Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

За крок до диктатури

«Росія виділила черговий кредит Венесуелі, що може вплинути на ситуацію в країні» - Експерт
9 серпня, 2017 - 17:08
ФОТО РЕЙТЕР

Політична та економічна криза, яка з березня триває у Венесуелі, стала головним питанням порядку денного зустрічі міністрів закордонних справ країн Північної і Південної Америки, що відбулась позавчора ввечері у Ліма. Господар зустрічі перуанський міністр закордонних справ Рікардо Місяць так резюмував дискусію: «Те, що відбулося у Венесуелі зі створенням Установчих зборів, йде врозріз з усім, що ми спостерігали досі. Тобто демократичні процеси, що відбуваються останнім часом, досягли переломного моменту, і тепер в Венесуелі встановилася диктатура». 

Нагадаємо, що напередодні в супроводі національної гвардії члени Установчих зборів Венесуели на чолі зі своїм головою Делсі Родрігес зайняли головний зал Федерального законодавчого палацу в Каракасі, місце засідань Національних зборів - парламенту країни. Законодавців в будівлю не пропустили.

Опозиція, яка контролює парламент, не визнає новообраний орган, який за конституцією країни може скликатися лише за підсумками референдуму. А Установчі збори вже оголосили себе головним органом влади в країні. Відповідний указ був схвалений на засіданні Установчих зборів, яке відбулося у вівторок в будівлі парламенту засіданні.

Своїм першим рішенням Установчі збори відправили у відставку генпрокурора Луїзу Ортега. 1 серпня лідера венесуельської опозиції Леопольдо Лопеса і мера столиці країни Каракаса Антоніо Ледесму за рішенням суду помістили у військову в'язницю.

«МАДУРО ДО ОСТАННЬОГО БУДЕ ТРИМАТИСЬ І НАВРЯД ЧИ ТАК ПРОСТО ВІДДАСТЬ ВЛАДУ ОПОЗИЦІЇ»

Олександра КОВАЛЬОВА, кандидат політичних наук, відділ трансатлантичних досліджень Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН УКРАЇНИ

Однозначно, що опозиція активізує свою діяльність. Тому криза поглиблюється і чим більше протестів, і чим більша дестабілізація в країні, тим більшими стають економічні проблеми і тим більшою стає критика з боку міжнародної спільноти. І це помітно по реакції Організації латиноамериканських держав та США, які запровадили  санкції проти Венесуели.

 На мою думку, Мадуро до останнього буде триматись і навряд чи так просто віддасть владу опозиції. Важко сказати, чи ситуація дійде до громадянської війни. Справа в тому, що опозиція не має такої кількості прихильників, хоча в даний час зменшилась кількість прихильників влади.

Водночас за уряду Чавеса значна частина населення покращила своє фінансове становище, отримавши доступ до медицини та освіти, чого не було раніше. І багато чого його прихильники можуть втратити, якщо повернеться влада, яка була до соціалістів.

Нагадаю, що це була досить ієрархізована країна. Креольська верхівка тримала все у своїх руках і значна частина населення не мала доступу до цих соціальних благ. Тому насправді ситуація дуже складна.

Що стосується поведінки армії в даній ситуації. Це були окремі виступи якихось груп, колишніх військових, тому не думаю, що армія підніметься.   За ті роки, що пройшли від часу військового перевороту у 2002 році, коли намагались скинути Чавеса, склад армії переглядався і там залишались віддані владі найвищі особи, а також утримання армії ставало кращим, ніж в інших структурах.

Справді, у країні дуже складна непередбачувана ситуація. Утім з вірогідністю можна сказати, що ситуація дотримається до виборів у 2018 році. І це може тривати на такому самому ступені напруження, але під час виборів якось по-іншому буде реагувати міжнародне суспільство.

— Але ми бачимо, що життя у Венесуелі погіршується в останні роки і серед населення має ніби то зростати невдоволення владою. А ви кажете, що воно цінує правління Чавеса спадкоємцем якого став Мадуро…

— Справа в тому що зараз навіть прихильники в уряді розділились на дві групи. Одні з них є чавістами досить серйозними, які не в усьому підтримують нинішній уряд. Але вони дуже бояться повернення до ситуації до Чавеса. Відтак існує недовіра і до опозиції, і до уряду і через це значна частина населення не може визначитись.

— Але як нам сприймати те, що Установчі збори на першому засіданні звільнили генпрокурора Луїзу Ортегу?

— Згідно з конституцією Венесуели, президент призначає прокурора і має право його звільнити. Тому в принципі це не означає, що прокурор має бути пропрезидентською фігурою. Але, принаймні, коли прокурор стає не просто на опозиційну позицію, а починає висловлювати проти президента такі речі, які неприпустимі навіть у демократичній державі, то в цьому плані прокурор гальмує якісь державні серйозні процеси чи демократичні процедури, то це само по собі теж є певним порушенням.

Але тут можна сказати інше. Для самої пані Ортега це звільнення є величезним бонусом для її політичної кар’єри. Вона зараз є одним з найбільших потужних лідерів опозиції. При цьому сама пані Діас є переконаною чавістскою і це звільнення може дати значну перевагу на для подальшої перемоги на наступних виборах. Але оскільки вона стоїть більше на соціалістичних чилійських позиціях, то це може стати запорукою того, що після перемоги на виборах, які відбудуться як заплановано, у країні збережеться лад якщо не подібний до режиму Чавеса, то, принаймні, не настільки кардинально зміниться ситуація для більшості населення, яке побоюється повернення до злиденного становище, яке було за правління креолів.

Йдеться про нащадків іспанських завойовників, переселенців з Європи. Це люди світлі за кольором шкіри. А в латиноамериканських державах, зокрема в Венесуелі досі існує расова дискримінація. Більшість переваг, матеріальних і фінансових, а також кар’єрного росту мають у першу чергу потомки європейців.                         

— Чи зовнішні чинники, санкції, реакція Організації латиноамериканських країн можуть вплинути на ситуацію?

— Мені здається, що думка світового суспільства більше вагоміша для опозиції, ніж для громадян країни, які не настільки залучені до міжнародної інформації, щоб серйозно судити про те, що відбувається у світі. Здебільшого інформацію вони отримують від самого президента. Єдине, що можна відзначити, це те, що Росія виділила черговий кредит Венесуелі. І це може певним чином вплинути на ситуацію в країні. Завдяки кредиту уряд здійснити якісь соціальні виплати, щоб задобрити населення.

— Яку позицію має зайняти український уряд щодо ситуації, яка склалась у Венесуелі?

— Наскільки я знаю, наша країна висловила свою позицію щодо дій уряду Марудо, який збирається встановити диктатуру в країні. Я не можу з такою певністю сказати, що цей уряд можна характеризувати як диктаторський. І підтвердженням цього є те, що антиурядові демонстрації тривають доволі довго попри намагання поліції їх стримувати.  У справжніх латиноамериканських диктатурах це було б неможливим. Окрім того, у парламенті більшість складалась з опозиції, що не типово для латиноамериканських диктатур.

З іншого боку у нас свої рахунки з Венесуелою, яка вона свого часу проголосувала в ООН проти територіальної цілісності України. Тому підтримувати венесуельський уряд ми не можемо і, швидше, висловлюємо подібну до США позицію.

Звісно, правильніше було б займати позицію, що Україна зацікавлена в якомога швидшому розв’язанні венесуельської кризи. Адже через цю кризу потерпають країни  в регіоні і відповідно потерпають наші власні економічні інтереси.

А враховуючи те, що Венесуела зараз є союзником нашого ворога, то теж ми не можемо не те, що залишатись осторонь, але принаймні висловлювати якусь позицію у підтримку діючого уряду.

Микола СІРУК, «День»
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments