Всі вчаться своєї рідної мови, а наша біда така, що треба вчитися її більше, ніж кому іншому.
Михайло Грушевський, український історик, політичний діяч

Собача кар’єра

Службовi собаки зустріли День захисту тварин... без м’яса
5 жовтня, 2006 - 00:00
ЯКБИ СОБАКИ НОСИЛИ КАШКЕТИ, ТО ЇХ УЧИЛИ БИ ЛАПАМИ ЧЕСТЬ ВІДДАВАТИ, ЖАРТУЮТЬ МІЛІЦІОНЕРИ / ФОТО ЛЕОНIДА БАККА / «День»

«Осторожно! Во дворе злая собака». Таке застереження часто чіпляють на ворота приватних будинків. У вінницькому кінологічному центрі над цим жартують: «А у нас багато таких злих». Проте такого оголошення не вішають, бо собаки тут не злі, а розумні.

Собака може виконати не тільки «фас» і «поруч». Вона ще знає команду «струнко» — це сидіти на задніх лапах, передні — притиснути до грудей, а спина — рівна-рівна. Цей трюк відпрацьовується роками. Він обов’язковий для собак, що служать в міліції. У кінологічному центрі жартують, що якби собаки носили кашкет, то їх би вчили лапою честь віддавати. До псячих мізків це дійшло б, впевнені кінологи, бо кожна вівчарка — особистість. У кожної — своя історія й спеціалізація. Її встановити найважче й найважливіше для собачої кар’єри. Якщо одного пса примусити шукати й наркотики, і вибухівку, він швидко «вийде на пенсію».

— Багато людей вважає, що от взяв собаку на ланцюг і побігли собі шукати злодіїв, — каже Віктор Прокопчук, старший кінолог вінницького центру. — Щоб досягти високих результатів собакою треба займатися «з пелюшок».

У центрі 40 німецьких вівчарок, а кінологів — 18. Працювати «просто так» тут не виходить, бо тоді пес не знайде ні наркотики, ні вибухівку, ані зниклих дітей.

Для вінницьких собак-міліціонерів — це звичайна робота. Проте, часом їм трапляється «займатися політикою». Восьмирічний Динар був у супроводі Президента Ющенка, коли той приїжджав до Вінниці. А Зіон допомагав його обирати. На останніх президентських виборах пес знайшов вибухівку на замінованій дільниці.

За таку роботу собак винагороджують. Із спецкухні, де щодня собакам варять суп і кашу, в якості медалі виносять повну норму м’яса — 400 грамів. Стільки кожен пес має з’їдати щодня. Але це на папері, а в реальному житті — грошей немає.

Мирослава СОКОЛОВА, «День», Вiнниця
Газета: 
Рубрика: