Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?
Михайло Коцюбинський, громадський діяч, класик української літератури

«Задля Швеції — разом із часом»

Девіз короля Швеції Карла XVI Густава
16 червня, 2017 - 12:46

15 вересня 1973 року 74-м королем Швеції після смерті свого діда короля Густава VI Адольфа став 27-річний XVI Густав (Карл Густав Бернадотт). Як персональний девіз він обрав вислів «Задля Швеції — разом з часом», чим акцентував на своєму прагненні відповідати сучасним вимогам.

Карл Густав закінчив приватну початкову школу в Стокгольмі і вищу школу закритого типу в м. Сігтуна. Після складання вступних іспитів до університету в 1966 році протягом двох з половиною років проходив дійсну військову службу у військово-морських та військово-повітряних силах, завершивши її у 1968 році офіцерськими курсами у шведському Національному коледжі оборони.

У 1968—1970 роках Карл Густав відвідував курси історії, соціології, політичних наук, юриспруденції та економіки в Уппсальському університеті, а також курси з економіки — в Стокгольмському університеті.

Після закінчення навчання він у 1970—1973 роках пройшов спеціальну програму підготовки як майбутній глава держави. Програма передбачала ознайомчі візити до центральних та місцевих органів влади та управління, компаній, підприємств, наукових і навчальних закладів, вивчення діяльності судів, установ соціального забезпечення, профспілок та об’єднань роботодавців. Особливу увагу у рамках програми було приділено діяльності шведського уряду, Риксдагу (парламенту) та Міністерства закордонних справ. З метою набуття досвіду міжнародних відносин кронпринц Карл Густав брав участь у роботі Постійного представництва Швеції при ООН у Нью-Йорку, представництв Шведського агентства міжнародного розвитку (SIDA) в Африці, тривалий час перебував у Лондоні, працюючи у «Хамброз Банку» та Посольстві Швеції у Великобританії. Працював також у представництві Шведської торговельної палати у Франції. У 1970 році очолював шведську делегацію на Всесвітній виставці в м. Осака (Японія).

Згідно зі змінами, які були внесені до Конституції Швеції в 1974 році і набули чинності з 1 січня 1975 року, король Швеції фактично позбавлений будь-яких владних повноважень. Реальну ж владу мають Риксдаг та уряд на чолі з прем’єр-міністром. Король здійснює переважно представницькі та церемоніальні функції: державні візити за кордон, приймає вірчі грамоти іноземних послів, відкриває щорічні сесії Риксдагу, головує на спеціальних засіданнях уряду. Є головою Дорадчої ради в закордонних справах, до якої входять представники Риксдагу та уряду.

Хоча король має найвище військове звання (адмірал Королівських ВМС), керівництво Збройними силами повністю забезпечує уряд.

Королівське подружжя традиційно присутнє на щорічній церемонії вручення Нобелівської премії, яка відбувається в Стокгольмі 10 грудня. Нобелівську премію вручає особисто король Швеції.

Король Карл Густав віддає перевагу тим видам діяльності, які пов’язані з охороною довкілля. Він є президентом Всесвітнього фонду природи. Водночас цікавиться сучасними технологіями  і бере активну участь у Королівських технологічних місіях, що організуються Королівською Шведською академією інженерних наук з метою заохочення шведського експорту технологій і ноу-хау, а також патронує Королівську академію наук.

Карл XVI Густав має ступінь почесного доктора Шведського університету сільськогосподарських наук, Стокгольмського технологічного інституту та фінляндської академії м. Турку.

Є кавалером шведських орденів Серафима, Полярної зірки, ордену Васа, ордену Карла XIII; першою особою, якій надано титул Почесного члена Уппсальського університету. Має низку іноземних нагород. 19.03.1999 нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого І ступеню. У 29.09.2008 став першим кавалером ордену Свободи України.

У червні 1978 р. король Швеції Карл XVI Густав відвідав Київ в рамках Державного візиту до колишнього СРСР.

30 вересня — 3 жовтня 2008 р. відбувся Державний візит в Україну короля Швеції Карла XVI Густава і королеви Сільвії.

Сам монарх, як і члени королівської родини, користується високим авторитетом та повагою у шведському суспільстві.

Продовження теми: Нащадки вікінгів та виклики часу

Як «зв’язати» часи-4

Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments