У політиці обов'язково доводиться зраджувати або країну, або електорат. Я вибираю зраду електорату.
Шарль де Голль, французький генерал, президент Франції в 1958–1969 роках

Не вродило — погано. Вродило — ще гірше

Дрібні фермери: цьогорічний урожай вигідніше... залишити на полі
11 жовтня, 2012 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Дві гривні за кілограм картоплі. Така ціна, переконані сільгоспвиробники, має бути не у продавців на ринку, а ще в закупівельників. Лише тоді фермери зможуть хоч якось відшкодувати затрати на вирощення цього овочу.

Між тим «із поля» картоплю нині скуповують по 70 копійок за кілограм. А це не покриває навіть собівартості її вирощення. Про це вчора спробували розповісти владі декілька обурених фермерів Полісся. Вони принесли під стіни Кабміну мішки з картоплею. І влаштували ярмарок прямо під дверима центральної виконавчої влади.

«За день один працівник може вибрати тонну картоплі, за це фермер заплатить йому 100 гривень, ще двоє працівників її переберуть і посортують, це ще 200 гривень», — підраховує витрати засновник фермерського господарства «Маленький Оазис» на Рівненщині Олег Поліщук. Із тонни фермер відбере 200 кілограм насіннєвої і стільки ж пошкодженої картоплі. Залишається 600 кілограм. «За це вторгував 420 гривень. 20 гривень — на мішки, 300 — на зарплату тим, хто позбирав і посортував. Залишається 100 гривень. Але цю картоплю треба ж було ще посадити, теж комусь платити зарплату. А чим тоді окупити пальне, мінеральне добриво, отруту від шкідника?» — обурюється фермер.

«У Доросинях Рожищенського району ми провели День поля. З’їхалися фермери з усієї області. Ми дійшли думки, що цьогоріч бульбу дешевше взагалі не викопувати, а наступного року її не варто садити — ця культура стає суперзбитковою», — розповідає голова Спілки овочівників при Волинській обласній асоціації фермерів Руслан Хомич.

І така ситуація, підкреслюють фахівці, щороку повторюється фактично щодо кожної з культур, які вирощують українські селяни...

«Ціну за вирощений урожай даємо нормальну. Просто так із ціною склалося. У нас картопля вроздріб — по 2 — 2,5 гривні за кілограм. Якщо купуватимемо дорожче, нічого не заробимо», — пояснюють заготівельники. По картоплю на Рівненщину вони їдуть аж із Дніпропетровська. Кажуть, що в цьогорічній низькій ціні винен Крим: «Це все кримчани винуваті, вони ціну знизили, посадивши в себе багато картоплі».

В Українській асоціації виробників картоплі запевняють: низькі заготівельні ціни на цю культуру в Україні — через брак інформації. І винні в цьому самі ж виробники. Мовляв, населення просто не розуміє сьогоднішньої ситуації на картопляному ринку, тому продовжує здавати картоплю оптовикам за безцінь. Насправді ж, якщо вірити їхнім даним, цього року урожай картоплі в державі... невтішний (!). Аномальні погодні умови в липні залишили фактично без урожаю півкраїни. Особливої шкоди посуха завдала у Вінницькій, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Харківській, Полтавській областях. Зокрема, за інформацією із офіційного сайта асоціації, на Півдні держави встигли сформувати врожай тільки надранні сорти, які було відразу ж продано за ціною 0,8 — 1,2 гривні за кілограм. Картопля ж, яку вирощували для тривалого зберігання, нині для цього не придатна, адже плоди від цьогорічної спеки просто спеклися. Тож, за оцінками експертів, урожай картоплі, що відповідатиме вимогам ринку, буде на 30 — 35% меншим за середньорічний показник.

Фахівці підрахували: Україна цього сезону збере близько 20,5 мільйона тонн картоплі. Зі слів Ігоря Стелюка, експерта плодоовочевого ринку асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», для внутрішнього споживання потрібно лише шість мільйонів тонн. Ще стільки ж треба на перероблення і садіння. Тобто в підсумку «вільними» залишається трохи більше восьми мільйонів тонн картоплі. Їх спокійно можна було б відправляти на експорт. Тоді й ціна для виробника була б нормальною. Однак...

Зі слів голови Спілки овочівників при Волинській обласній асоціації фермерів, в Україні нині «всіма правдами й неправдами не дають вивозити картоплю за кордон». «Коли раніше в цей період через митницю в Луганській області проходило 200 вантажівок по 20 — 25 тонн, завантажених картоплею, то нинішнього вересня таких — одиниці. У результаті без підтримки держави та за умов обмеженого експорту овочівники мають колосальні збитки», — розповідає Хомич.

Між тим, зазначають аграрії, ширяться чутки, що в Україну масово завозять картоплю з Польщі та Єгипту. В Асоціації виробників картоплі переконані: якщо ціни й далі не покриватимуть собівартість, вітчизняні селяни можуть просто припинити саджати картоплю для продажу (98% об’ємів картопляного ринку України сьогодні забезпечують підсобні господарства, які не займаються промисловим виробництвом цього продукту, а просто продають надлишки вирощеного врожаю). І тоді цю нішу справді займе імпорт. Від такого повороту подій програє не лише споживач, а й держава. І проблема не тільки в тому, що ми, заявивши про потенціал нагодувати весь світ у часи продовольчої кризи, самі їмо польські яблука, бразильське м’ясо та єгипетську картоплю... Для багатьох українських областей картопля (як і будь-яка інша агрокультура), — продукт не лише економічний, а й передусім соціальний. Підсобні господарства — сфера самозайнятості українців, яка рятує село від пияцтва та інших соціальних недуг.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: