Бережіть собори душ своїх… Бо з усього найгіршого, що може бути в людині, душа заяча, душа раба!
Олесь Гончар, український письменник, літературний критик, громадський діяч

Загреб після поштовхів

Хорватська столиця підраховує збитки і аналізує помилки
26 березня, 2020 - 12:17
ФОТО REUTERS

Загреб, який, як  і всі інші європейські столиці, потерпає від епідемії коронавірусу, отримав і інший потужний удар. Рано вранці в неділю, 22 березня, в хорватській столиці відбувся найсильніший землетрус за 140 років. Спочатку було зафіксовано два поштовхи, 5,5 і 5,0 балів за шкалою Ріхтера, а потім, в наступні дні ще кілька більш слабких землетрусів до 3-х балів.

В наслідок підземних поштовхів силою загинула п'ятнадцятирічна дівчинка, ще 27 людей було поранено. Сотням жителів Загреба довелося переселятися в тимчасові помешкання через сильне пошкодження їхніх будинків.

В цілому історичний центр міста зазнав значних руйнувань – було пошкоджено понад 600 будівель, деякі з них не підлягають відновленню. Багато з значно пошкоджених чи навіть частково зруйнованих будинків є пам’ятниками архітектури та складають унікальний архітектурний ансамбль Старого міста хорватської столиці. Справжнім шоком для усієї Хорватії стало руйнування верхівки однієї з веж Загребського собору – духовного символу міста та країни.

Постраждали і кілька лікарень. Для клініки інфекційних хвороб – яка є об’єктом особливої уваги під час епідемії - військовим довелося екстрено ставити намети для прийому пацієнтів, а пологовий будинок – терміново евакуювати. В соціальних мережах поширювалися дуже емоційні фотографії із породіллями з немовлятами на руках у дворі клініки та фанами загребського футбольного клуба «Динамо», які завантажували у військові вантажівки десятки медичних боксів із малюками всередині.

Наразі проводиться огляд сотень пошкоджених будівель - окрім численних квартир загребчан та лікарень, це школи, дитячі садки, вищі навчальні заклади, наукові установи, музеї, театри та будинки органів державної влади.

Зокрема, було пошкоджено будівлю парламенту Хорватії, тому депутати вимушені були проводити сесійне засідання – із усіма пересторогами в зв’язку із епідемією - в офісі нафтової компанії ІNA. Хорватські парламентарі збираються в офісі INA вдруге в історію - історична сесія в будівлі компанії була проведена під час війни за незалежність, 8 жовтня 1991 року, коли парламент проголосував за розірвання всіх зв'язків з Югославією. Засідання було проведено наступного дня після бомбардування літаками Югославської народної армії урядового кварталу в центрі Загреба, і депутати повинні були покинути будівлю парламенту для безпеки.

Шкода від недільного руйнівного землетрусу в Загребі може досягти двох мільярдів кун (270 мільйонів євро), згідно з першими грубими і неофіційними підрахунками уряду Хорватії. В Загребі ще не знають, звідки будуть брати гроші на подолання наслідки та покриття збитків від землетрусу. Окрім коштів державного та міського бюджетів в столиці чекають допомоги від Європейського Союзу, а також пожертв від благодійників – вже відкрито спеціальний рахунок.

Міністри хорватського уряду Хорватії, інші політики та навіть деякі іноземні дипломати відмовилися від своїх березневих зарплат і перерахували їх у фонд допомоги подолання наслідків стихійного лиха.

Тим часом хорватські сейсмологи наголошують на необхідності враховувати  можливість повторення сильних землетрусів в потенційно сейсмонебезпечному загребському регіоні в майбутньому. Єдиною правильною відповіддю на цю загрозу вчені вважають дотримання всіх норм під час будівництва нових об’єктів та реконструкції старих будівель та інфраструктурних споруд.

Критики міської влади Загреба вже зазначили, що краще б столична влада спрямовувала кошти міського бюджету на укріплення історичних будинків, ніж на різні «піаробєкти» типу комплексу фонтанів. Тим часом журналісти з’ясували, що ще понад 100 років тому місцеві сейсмологи вже попереджували про необхідність більш відповідального підходу до будівництва в Загребі в зв’язку із загрозою землетрусів, але і тоді, на початку минулого століття, вчені наголошували, що їхні заклики є голосом волаючого в пустелі.

Наталя ІЩЕНКО

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ