Історія - найвищий учитель, в якого найгірші учні
Індіра Ганді — прем'єр-міністр Індії.

Лариса Iвшина: «Ми настільки відстали, що навіть можемо бути попереду»

Учора в рамках львівського «Дискусійного клубу» відбулася розмова на тему «Дефолт чи новий етап української журналістики?»
31 травня, 2013 - 11:06
ФОТО ВАСИЛЯ ПИЛИП’ЮКА

Дні «Дня» у Львові формально завершилися. Учора відбулася друга дискусія за участю Лариси Івшиної — у рамках львівського «Дискусійного клубу», яка і завершила перебування головного редактора нашого видання у місті Лева. Проте є і неформальний бік справи — наша фотовиставка перебуватиме в гостинних стінах «Львівської політехніки» до середини червня, тож усі охочі зможуть побачити фотозріз життя країни за минулий рік і обрати найсимпатичніший, на свій погляд, знімок. Так само, гадаємо, у душах і думках усіх, хто брав участь у дискусіях у рамках Днів «Дня», лишилося ще багато цитат і висловлених тверджень, які варто осмислювати і розвивати.

Учора ж дискусійники розмірковували над старими проблемами та новими викликами сучасних медіа, дисонансом цінностей та комерції в сучасних медіа, аналізуючи ситуацію на телеканалі ТВі. Тема дискусії звучала як «Дефолт чи новий етап української журналістики?»

«7 днів — саме стільки часу знадобилося для того, щоб зруйнувати острівець свободи, — вважає учасник дискусії, аспірант політології університету Франка Святослав Мотрен. — Те, чого не вдалося розбити під дією зовнішніх чинників — відбирання частот, податковий тиск, — досягли шляхом внутрішнього розколу. Ця ситуація вкотре підтверджує загальновідому тезу про те, що великі колективи руйнуються зсередини». Однак після подолання кризової ситуації є можливість виходу на новий етап: загартуватися, стати міцнішими і проявити всі цінності, що були задекларовані каналом.

Доповідачі наголосили на тому, що подібні ситуації можуть спіткати будь-який сучасний ЗМІ і не лише український, про що й свідчить досвід інших європейських країн. Проаналізувавши досвід Німеччини, Японії, Британії та Норвегії, студенти намагалися спроектувати розвиток проектів громадського телебачення в Україні. А також провели контент-аналіз сучасного українського медіа-ринку. «Нам важливо вчитися порівнювати, аналізувати не лише те, в чому ми відстали. Так, ми справді відстали в чомусь, але в чомусь можемо бути попереду. Не потрібно відчувати себе вічними аутсайдерами», — вважає головний редактор газети «День» Лариса Івшина.

Завдяки Skype-зв’язку до обговорення долучилася студентка з Донецького національного університету Олександра Чернова, яка присвятила свою доповідь проблемі світоглядного хаосу в українському суспільстві та друкованих медіа зокрема. «У наш час залишається відкритим питання готовності медіа зміцнювати націю, — зазначила Олександра, — відповідати уявленням українців, звичаям, традиціям, менталітету, певним ціннісним та духовним орієнтирам, які б створювали міцний плацдарм до внутрішньої інтеграції у межах держави та відігравали б відповідно важливу роль у її євроінтеграційних процесах».

Перш ніж створити ВВС, треба створити Британію. У 1990-х роках здобула незалежність Україна чи УРСР? «На сьогодні журналісти без історичної освіти абсолютно безпорадні. Це кіннота проти бронетехніки. Ми ж не бачимо скелет людини, коли дивимося на неї... Але ж він повинен бути! Так і історичні знання», — наголосила Лариса Івшина.

На завершення дискусії редактор газети «День» поставила аудиторії низку важливих запитань, які потрібно порушувати серед молодої генерації журналістів:

1. Якою має бути громадянська позиція журналіста?

2. Для якої країни ми готуємо журналістів?

3. Хто в Україні заплатить за свободу слова?

4. Чи платять журналістам за репутацію?

«Журналістика не може стояти осторонь! Наші обставини настільки складні і багатосторонні, що ми повинні займати громадянську позицію», — підсумувала Лариса Олексіївна.

До речі, ця зустріч також мала приємний штрих — від львівської академічної громади історик та поет Петро Шкраб’юк подарував Ларисі Івшиній книжку власних поезій, де серед великих жінок минулого та сучасності названо і головного редактора газети «День». Детальніше про найважливіші ідеї, озвучені під час Днів «Дня» у Львові — в одному з наших наступних номерів.

Олеся ЯРЕМЧУК; Соломія БУЙ, студентка І курсу факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments