Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Жоден проросійський кандидат не потрапив до парламенту

Експерт — про сенсаційну перемогу «Союзу селян і «зелених» Литви»
24 жовтня, 2016 - 17:58
ЛІДЕРИ «СОЮЗУ СЕЛЯН ТА «ЗЕЛЕНИХ» РАМУНАС КАРБАУСКІС І САУЛЮС СКВЕРНЕЛІС (НА ФОТО ЗЛІВА НАПРАВО) ПООБІЦЯЛИ СФОРМУВАТИ РАЦІОНАЛЬНИЙ КОАЛІЦІЙНИЙ УРЯД І ЗАПРОСИТИ ДО НЬОГО ЛЮДЕЙ, ЯКІ ХОЧУТЬ РЕАЛЬНИХ ЗМІН У КРАЇНІ / ФОТО РЕЙТЕР

На парламентських виборах у Литві, де минулої неділі відбувався другий тур, несподівано перемогу здобула опозиційна партія аграріїв — «Союз селян і «зелених» Литви» (ЛСКЗ). Ця політична сила на чолі з мільярдером-аграрієм і землевласником Рамунасом Карбаускісом отримала 56 мандатів у 141-місному парламенті. Цей факт став сенсацією, адже за підсумками попередніх виборів, у «Союзу селян і «зелених» Литви» було лише одне крісло.

Консервативний «Союз Вітчизни — Християнські демократи Литви» під керівництвом Габріелюса Ландсбергіса посідає друге місце (31 мандат), а Соціал-Демократична партія Литви (СДПЛ) під головуванням прем’єра Альгірдаса Буткявічюса — лише третє (17 мандатів). Що стосується розподілу решти мандатів. Ліберали отримали — 14, «Порядок і справедливість» — 8, ІАПЛ-СХС — 8, самовисуванці — 4, Партія праці — 2, Партія центру — 1, Литовська партія зелених — 1 і «Литовський список» — 1 мандат.

Лідер списку (ЛСКЗ), колишній голова МВС країни Саулюс Сквернеліс, кандидат на пост прем’єр-міністра, в інтерв’ю Reuters пообіцяв: «Наш уряд буде відкритим, відповідальним, професійним і рішучим». Він також зазначив, що партія готова до переговорів із консерваторами і соціал-демократами про коаліційний уряд.

Другою сенсацією на цих виборах став програш Буткявічюса в одномандатному окрузі у Вілкавішкісі, де він обирався до парламенту з 1996 року. Там переміг кандидат від Союзу селян Кястутіс Смірновас.

Лідер ЛСКЗ Рамунас Карбаускіс уже зустрівся з президентом Далею Грибаускайте й обговорював із нею відповідальність, яка лягає на «аграріїв» після виборів. За його словами, його політична сила має абсолютну довіру з боку президента.

«Ми поділилися тим, як ми бачимо ситуацію, і як Її високоповажність президент оцінює найбільші проблеми Литви. Дуже тепла бесіда», — сказав Карбаускіс. Він зазначив, що поки що передчасно говорити про кандидатури прем’єр-міністра й інших членів уряду, оскільки правляча коаліція поки що не сформована. «Я можу сказати одне. Я вважаю, що ми впишемо якісно нову сторінку у співпраці Сейму, уряду й адміністрації президента», — сказав політик.

«День» звернувся до литовського політолога Лаураса БЕЛІНІСА з проханням прокоментувати результати виборів і пояснити успіх партії аграріїв і зелених.

«ВИБОРЦІ «КЛЮНУЛИ» НА ПОПУЛІЗМ»

— По-перше, такі результати можна пояснити тим, що попередня коаліційна більшість поводилась не дуже рішуче. Ці партії не надали населенню чіткого конкретного бачення реформ, які вони збиралися реалізувати. По-друге, основні системні партії, консерватори і соціал-демократи вели дуже мляву виборчу кампанію і тим самим не охопили великої кількості населення, ласої до популістської агітації. Тому нова партія «Литовський союз «зелених» і селян» і перемогла.

По суті справи, ця партія обіцяє і говорить те саме, що говорили на всіх виборах усі політичні партії, які вигравали: що вони реалізовуватимуть зміни, прагнутимуть прозорого управління. Поки що це лише слова, на які люди реагують. Але як вони насправді діятимуть при владі, ми побачимо за їхнього управління.

Успіх «Литовського союзу «зелених» і селян» пояснюється тим, що всі партії-фаворити упустили величезну кількість абсолютно аполітичних виборців, для яких потрібно було знайти популярні пояснення. А вони їх не знайшли.

Якщо підсумувати, то можна сказати, що литовці проголосували за надію без розуміння, що ця надія здійснюється лише за умови серйозної роботи без зайвих популістських слів. У даному випадку, грубо кажучи, вони «клюнули» на популізм.

Чесно кажучи, я завжди був за структурні партії. Краще було б, якби справа, то консерватори і ліберали, а зліва, то соціал-демократи. Ці партії розуміють свою відповідальність, мають певні навички і знання. З цими партіями, на мою думку, можна було б спокійно почуватися. А нинішня ситуація дещо хвилює, ми не знаємо, хто приходить. Більшість нових депутатів у «Литовському союзі «зелених» і селян» не мають практики і, по суті справи, самі не розуміють, куди вони потрапили і яка відповідальність на них лягла.

Що стосується лідера «Литовського союзу «зелених» і селян» Рамунаса Карбаускіса. Він не новачок, уже був у парламенті і різних структурах. Інакше кажучи, він завжди був у політиці і доволі обізнаний про те, що відбувається і як треба поводитись. Тим більше, він розуміє роль президента Далі Грибаускайте в нинішній ситуації. І, як ми бачимо, Карбаускіс дуже серйозно акцентує опору на рішення президента. При цьому, можливо, Грибаускайте запропонує якісь кандидатури в члени уряду. І він підкреслив, що прийме такі кандидатури для силових міністерств.

Якщо раніше лідер «Литовського союзу «зелених» і селян» обіцяв створити широку коаліцію, то сьогодні вночі стало ясно, що йому буде важко домовитися з лібералами, з консерваторами і соціал-демократами. Думаю, що процес домовленостей Карбаускіса з іншими партіями ми спостерігатимемо не один день.

Що стосується російського чинника на виборах. У нас був один проросійський кандидат, який не пройшов у парламент. А в цілому проросійський вплив у парламенті чи уряді не відчувається.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ