Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

Схоже, що саркофаг буде тимчасовим вічно

19 липня, 1997 - 00:00

Минуло 11 років, а "тимчасовий об'єкт укриття" все ще лишається тимчасовим. Україні він щорічно коштує щонайменше $20 млн., які йдуть на підтримку хиткого status quo. За словами міністра охорони навколишнього середовища і ядерної безпеки Юрія Костенка, нині ніхто не знає, що робиться всередині саркофага - "великого невідомого," - бо 1986-го датчики ставили не там, де потрібно, а там, де могли.

Саме ця проблема була темою чергового раунду переговорів між представниками уряду України та делегацією експертів держав Великої сімки та комісій Європейського союзу. Очолювали нараду голова групи ядерної безпеки Великої сімки Керон Кестлер та міністр Мінекобезпеки України Юрій Костенко. Йшлося про хід виконання двохсторонніх зобов'язань у рамках Меморандуму про закриття ЧАЕС. А конкретніше - про джерела фінансування семирічного плану робіт на ЧАЕС, які мають повністю вилучити радіоактивні носії з останків реактора та вирішити проблему дезактивації зони. Йшлося, власне, про $750 млн., необхідних для реалізації плану робіт, що мали розпочатися у січні цього року.

Роботи не розпочато, а джерела фінансування залишаються невизначеними. Констатація цього факту є основним результатом наради у Києві. Адже нещодавно в Денвері представники Великої сімки згодилися тільки на $300 млн., а Україна не має можливості самостійно покрити дефіцит у $450 млн.

На нараді було сформульовано ідею створення міжнародного чорнобильського фонду при Світовому банку, а також спеціальної комісії, яка б залучала донорів - держав та приватних осіб чи фондів для участі у фінансуванні проекту "Чорнобиль".

Створити фонд та комісію - то не така велика проблема, але чи відгукнеться світова спільнота? І скільки часу на це знадобиться? Між тим, стан справ на ЧАЕС, звісно, не поліпшується.

Клара ГУДЗИК, "День"
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ