Завжди був націоналістом, пишаюсь цим. Негативних підтекстів цьому означенню надають неграмотні люди, плутають його із шовінізмом. Націоналізм – це любов до Батьківщини, а шовінізм передбачає ненависть до інших націй.
Роман Іваничук, український письменник, патріарх української історичної романістики, громадський діяч

Учора МВФ закінчив тритижневу місію в Україні

Роман Шпек: «Від ухваленого пакета реформ інколи економіці ставатиме гірше, але так ми зможемо стати здоровими, захистити свою територію і країну»
28 березня, 2014 - 13:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора місія МВФ та НБУ представили результати  трьохтижневої роботи. Досягненням переговорів стала дворічна програма «STAND BY» на 14-18 мільярдів доларів. Загалом Міжнародний валютний фонд розглядає можливість надання Україні загальної підтримки на суму до 27 мільярдів доларів.

Проте угода ще підлягає затвердженню керівництвом і виконавчою радою МВФ. «Очікується, що виконавча рада розгляне його в квітні, після прийняття офіційними органами країни дієвого і всеохоплюючого пакету попередніх заходів, покликаних стабілізувати економіку і створити умови для довготривалого економічного зростання», — заявив глава місії МВФ Микола Георгієв.

Домовленість з МВФ відкриє дорогу Україні до кредитів США і Євросоюзу. Про свою готовність заявив Вашингтон (1 мільярд доларів), ЄС — (кредити і гранти на 15 мільярдів), Всесвітній банк (3 мільярда доларів). Саме тому Україні слід дотримуватись рекомендацій фонду. Що вона поки успішно робить. Зокрема, нарешті уряд відреагував на заклик фонду підвищити ціни на газ для населення. І напередодні рішення місії в «Нафтогазі України» таки оголосили про підвищення на 50%. Причому — вже з травня.

В програмі місії, яку МВФ представив учора, передбачаються реформи в сферах грошово-кредитної і курсової політики, фінансового сектору. Також реформування торкнеться податково-бюджетної політики, паливно-енергетичного сектору, сфери управління, а також прозорості і ділового клімату.

Спрямованість грошово-кредитної політики на забезпечення стабільності внутрішніх цін при збереженні гнучкого обмінного курсу, на думку місії, повинно допомогти усунути зовнішні дисбаланси, підвищити конкурентоспроможність тощо. «НБУ планує впродовж дванадцяти місяців впровадити систему таргетування інфляції, щоб міцно зафіксувати інфляційні очікування», — значиться в документі.

У фінансовому секторі програмою передбачається робота над забезпеченням надійності і ліквідності банків і достатності їхнього капіталу, вдосконаленням системи регулювання і нагляду НБУ.

У сфері податково-бюджетної політики програма на 2015—2016 роки передбачає поступове бюджетне коригування, переважно за рахунок змін у витратах з метою зниження дефіциту бюджету приблизно до 2,5% ВВП до 2016 року.

У паливно-енергетичному секторі планується зменшити навантаження галузі на бюджет. «Одним із ключових кроків є намір проводити поетапну енергетичну реформу, довести роздрібні тарифи на газ і опалювання до рівнів, що забезпечують повне відшкодування витрат, разом зі швидким початком діяльності по досягненню цієї мети», — зазначено в заяві МВФ.

Окрім цих заходів, МВФ підготує комплексне діагностичне дослідження, яке охопить систему боротьби з корупцією і управління, розробку і застосування законів і нормативних актів, ефективність судової системи і податкове адміністрування.

КОМЕНТАР

Роман ШПЕК, голова ради Національної асоціації банків України:

— Наразі ми завершили лише перший етап домовленостей. Потім українська сторона повинна ще підписати офіційний лист-звернення до МВФ від імені уряду та голови НБУ. Але для того, щоб рада директорів розглянула питання схвалення звернення з боку кредиторів, повинні бути вжиті певні заходи з боку уряду. І це стосується прийняття пакету законодавчих актів, проекти яких внесені в Верховну Раду і стосуються збалансування бюджету.

Важливо, щоб було знайдено правильні слова звернення до депутатів, щоб цей пакет законодавчих ініціатив був підтриманий. В цьому пакеті, звичайно, не прості рішення. Але це все — вимушені кроки, плата за те, що в попередні роки ми реформи не проводили, користувалися популістськими рішеннями. Ми мусимо це зробити.

Якщо зважити на заяви прем’єр-міністра про те, що кошти від ЄС прийдуть через два місяці, то потрібно врахувати, що це буде після початку програми з МВФ. А це вже буде, очевидно, після виборів.

Якщо ВерховнаРада прийме закони, то уряд зможе їх виконувати. І надзвичайно важливо говорити про те, що відвернути небезпеку може об’єднання сил у парламенті. Нам буде важко перший рік, можливо, — другий. Але це — шанс для нас на те, щоб Україна була сильною. Відновиться економічне зростання.

Держава, її економіка, соціальні та політичні інститути — надзвичайно хворі. І «солодкими» ліками тут не обійтись. Потрібна серйозна «терапія з хірургічним втручанням». Від прийнятого пакету реформ інколи економіці ставатиме гірше, але так ми зможемо стати здоровими, щоб захистити свою територію і країну.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ