Ніхто не пропонує вам можливості. Їх потрібно вирвати і працювати над ними, це вимагає наполегливості... і мужності.
Індіра Ганді, видатна індійська жінка-політик

Уряд закрив майже половину шкіл для неповнолітніх правопорушників

Причина — різке скорочення кількості дітей в подібних закладах
16 серпня, 2012 - 00:00

Нещодавно Кабінет Міністрів ліквідував п’ять з одинадцяти загальноосвітніх шкіл соціальної реабілітації для неповнолітніх правопорушників. У перелік потрапили Київська, Горлівська (Донецька область), Свердловська (Луганська область), Корсунська (Херсонська область), Городоцька (Львівська область) школи соціальної реабілітації. Про це йдеться у постанові уряду №734 від 8 серпня.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України пояснило, що, згідно з законом «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх», тепер в такі заклади дітей направляють за рішенням суду. Це спричинило різке скорочення кількості дітей в подібних школах соціальної реабілітації для неповнолітніх правопорушників. Крім того, експерти спостерігають загальне пониження кількості неповнолітніх правопорушників.

Учні ліквідованих шкіл продовжать навчання в школах, що залишилися, — Балахівській (Кіровоградська область), Єнакіївській (Донецька область), Комишуватській (Запорізька область), Миколаївській, Фонтанській (Одеська область) і Харківській.

Як повідомило Міністерство освіти, це скорочення дасть змогу оптимізувати всю мережу шкіл соціальної реабілітації, зокрема, допоможе покращити матеріально-технічну базу закладів, що залишилися.

Олександр БУКАЛОВ, правозахисник, керівник «Донецького Меморіалу»:

— Я так розумію, що мова йде про ті установи, де перебувають діти до 14 років. Ці діти ще не несуть кримінальної відповідальності, але, якщо вони скоїли злочин, їх направляють саме в такі школи. Там вони не відбувають покарання, а знаходяться під наглядом, обмежені у свободі пересування. Я можу точно сказати, що у виховних колоніях, де перебувають засуджені неповнолітні громадяни від 14 до 17 років, їхня кількість сьогодні складає десь 1300 осіб на 10 колоній. А ще десять років тому їх було майже п’ять тисяч. Тобто, у нас невпинно зменшується кількість неповнолітніх осіб, які притягуються до відбування покарання за кримінальні злочини. Якщо є така тенденція і стосовно осіб до 14 років, то, звичайно, таке скорочення шкіл є виправданим.

На прикладі колоній ми бачимо, що, якщо заклад розраховано на певну кількість дітей, а реально там перебуває набагато менше — десь 20—30%, то його справді важко утримувати — опалювати взимку, охороняти тощо... Зараз йде скорочення таких колоній: вже немає Маріупольської виховної колонії на Донеччині, на Луганщині також закрили виховну колонію через зменшення кількості осіб, що там перебувають.

ДО РЕЧІ

За інформацією, наданою «Дню» прес-службою Міністерства освіти, 11 шкіл соціальної реабілітації для неповнолітніх правопорушників розраховані на 1800 дітей. Тобто, кожна школа розрахована в середньому на 160—180 осіб. На сьогоднішній день за рішенням суду у школах виховується 31 дитина, ще 135 дітей, яким притаманна девіантна поведінка, виховуються в центрах при цих навчальних закладах. «Ці центри ми створили в експериментальному режимі, тому що є діти, схильні до скоєння правопорушень», — пояснили в прес-службі Міносвіти.

Ті школи, які залишилися після ліквідації п’яти навчальних закладів соціальної реабілітації для неповнолітніх правопорушників, розраховані на 900 дітей. Питання їхньої оптимізації на сьогодні не стоїть. «Ми хотіли узаконити центри для дітей з девіантною поведінкою, але Кабінет міністрів не дозволив зробити це при школах соціальної реабілітації, в які діти направляються тільки за рішенням суду», — підсумували в прес-службі.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ