Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

«Чорний вівторок» для пацієнтів України

Активісти під Кабміном вимагали, щоб державні закупівлі ліків провела Державна служба з надзвичайних ситуацій
22 жовтня, 2014 - 11:23
«Чорний вівторок» для пацієнтів України
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

21 жовтня перед будинком уряду розстелили чорне простирадло — траурна тканина символізувала критичне становище тяжкохворих громадян. Аналогічні заходи пройшли в обласних центрах по всій Україні, цей день пацієнти назвали «чорним вівторком». Три тижні тому прем’єр-міністр Арсеній Яценюк дав МОЗ та Міністерству фінансів 21 день на завершення тендерів по ліках. За даними пацієнтських організацій, за цей термін здійснили лише 16% закупівель, ще 19% тендерів провели протягом року.

Громадяни звернулися до очільника уряду, щоб той передав право на закупівлю ліків Державній службі з надзвичайних ситуацій. Юрист «Центру протидії корупції» Олена Щербан пояснила: «Швидко придбати ліки в Україні можна лише шляхом прямих переговорів. Так можуть робити лише певні установи, і Міністерство охорони здоров’я до них не належить. Проводити переговори може ДСНС, для цього потрібна відповідна постанова Кабміну. Другий крок — передача бюджетних коштів на рахунки цієї служби. Для контролю за прозорістю процедури варто залучити пацієнтів та представників громадських організацій».

У МОЗ до пропозиції активістів ставляться скептично. Заступник міністра охорони здоров’я Альона Терещенко заявила: «Передача права на проведення закупівель триватиме до кінця листопада. Останнє розкриття тендерів МОЗ заплановано на 20 листопада». Представниця міністерства додала, що Прем’єр виділив 21 день тільки на налагодження процедури закупівель — цю умову виконано. Коли ліки, придбані МОЗ, зможуть надійти до пацієнтів, Альона Терещенко відповіла невпевнено: «До кінця листопада маємо завершити процедури, але це не значить, що учасники тендерів будуть настільки ж відповідальними. Сподіваємося, вони виконають зобов’язання».

Інше відомство купувало препарати для хворих на гемофілію 2011 року. Тоді було зірвано тендери, і після смерті пацієнта уряд передав право на проведення закупівель до МНС. «Медикаменти будуть в Україні за три тижні, якщо їх закупить ДСНС. Якщо тендерами займатиметься МОЗ, цього року ми не отримаємо препаратів», — наголосив голова благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей. Пацієнти та лікарі сподіваються, що відповідне рішення уряд ухвалить на засіданні цього тижня.

Громадські активісти сильно допікають чиновникам з міністерства. На акцію під Кабміном прибули хлопці у капюшонах, які намагалися вчинити провокацію — втім, марно. Також, нещодавно проти голови фонду «Пацієнти України» Дмитра Шерембея порушили карну справу — щодо незаконного збору та використання відомостей, які є комерційною таємницею. Заявник — одна з фармкомпаній. Дмитро Шерембей підтвердив інформацію про карну справу: «Хочуть закрити мені рот і шукають привід. Все це — мій «фан-клуб» з Кабміну і всі, хто б’ється за тендери. Втомилися погрожувати телефоном і тепер порушують кримінальну справу».

Марія ПРОКОПЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ