

Разом з тим експерт відзначив певні позитивні зміни в діях Заходу, зокрема ЄС і НАТО. За його словами, економічні та політичні санкції, запроваджені проти Росії через агресію проти України, є найсильнішим і найрішучішим кроком, на який здатна Європа.

Окрім того, він позитивно оцінив діяльність Єврокомісії, яка фактично поставила на коліна Газпром, чого не можна було собі уявити декілька років тому.  ЄС став серйозно сприймати російську пропаганду і почав випускати відповідний бюлетень.

Також, продовжив він, почалася трансформація НАТО, яке раніше не звертало уваги на заклики союзників, зокрема балтійських країн та Польщі про необхідність складання планів на випадок нападу Росії. Свідченням цього стало затвердження Плану по запевненню Європи на саміті в Уельсі, проведення навчань у країнах Східної Європи.

Коли Лукаса запитали, чи може розраховувати Україна на більшу підтримку Заходу та НАТО у протистоянні з Росією, він сказав наступне: «Не чекайте, що Захід врятує вас. Ви багата країна, якою погано правлять, вам треба навести лад у країні, й ви можете врятувати Захід, а не він вас. Нам потрібен ваш досвід».

Окрім того, він вважає, що залежність України від торгівлі не має перевищувати 10%, що є якраз показником Естонії.

Лукас звернув увагу на те, що головною проблемою українського суспільства є завищені очікування швидких позитивних змін. «У вас геополітична, економічна, фінансова та конституційна кризи, які всі перетинаються. Враховуючи все це, досягти швидкого прогресу неможливо», — вважає  журналіст. «Вам потрібна макроекономічна стабільність Словаччини, публічна адміністрація Естонії. Процес виходу з кризи буде тривалим. Якщо Україна протримається п’ять років, то це буде успіхом», — наголосив він.

За його словами, Україна насправді не потребує значних фінансових траншів від країн Заходу. «Ви не бідна країна, у вас будуть гроші, якщо ви змусите українських олігархів заплатити податки», — зазначив Лукас.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати