Природним правом є визволятися від гноблення і трудитися, аби повернути те, що несправедливістю та переважною силою було забрано.
Пилип Орлик, гетьман України (у вигнанні) у 1710–1742 роках

Welcome, пані Йованович!

Дипломатичну місію США в Україні очолить жінка, яка була послом у Вірменії та Киргизстані
7 травня, 2016 - 17:11

Вчора грецькі ЗМІ повідомили, що посла США в Україні Джеффрі Пайєтта цього року буде переведено до Греції. "Вашингтон вже направив відповідні документи до уряду Греції і чекає згоди від Афін. Сам же Джеффрі Пайєтт став широко відомий завдяки тому, що розмову, яку він вів із заступником Держсекретаря з європейських справ Вікторією Нуланд (яка довгий час відповідала за зовнішньої політику США в Східному Середземномор'ї) в січні 2014 року, було перехоплено і викладено в інтернеті", – йдеться у повідомлені Kathimerini.

Разом з тим це грецьке видання зазначило, що наступним послом США в Греції буде "умілий і жорсткий дипломат".

Як стало відомо «Дню» з джерел у зовнішньополітичному відомстві, наступником Пайєтта стане Марі Йованович, яка від 2012 року обіймає посаду головного заступника помічника держсекретаря у Бюро з європейських та азійських справ. До цього вона працювала на посаді помічника держсекретаря і відповідала за двосторонні відносини з країнами Скандинавії, Балтії та Центральної Європи.

Пані Йованович обіймала посаду посла у Вірменії (2008 – 2011 рр.) і Киргизстану (2005 – 2008 рр.)

І найголовнішим, чому її відправляють у Київ, мабуть, стало те, що вона вже обіймала посаду заступника глави місії в Україні. Тому їй не доведеться витрачати багато часу, щоб розібратися у ситуації на місці. Цьому сприятиме й те, що вона вільно говорить російською мовою. Йованович також працювала в американських посольствах у Москві, Лондоні, Оттаві і Могадишо.

Співрозмовники «Дня» сказали, що Йованович має дуже добру репутацію, вже була в Україні, знає людей

Пані Йованович - кар’єрний дипломат, і її послужний список є справді вражаючим. Її було нагороджено низкою премій за дипломатичну службу, а також Президентською нагородою за особливі заслуги і Дипломатичною премією в області прав людини.

Пані Йованович є випускницею Принстонського університету, де вона отримала ступінь бакалавра з історії та російських студій. Вона вчилась в інституті ім. Пушкіна і має ступінь магістра в Національному оборонному університеті. 

«БУДЕМО РОЗРАХОВУВАТИ НА ПРОДОВЖЕННЯ ПЛІДНОГО ДІАЛОГУ І З ДЕВ’ЯТИМ ЗА РАХУНКОМ ПОСЛОМ США В НАШІЙ КРАЇНІ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, профессор, Дипломатична академія МЗС України.

Щодо планованого призначення Йованович, то, по-перше, її кандидатура має ще пройти затвердження сенату США, що часом буває досить тривалим у часі через існуючу чергу у призначеннях послів і безумовний вплив на це фактору актуальності. Що ж стосується самого призначення, то навряд мова йде про якусь різку зміну позицій чи підходів США до нашої країни. Пані Марі Йованович - кар'єрний дипломат з професійним знанням ЄвроАзійського регіону, вільним володінням російської мови і можна очікувати спеціальним тренінгом української до акредитації, і що найважливіше хорошими зв'язками в держдепі та славою основного "дослідника" по радарам-кольчугам у період її попереднього перебування на дипломатичній посаді в Україні. Останнє може свідчити якраз про послідовність у дотриманні жорсткого принципу контролю у ставленні американської сторони до проблеми корупції і боротьби з нею в Україні.

Також треба звернути увагу на те, що це призначення готується адміністрацією демократів на фінішній прямій праймеріз і напередодні президентських виборів в США. Тим самим опосередковано мова може йти про продовження або, краще, про намір продовжувати політичний курс демократів по відношенню до України через поточну ротацію послів, що як відомо розглядається у цій країні як політичне призначення. Сигнал прямий для нашої країни щодо пріоритетів у політичній грі на випередження результатів президентських виборів і водночас засіб страхування на випадок партійної зміни адміністрації через вибори в рамках дипломатичного новопризначення посла до нашої країни. Очевидно, що тут крім власне політичної чітко прораховується і дипломатично професійна позиція держдепу США. Отже будемо розраховувати на продовження плідного діалогу і з дев’ятим за рахунком послом США в нашій країні.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: