У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«За яку команду граєш?»

В Гельсінкі відбулася зустріч президента США Дональда Трампа та президента Росії Володимира Путіна
16 липня, 2018 - 19:05
ФОТО REUTERS

Спершу лідери у фінському президентському палаці провели переговори один на один, які тривали понад дві години, повідомляє Independent. Після цього до глав держав приєдналися американська та російська делегації.

Перед самітом глава Білого дому привітав президента РФ із успішним проведенням чемпіонату світу з футболу і оголосив, що їхні переговори торкнуться широкого спектру питань: від ядерної зброї до Китаю. «Я справді, вважаю, що світ хоче, щоб ми порозумілись. Ми — дві ядерні держави. Маємо 90% ядерних потужностей — і це не добре, це — погано», — цитує його слова Голос Америки. Тим часом російський президент не вдався до деталей і обмежився загальними фразами.

Спільна прес-конференція Трампа та Путіна була запланована на 16.50, тож кінцеві результати події на момент підготовки статті «Дню» були не відомі. Проте вже під час робочого ланчу Трамп назвав переговори з Путіним «хорошим стартом».

ГЕЛЬСІНКІ ЗУСТРІЛИ ПУТІНА Й ТРАМПА ХВИЛЕЮ МАСШТАБНИХ ПРОТЕСТІВ. ЛЮДИ ЗАКЛИКАЛИ ЛІДЕРІВ ПОВАЖАТИ ПРАВА ЛЮДИНИ, ДЕМОКРАТІЮ, МИР ТА ОХОРОНЯТИ НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ / ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ ІВАНА ЛЮБИШ-КИРДЕЯ

ОЧІКУВАННЯ

Напередодні візиту до Гельсінкі Трамп заявив в інтерв’ю каналу CBS: «Я їду з невисокими очікуваннями» і припустив лише, що «нічого поганого не станеться, а може статися хороше».

А вже за кілька годин до початку зустрічі глава Білого дому написав у Twitter: «Наші відносини з Росією ніколи не були гіршими завдяки багатьом рокам дурості та тупості США і тепер через полювання на відьом!» «Ми погоджуємося», — так відповіло в соцмережі на цю репліку Трампа Міністерство закордонних справ Росії.

Перед самітом із очільником Кремля Трамп провів переговори з низкою лідерів, включаючи Президента України Петра Порошенка та прем’єр-міністра Терезу Мей. Зокрема, глава британського уряду заявила, що вона і Трамп погодилися, що діалог із Росією має базуватися на принципах «сили та єдності».

Очікувалося, що під час переговорів американський і російський президенти обговорять відносини між двома країнами, питання нацбезпеки, втручання Росії у вибори США, ситуацію в Сирії та Україні.

МАСОВІ ПРОТЕСТИ

Напередодні заходу фіни вийшли на масові протести проти зустрічі Трампа та Путіна в столиці їхньої країни. Люди закидали обом лідерам порушення прав людини та свободи слова. Поліція повідомила, що в акції взяли участь до двох з половиною тисяч людей, а організатори заявили про кілька тисяч протестувальників. The Guardian пише, що фіни горді тим, що в їхній країні під час Холодної війни відбулися кілька історичних самітів, але «багато хто в країні скаже вам: не називайте Гельсінкі «нейтральним майданчиком».

РЕАКЦІЇ

«Хороше питання чемпіонату світу з футболу для Президента Трампа в той час, коли він зустрічається з Путіним: чи знаєш, за яку команду граєш?», — написала у Twitter екс-Держсекретар Гілларі Клінтон.

«Президент Трамп повинен бути готовим протистояти Путіну з позиції сили та продемонструвати, що буде ціна за його триваючу агресію. Якщо президент Трамп не готовий притягнути Путіна до відповідальності, саміт у Гельсінкі не повинен просуватися вперед», — написав у Twitter сенатор Джон Маккейн.

Кореспондент CBS Нора О’Доннел повідомила, що ще ніколи в історії президент США не проводив час сам на сам із президентом Росії.

Крім того, журналісти також помітили, що Володимир Путін, який «відомий» своїми запізненнями на зустрічі зі світовими лідерами, змусив чекати і Дональда Трампа, приземлившись в аеропорту на півгодини пізніше, ніж було заявлено.

«День» звернувся до експертів з проханням розповісти, чого можна в кінцевому результаті очікувати від зустрічі Трампа та Путіна та чим вона важлива для обох сторін:

«РЕЗУЛЬТАТ ДЛЯ США — ДАТИ ВІДПОВІДІ НА ГОСТРІ ПИТАННЯ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор Київського університету імені Бориса Грінченка:

— Переговори Трампа та Путіна викликали широкий міжнародний резонанс, оскільки зустрілися лідери двох найбільших ядерних потуг, і від відносин цих двох країн багато чого залежить. Але додатковий інтерес, звичайно, викликає обговорення всіх останніх подій: збройного нападу на Україну, захоплення Криму та введення санкцій. Виникає питання: який розвиток буде надалі, що впливатиме на світову політику та світовий розвиток.

Інтрига зустрічі полягала і в тому, що не було визначеної тематики обговорення питань. Уже відомо, що Путін при зустрічі на першій прес-конференції сказав загальні слова. Водночас Трамп сказав трохи більше і зауважив, що дискусія зосередиться на широкому колі тем: від торгівлі до військових питань, ядерної зброї та навіть Китаю. Тобто він не зазначив жодної гострої проблеми, що нині коментуються всіма відомими ЗМІ та світовими політологами, наприклад, ставлення до втручання Росії у внутрішні проблеми США, виборчий процес, ситуація в Сирії.

Для Росії був важливий сам захід. Можемо згадати, що в 2014 році Адміністрація Обами визначила Росію, як регіональну потугу з одним із найбільших ядерних потенціалів. Зараз завдяки цій зустрічі, що проходить після проведення світового футбольного змагання, Росія виходить на глобальний вимір з цими проблемами. РФ уже досягла певного результату. Тим часом результат для США — дати відповіді на гострі питання. Уже в коментарях відзначають, що тут видно послідовність особистого підходу американського президента: він любить порівнювати свою місію з місією Рейгана, коли той проводив перші зустрічі з лідерами Радянського Союзу. Але ситуація нині трохи інша. Рейган спирався на весь потенціал США, які протистояли іншій системі. А зараз питання зводиться до того, що цілий ряд гострих проблем не вирішується, тобто немає певності, що будуть чітко поставлені гострі проблеми ставлення Росії до міжнародного порядку.

Можна сказати, що зустріч Путіна та Трампа визначить Modus vivendi — як будуть далі розвиватися відносини між цими двома країнами у світі.

«ДЛЯ ВОЛОДИМИРА ПУТІНА — ЦЕ ВИНАГОРОДА І ВИГРАШ»

Пітер ЗАЛМАЄВ, американський політолог українського походження, директор «Євразійської демократичної ініціативи»:

— Я не був великим ентузіастом цієї зустрічі, тому що, так чи так, для Володимира Путіна — це винагорода і виграш — сісти сам на сам за стіл з американським президентом буквально за кілька днів після заяви міністерства юстиції, в якому чергову партію російських розвідників звинувачують у посяганні на американські вибори. Тобто, таким чином, складається дуже негарна для американського істеблішменту картинка. Але для Дональда Трампа — не вперше, він має свої цілі, і йому теж приємно бути за столом переговорів з людиною, яку він, з огляду на все, поважає більше, ніж будь-якого демократично обраного європейського лідера. Тобто Дональд Трамп має потяг до авторитарних осіб і правителів, на кшталт Путіна.

Не думаю, що Трамп може якось вплинути на Путіна. Якщо й буде якийсь вплив, то виключно з боку Путіна. Не думаю, що американський президент особливо підготовлений до цієї зустрічі. Не можна порівняти людину зі світу телебачення, нью-йоркського бізнесмена з Володимиром Путіним — ГБ-шником з великим стажем. Володимир Путін набагато краще розуміє психологію Трампа, ніж навпаки. Будь-які відсебеньки Дональда Трампа, зокрема те, що він вже говорив напередодні зустрічі — про те, що Європа є мало не супротивником США з питань торгівлі, критикує країни НАТО за те, що вони замало платять до бюджету НАТО — будь-яка така заява на рівні зустрічі з Путіним буде для нього перемогою.

Щодо питання санкцій. Слід наголосити, що в односторонньому порядку розчерком пера Трамп не може ні скасувати санкції, ні визнати Крим російським тощо. Санкції — це Конгрес, і він це не схвалить. Але навіть на декларативному рівні є небезпека, що Дональд Трамп скаже надто багато зайвого. Путіну це дасть змогу оголосити, що так звана післякримська ізоляція Росії припинилася. Такий символізм потенційно вельми небезпечний.

А питання ядерного роззброєння (про яке заявив Трамп на початку перемовин. — Ред.) — справді одне з небагатьох, які можуть бути розв’язані. Є угода між СРСР і США, укладена 1987 року щодо низки ядерних ракет, яка не виконується. Її можуть воскресити, і може йтися про відновлення і виконання цього договору. Є також питання вислання дипломатів, закриття консульств США, і символічною дією для президента було б підписати указ про повернення представників до закритих консульства.

Рішення Трампа про зустріч із Путіним є непопулярною серед істеблішменту, а Дональд Трамп останніми роками свого президентства, йдучи всупереч сподіванням істеблішменту, преси, політикуму, виграє найбільше. І справді, рейтинг президента США зріс з 38 до 42%, і він відчуває, що такі непередбачувані дії йому лише додадуть плюсів. Можливо, це хитра задумка американського президента, коли його звинувачують у тому, що він змовився з росіянами, він демонструє: «якщо я зустрічаюся з Путіним, мені взагалі нема чого приховувати». Така бравада американського президента вельми типова для нього. Окрім того, існує дуже незрозуміла нам досі симпатія до Путіна. Ще до президентства він захоплювався російським президентом, називав його сильним, справжнім лідером. І тепер здійснилася його мрія, і він зустрівся з ним.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments