Відродження духу народного в діяльності невеликої верхньої верстви залежить від близькості цієї верстви до маси й любові до неї.
Пантелеймон Куліш, український письменник, фольклорист, етнограф, мовознавець, перекладач, критик

Митців скликає Львівська табулатура

У місті відбудеться фестиваль Давньої музики
4 жовтня, 2011 - 00:00

Він стартує 17 жовтня, буде вже дев’ятим за ліком і присвячуватиметься Львівській лютневій табулатурі — одній із найбільших і найцікавіших збірок такого типу у світі. Львівська лютнева табулатура — унікальна музична пам’ятка епохи Відродження, походить з другої половини XVI століття. Зберігається у Науковій бібліотеці Львівського національного університету ім. І. Франка. Як повідомили «Дню» організатори фестивалю, Львівський університет придбав збірку в антикварному магазині Краузе у Відні близько 1936 року. Її походження точно не з’ясоване. Дослідники схильні пов’язувати його з тодішньою Галичиною, зокрема з Краковом, адже це місто вказане в рукописі разом із прізвищем одного з перших власників табулатури.

Табулатура складається із 124 паперових аркушів. До основної її частини входять близько шістдесяти творів для лютні. Майже всі — анонімні. Вказано імена тільки двох композиторів: Валентина Бакфарка — відомого угорського музиканта і лютніста-віртуоза (представлений однією п’єсою) та Джоанне Пакальоне — маловідомого італійського композитора (репрезентований двома творами). На концертах ІХ фестивалю Давньої музики виконуватиметься (у різних версіях) музика з Львівської табулатури та інших збірок тієї епохи. Гостями заходу стануть знамениті лютністи та дослідники музики ренесансу і бароко, які приїдуть до Львова, крім регіонів України, зі Швеції, Швейцарії, Австрії, США, Ізраїлю, Польщі: ансамблі Laude Novella і Starck Compagna, лютністи Анна Ковальска, Антон Біруля, Олег Тімофєєв і Степан Тихоненко, клавесиністи Крістофер Стембрідж, Світлана Шабалтіна і Ольга Шадріна, музикознавці Ніна Герасимова-Персидська і Лєві Шептовіцкій. Крім концертів, слухачам запропонують відвідати виставку дитячого малюнка «Барви музики бароко», виставку нотних рукописів і стародруків із фондів Відділу стародруків Наукової бібліотеки ЛНУ ім. І. Франка, презентацію CD «Музика габсбурзького Львова». Представлять також документальний фільм про давню музику в Україні «Мрії про минуле» (реж. О. Тімофєєв, США), що нещодавно здобув премію «За найкращий повнометражний документальний фільм» на Вашинѓтонському кінофестивалі. Зазначимо, що фестиваль Давньої музики у Львові — єдиний в Україні, що в такому обсязі і на такому професійному рівні представляє музику різних європейських країн від середньовіччя до класики — вокальну та інструментальну, церковну і світську, оперну та ораторійну. Крім того, фахівці давньої музики не лише виступають під час концертів, а й проводять майстер-класи.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День, Львів
Газета: 
Рубрика: