Не знати історії - означає завжди бути дитиною.
Цицерон, давньоримський політичний діяч, видатний оратор, філософ і літератор

«Подарунок» кандидатам в президенти

10 серпня, 2004 - 00:00

Акція протесту студентів проти об’єднання низки ВНЗ-ів Сумської області в Сумський національний університет стрімко перетворена на гучну політичну подію. Нагадаємо, що з 28 липня студенти та викладачі Сумського національного аграрного університету, Сумського державного університету, Сумського державного педагогічного університету імені О.С. Макаренка протестують проти створення на базі цих трьох навчальних закладів Сумського національного університету, що ініційовано відповідним указом Президента. З цією метою протестуючі встановили наметове містечко і 1 серпня відправились пішим ходом до Києва, щоб висловити свою позицію столичній владі. Після невдалих переговорів зі страйкуючими губернатора області Володимира Щербаня та рішення суду про заборону проведення акції 6 серпня студентів, що йшли з Києва до Сум, було силоміць затримано міліцією. Згодом більшість затриманих відпустили, іншим інкримінували дрібне хуліганство та непокору. Проте акція протесту сумських студентів і досі триває. Студенти йдуть пішою ходою до Києва всупереч забороні Полтавського суду. По прибутті до столиці вони збираються розбити наметове містечко на Майдані незалежності та продовжити акцію протесту.

Тим часом в Сумах відбувся мітинг протесту проти дій місцевої влади за участю близько 2-х тисяч осіб, а справа зі студентами невдовзі може привернути увагу міжнародної спільноти. Представники опозиції вже звернулися до місії ОБСЄ та ООН. Відповідні звернення було направлено до Ніни Карпачової та генпрокуратури. Напередодні в Департаменті зі зв’язків з громадськістю МВС України заявили, що акція студентів в Сумах була заздалегідь спланована відомими політичними силами і мала на меті обов’язкове залучення до неї «екстремістськи налаштованих осіб. Саме вони підбурили групу студентів на чергову авантюру — піший похід до Києва», — йдеться в заяві Департаменту. Натомість самі страйкуючі, коментуючи хід акції протесту, повідомляли ЗМІ вважати «будь-які політичні гасла чи прапори під час нашого походу чи акцій провокаціями, оскільки ми не ведемо агітації за жодну політичну силу». Незважаючи на аполітичність акції, схоже, що студенти, самі того не усвідомлюючи, стали заручниками виборчої кампанії. Ускладнюють ситуацію й недолугі дії місцевої влади. Кожен з передвиборних штабів основних кандидатів намагається використати цю ситуацію на свою користь. Так, перебуваючи у Сумах, кандидат у президенти Петро Симоненко заявив, що він «категорично не підтримує об’єднання трьох вузів». На цьому головний комуніст не зупинився. Він через прес-службу своєї партійної організації запевнив громадян України, що президент-комуніст гарантує не тільки безкоштовну освіту, вільний вибір професії і навчального закладу, а й перші робочі місця для молоді. Кандидат Олександр Мороз заявив, що «демонстрацію студентів зробили політичною кийки сумського «Беркута». Я не побачив серед протестуючих політтехнологів. Я не побачив там агітаторів», — зазначив Мороз. Керівник центрального штабу Януковича Сергій Тiгіпко вважає, що активність навколо акції сумських студентів є «кризою жанру» опозиції. За словами Тiгіпка, цей конфлікт ніяк не стосується політичного процесу. «Проте ті, хто методом досягнення влади обрав опозиційність, радо використовують молодь, що завжди більш емоційна, протесна, легка на підйом. До того ж — більш довірлива і менш досвідчена, ніж люди старшого віку».

Сергій Тiгіпко також «закликав своїх колег зі штабу Ющенка не роздувати «акції непокори» з ситуацій, що вимагають спокійного аналізу і зважених дій, не робити молодь заручницею політичних амбіцій». Віктор Ющенко надіслав студентам телеграму зі словами підтримки. Згодом представники опозиції закликали один одного перервати свої передвиборні тури та приїхати в Суми для підтримки студентського руху.

Коментуючи дії сумської влади та силових структур, заступник голови Сумської облдержадміністрації з питань взаємодії з правоохоронними органами Володимир Руденко заявив про незаконність проведення студентської акції і спростував інформацію про побиття студентів під час затримки. «Суд виніс рішення про заборону проведення акції, але пікетування все одно відбулося», — сказав В. Руденко. За його словами, по суті, студенти порушили закон. В той же час сумський губернатор Володимир Щербань в ефірі радіо «Свобода» звинуватив депутатів Верховної Ради у підготовці акції студентів та провокацій.

Він також заявив, що «в таборі, в наметовому містечку, їм крутили касети, робили інструктаж, як протидіяти владі». Заступник міністра освіти Віталій Журавський тим часом заявляє, що «просто є політичні сили, які не зацікавлені в стабільності, які намагаються знайти будь-який привід для того, щоб привернути до себе увагу, і забезпечити успіх того чи іншого опозиційного кандидата на президентських виборах, і більше нічого». Схоже, що історія з акціями протесту проти об’єднання сумських ВНЗ на цьому не закінчиться. Адже в період «мертвого політичного сезону» з серпня по вересень звичайне небажання студентів, а й — головне — викладачів з тих чи інших причин вчитися під «одним дахом» СНУ стало справжньою знахідкою для кандидатів на найвищу державну посаду. Нагадаємо, суттю конфлікту було неминуче при об’єднанні ВНЗ скорочення посад, перш за все адміністративних. Скорочувати студентів ніхто, за даними Міносвіти, не збирався.

Коли верстався номер, агентство Інтерфакс-Україна передало звернення «Сумського студентського руху опору» до політичних партій, громадських організацій, кандидатів у президенти та засобів масової інформації. У ньому студенти заявляють, що їхній рух є «незалежним від будь-яких політичних сил і кандидатів у президенти». У документі також підкреслюється, що рух об’єднує у своїх лавах «як студентів різних політичних поглядів, так і тих, хто взагалі не цікавиться політикою».

Павло БУЛГАК
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ