Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

Не все те блищить, що золото

В Україні пройшов перший відкритий ювелірний аукціон
16 серпня, 2006 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора можна було ще раз упевнитися, що в Україні живуть багаті люди. Принаймні, десяток iз них зібралися в стінах ЗАТ «Українська міжбанківська валютна біржа», де вперше відбувався відкритий аукціон дорогоцінностей. На ньому (також вперше) будуть реалізуватися зокрема й речі, які були конфісковані в різний час української митницею та зберігались в Державному сховищі дорогоцінних металів. «Відкритий аукціон — це завжди чесна і прозора ціна. Ціну встановлює аукціонна комісія, яку призначають знову-таки в Мінфіні», — дає інтерв’ю перед початком ліцитатор і за сумісництвом начальник відділу торгів Української міжбанківської валютної біржі Олег Ткаченко.

Зал для проведення торгів був вщент забитий шукачами золота й видовищ. Тон серйозності майбутнього заходу задав ліцитатор. Але те видовище, за яким багато хто сюди прийшов, раптово скасували. Як розповіли «Дню» в кулуарах, найбільш дорогоцінний лот, який оцінили в три мільйони триста тисяч гривень (до нього входять сім пакетів алмазів у 5,5 тисяч каратів), залишився без уваги трьох потенційних покупців. Причина — невідома. Кажуть, що це були нерезиденти, в яких не було на руках української гривні. Відтак, зібрати касу в сім мільйонів, на яку розраховувала біржа разом із співорганізаторами — Міністерством фінансів та Державним фондом дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, не вдалося. Голова ради директорів ЗАТ «Міжбанківська валютна біржа» Олег Андронов вважає, що слід якнайшвидше врегулювати порядок участі нерезидентів у торгах.

Усього було 43 лоти. Залишилось лише дев’ять, так як не збіглись попередні заявки учасників на придбання того чи іншого лоту. За правилами, як відомо, торгуватись за один лот мають право двоє або більше учасників. Відтак, більшість з лотів були зняті з аукціону. Кожен з учасників перед тим, як йому видадуть картку з номером, повинен заплатити біржі 10% від суми лота, на який він претендував та отримати ліцензію на участь у ювелірних біржевих торгах. За даними Андронова, таку ліцензію в Україні мають декілька тисяч організацій та фізичних осіб.

Директор ювелірної фірми «Лючія&Ліза», учасник торгів Олег Мошковський, який додав жару в запал торгового процесу, збільшуючи суми не на порядок, як заведено за один раз, а на десять порядків, розповів «Дню», що дізнався про цей аукціон і дуже радий був взяти в ньому участь. «Це вигідно багатьом ювелірам, так як в даному випадку буде представлений лот колекції «Фаберже», — речі, які в нас нездатні виготовити, бо є багато нюансів», — каже він. Відтак, купити готову річ з клеймом «Фаберже» — це дуже почесно. На природнє запитання про те, що він буде робити з цими недешевими речами, він відповів просто: розпродасть, але, можливо, дещо залишить і собі. «У мене є коло відповідних клієнтів, прихильників ювелірних виробів екстра-класу, але деякі речі залишу собі й поставлю в ранг фамільних цінностей», — додав він. Олег Ладиженський з компанії «Філіп Інвест», офіційного представника «Фаберже» в Україні, розповів, що приїхав на торги не для того, щоб щось купити. Його головною ціллю було побачити, що виробами «Фаберже» цікавляться в Україні. Відтак, всіма лотами «Фаберже» він поступився своєму колезі Мошковському. Той же йому подякував в приватній розмові, і сказав, що Ладиженський, поводячи себе «по-дорослому», лише «нагнав» ціну товару. Вона, за його словами, і без того виявилась разів в три менше, ніж в магазині. Один лот (44 найменування), наприклад, загальною вагою 443,91 грами за стартовою ціною в 70 тисяч гривень було продано за 150 тисяч. Це був не єдиний лот, придбаний Мошковським. Він витратив за день більше 200 тисяч гривень. Ніхто не має сумніву, що ці вироби будуть розпродані в кілька разів дорожче тої ціни, яку він за них віддав. Тому не дивує, чому молодий ювелір — випускник Iнституту фізкультури — виглядав вельми задоволеним.

Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ