Найспекотніші куточки у пеклі залишені для тих, хто за часів найбільших моральних зламів зберігав нейтралітет.
Данте Аліг'єрі, італійський поет, мислитель, богослов, один з засновників літературної італійської мови, політичний діяч

А ви відвідали?

Репортаж із «Книжкового світу-2005»
12 листопада, 2005 - 00:00
СТУДЕНТ НТУУ «КПІ» ОЛЕКСІЙ ХИЖНЯКОВ ГОТУЄТЬСЯ ДО «СПІВДОПОВІДІ» ПРО КНИГУ «ДЕНЬ І ВІЧНІСТЬ ДЖЕЙМСА МЕЙСА» / ДАРИНА ПИРОГОВА ПЕРЕМОГЛА В ТРАДИЦІЙНОМУ КОНКУРСІ НА НАЙКРАЩЕ ЗАПИТАННЯ. ЇЙ В ПОДАРУНОК ЛАРИСА ІВШИНА ВРУЧИЛА ВСЮ «БІБЛІОТЕКУ ГАЗЕТИ «День»

VII київський міжнародний книжковий ярмарок «Книжковий світ — 2005», який проходить в експоцентрі «Спортивний» Національного університету фізичного виховання та спорту України 10 по 13 листопада об’єднав під своїм дахом близько 300 видавництв. Серед них — не тільки українські. Вісім країн світу — Велика Британія, Латвія, Німеччина, Польща, Росія, США, Фінляндія, Франція — привезли свою літературу. Однак, попри всю інтернаціональність заходу, «Книжковий світ- 2005» став таким, де українського — справді багато. Цього року, вже традиційно, в рамках ярмарку проходить близько ста різноманітних заходів, серед яких — презентації, круглі столи, семінари та зустрічі з авторами. Крім літератури, обговорюватимуть і політику. Так, наприклад, на найбільш масштабний круглий стіл у рамках форуму — «Відлуння Майдану», на якому обговорювалось питання «Хто обирає культуру?» — не з’явився жодний з тих політиків, хто торiк (під час помаранчевих подій) на цій же дискусії виступав палко й запально: ані екс-держсекретар Олександр Зінченко, ані екс-віце-прем’єр Микола Томенко. Головний редактор видавництва «Факт» Леонід Фінкельштейн на нинішньому форумі зазначив, що минулого року «було шалене очікування... Говорили про те, як відбудувати українську культуру». І пригадав, як уся зала була в помаранчевих стрічках. А цього року було напівпорожньо... Хоча втішало, що все-таки української книги в Україні побільшало, в торгових залах — ні пройти, ні проїхати. Спілкування і автограф-сесії проходили доволі активно, подекуди спостерігались літературні суперечки між відвідувачами ярмарку.

Цього року «День» активно бере участь у ярмарку. Тут виставлені найкращі роботи VII міжнародного фотоконкурсу «Фото «День»-2005» та виставка графічних робіт нашої колеги Євгенії Васильченко «Настрої XXI століття».

Однією з найбільш очікуваних акцій стала зустріч із головним редактором газети «День» Ларисою Івшиною та презентація нових книг із «Бібліотеки газети «День» — «Апокрифи Клари Гудзик» та «День і вічність Джеймса Мейса». Те, що «День» є постійним інформаційним партнером книжкового ярмарку, наші читачі знають. Генеральний директор виставкової компанії «Медвін» — організатор книжкового ярмарку — Едвін Задорожний, який відвідав читацьку конференцію «Дня», зазначив у своєму виступі, що чи не єдине всеукраїнське видання, яке активно підтримує акцію, — газета «День». «Ми не можемо донести до людей, що наша виставка пропонує такі книги, яких ніде більше не знайти», — зазначив пан Задорожний, висловивши вдячність редакції нашої газети за співпрацю.

«Журналісти повинні працювати над тим, аби якомога більше людей усвідомили, для чого їм потрібна розумна інформація», — почала свій виступ перед численною та «різнокаліберною» аудиторією експоцентру головний редактор «Дня» Лариса Івшина. І, напевно, цією фразою можна охарактеризувати настрій усієї розмови. «День» — популярний своїми просвітницькими акціями та презентаціями особливо в регіонах. Однак так складалося, що всі акції «Дня» були розраховані на якусь певну (переважно — університетську) аудиторію. Акція «Дня» на книжковому ярмарку стала особливою тому, що на неї завітали різні люди — студенти, літературні критики, перекладачі... І цього разу дарував і дивував не тільки «День»: відбувся двосторонній контакт. Перша презентована книга — «День і вічність Джеймса Мейса» — своєрідний пам’ятник видатному вченому, журналістові «Дня» та викладачеві Джеймсу Мейсу, американцю за походженням, який відкрив світові страшну правду про Голодомор 1932—1933 років в Україні. Друга книга — «Апокрифи Клари Гудзик» — написана нашою колегою, улюбленою авторкою багатьох сучасних інтелектуалів Кларою Гудзик, містить не тільки статті про релігію, а й про філософію, екологію тощо. Загалом, як зазначила Лариса Івшина, «Бібліотека газети «День» — це видавничий проект, націлений на думаючого читача, на людей, які прагнуть знати історію своєї країни. Перша книга — «Україна Incognita» — є нарисом iз маловідомих, але вузлових питань української історії. Друга книга — «Дві Русі» — розповідає про історію взаємин України та Росії. Третя — «Війни та мир» — про україно-польські відносини. «Наш книжковий проект я називаю додатком до українського «паспорта», — зазначила Лариса Івшина.

Дві цьогорічні книги стали предметом професійного аналізу студентів Видавничо-поліграфічного інституту НТУУ «КПІ» Олексія Хижнякова та Аліни Фогель, які завітали разом із однокурсниками на читацьку конференцію «Дня» під керівництвом свого викладача. Варто наголосити, що студенти ретельно готувались до доповідей, зокрема знайшли на Клару Пилипівну Гудзик більше нiж півтори тисячі посилань в інтернеті. Їх виступи можна було назвати повноцінними співдоповідями. Як зізнався Олексій Хижняков, він ще не до кінця прочитав «День і вічність Джеймса Мейса», але не віддасть її нізащо доти, доки не дочитає повністю. Вдова Джеймса Мейса — журналіст, письменниця Наталя Дзюбенко-Мейс — порадила Олексію Хижнякову також охопити й англійський варіант книги про Джеймса Мейса.

«Для тих, хто хоче знати хорошу гарвардську англійську мову, це безцінний підручник. Я дякую редакції «Дня» за видання цієї книги. Я знаю, як важко в сучасних умовах спромогтися на таку фундаментальну журналістську солідарність», — зазначила пані Наталя. Клара Гудзик, у свою чергу, доповнила виступ Аліни Фогель відповідями на запитання аудиторії. Цікавились усім: і як Клара Гудзик стала журналістом, і чому вибрала тему релігії тощо. Усі відповіді насправді містяться в самій книзі «Апокрифи Клари Гудзик». А у головного редактора «Дня» Лариси Івшиної запитували про подальші книжкові плани, виступали з пропозиціями. Так, студентка НУ «Києво-Могилянська академія» Дарина Пирогова зізналася, що особливо їй цікава в «Дні» рубрика «Малі великі села України». Відтак, чи можливо видати усі статті «Дня» під цією рубрикою окремою книжкою? — запитала Дарина. «У нас стільки невідкритих скарбів в Україні, — зазначила Лариса Івшина, — що якби ми всіх їх знали і відчували, то жили б набагато щасливіше». Відтак, можливо, пропозиція Дарини Пирогової колись ляже в основу концепції однієї з наступних книжок «З бібліотеки «Дня». Тим паче, що Дарина читає «День»... з тринадцятирічного віку, завдяки своїй мамі Валентині Яківні, котра проживає в Гадячі Полтавської області. Нині вона вже вчиться в НаУКМА, а її батьки та сама Дарина продовжують передплачувати «День». Крім того, Лариса Івшина поділилася з аудиторією найближчими планами редакції з книговидання. «Мені дуже хочеться розробити концепцію книжки про стосунки «Україна—Туреччина». Адже спільні цінності об’єднують світ набагато більше, ніж племенна спорідненість, — додала Лариса Івшина, — тому маємо стільки книг, присвячених відносинам України із близькими та далекими сусідами». Довершив розмову президент Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін, який авторитетно заявив: «Невдалих проектів у «Дня» не буває». І додав: «День» кожному читачеві надає можливість осмислювати та усвідомлювати».

P.S. Нагадуємо, що робота «Книжкового світу-2005» продовжується до 13 листопада включно. Не втратьте можливостi придбати книги з «Бібліотеки газети «День», подивитись найкращі фотороботи VII міжнародного фотоконкурсу, а також взяти участь в ексклюзивних літературних акціях!

Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ