Все можна виправдати високою метою — та тільки не порожнечу душі.
Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист, політичний і громадський діяч

Коротко / УКРАЇНА

5 березня, 2009 - 00:00

Відомий і невідомий Шевченко

До 195-х уродин Кобзаря у Львівському палаці мистецтв відкрили міжнародну виставку «Шевченко. Повернення в Україну». В експозиції — понад 40 графічних робіт, що їх надав Київський національний музей Тараса Шевченка, картини із Львівського національного музею ім. Андрея Шептицького, полотна казахських та українських художників, які присвячували свої твори образу Шевченка, і понад 100 раритетних видань «Кобзаря» з приватної колекції та з фондів Львівського палацу мистецтв. Але цінна виставка передовсім тим, що на ній представлені офорт «Версавія» 1860 року, написаний Шевченком із живописного оригіналу Карла Брюллова, та холст «Портрет Прасков’ї Даленго-Залеської» 1859 року. За словами керівника Центру з вивчення образотворчого мистецтва Казахстану Світлани Кобжанової, ці твори Шевченка потрапили до Казахстану 1953 року — з фондів Державного російського музею, «бо за часів СРСР існувала практика підтримки периферійних музеїв творами із фондів центральних музеїв». Однак, ні за часів Радянського Союзу, ні за часів незалежної України ці два живописні шедеври Шевченка в Україну ніколи не привозили. Картини вже багато років зберігаються у Державному музеї мистецтв ім. Абилхана Кастеєва, а до Львова потрапили завдяки наполегливості почесного консула Республіки Казахстан у Західній України Галини Маслюк, яка за допомогою посольства Республіки Казахстан та музейних працівників понад півроку домагалася дозволу на вивезення за межі Казахстану оригінальних живописних полотен Кобзаря. Вшанування пам’яті великого українця у Львівському палаці мистецтв не обмежується тільки вищезгаданою виставкою. У програмі заходів — моновистава «Театру у кошику» «Сон» та кілька музичних вечорів, присвячених Шевченкові, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.

Перевізників штрафують незаконно?

Рівненські водії готові вдатися до акцій протесту. Причиною обурення перевізників стали перевірки управління у справах захисту прав споживачів. Їх проводять не дотримуючись законодавства, переконують водії. До того ж, за одне й те ж порушення штрафують двічі. Натомість інспектори, що взялися контролювати сферу транспорту, заявляють — діють у рамках закону. «Навіть сама процедура перевірки відбувається із порушеннями, — коментує Валентин Демчук, заступник голови правління громадської організації «Спілка водіїв». — Річ у тім, що перевізників про це офіційно не попереджають. До того ж контроль здійснюють без суб’єкта господарської діяльності. Натомість за одне порушення штрафують за двома статтями. А сума стягнень становить від 250 до 1000 гривень. Нерідко штраф мусить сплачувати і водій, і перевізник». В Управлінні захисту прав споживачів такі заяви спростовують: перевірки транспортних засобів — планові, і здійснюються вони за завданням Держспоживстандарту, пояснює Володимир Рачинський, заступник начальника Управління у справах захисту споживачів у Рівненській області. «На сьогодні рівнян перевозять 360 транспортних засобів, тобто в місті працює майже 170 перевізників, які мають дозволи. На сьогодні ми перевірили лише 25 із них, усі вони були попереджені, — запевняє пан Рачинський. — Натомість мешканці міста нарікають на якість обслуговування у маршрутних таксі. Доволі часто скаржаться на відмову в пільговому перевезенні. Та й інспектори під час перевірок виявляють порушення». Тим часом перевізники звернулися у прокуратуру. Запевняють, якщо результатів не буде, вдаватимуться до акцій протесту, повідомляє Тетяна КУШНІРУК, Рівне.

Українські фотохудожниці представили власне бачення світу

На фотовиставку «...Я дерево, я сніг, я все, що я люблю...» потрапили лише жіночі роботи. І лише тих фотохудожниць, які «дослужилися до членства в Національній Спілці фотохудожників України. Із 350 світлин, що надійшли до столиці зі всіх українських областей, до експозиції було відібрано 120 найефектніших та найцікавіших знімків. За словами ініціатора виставки Наталії Компанцевої, мета експозиції — зрозуміти, чи бачення світу жінки відрізняється від чоловічого. Які акценти схильна робити жінка-фотограф, дивлячись крізь об’єктив фотокамери? Що вона любить, про що мріє? «Усе це можна тут побачити. У жінки все щиро, від душі, у неї естетичне світосприйняття на першому місці, а от чоловіки, думаю, більше схильні до комерційної фотографії»,— розповіла «Дню» пані Компанцева, член Спілки фотохудожників, чиї фото теж потрапили до виставкової зали. До речі, ця «жіноча» фотовиставка — не дебютна. Ідея створити щось подібне спала на думку організаторам чотири роки тому. Саме стільки років налічує ця подія. Щоправда, минулого року показати світлини прекрасної половини людства не вдалося — через фінансові проблеми. Через них же Спілка вже зараз змушена думати про експозицію-2010. Наразі помилуватися світлинами українських фотохудожниць Марини Лукач, Людмили Суворової, Любові Савєльєвої та інших можна безкоштовно у Національній бібліотеці України імені В. Вернадського до 17 березня, повідомляє Олена ОЛІЙНИК.

Газета: 

Додати коментар

Фото Капча
Введіть символи з картинки

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ