Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Відкрито пам’ятник президенту Карпатської України

18 березня, 2004 - 00:00

В Ужгороді відкрито пам’ятник президентові Карпатської України Августину Волошину. Це данина пам’яті й вдячності видатному педагогу, ученому-філологу, журналісту, просвітителю, громадсько-політичному й церковно-релігійному діячу з нагоди його 130-річчя від дня народження. А також — соратникам Августина Волошина, які 65 років тому проголосили створення в Закарпатті незалежної держави під назвою Карпатська Україна.

Нарешті Августин Волошин постав на березі Ужа в бронзі. Попередній монумент, відкритий два роки тому, був з гіпсу й після зими мав не вельми хороший вигляд. Для відкриття оновленого монумента доклав зусиль голова облдержадміністрації Іван Різак. Він та інші виступаючі висловили щиру вдячність Президенту України за велику увагу до постаті Августина Волошина, котрому посмертно присвоєно звання Героя України. В Ужгороді, в приміщенні замку діє меморіальний музей Волошина. Тут до 1945 року була духовна семінарія, в якій тривалий час працював Августин Іванович. Як священик він відстоював інтереси греко-католицької церкви. Отець Йосип Штелиха в юні роки допомагав Волошину під час служб в кафедральному соборі Ужгорода. Каже, що весь час молив бога про одне : якби я був таким великим людинолюбцем, як Волошин.

Рідних дітей у Волошина не було, й вони разом iз дружиною Іриною взяли на виховання, створивши сиротинець 22-х. Живими донині залишилися тільки троє. На відкриття пам’ятника прийшла одна з них — 73 літня Анастасія Халахн. Ось їїкороткий спогад: «Як для мене, так і для цих 22-х (уже я говорю за тих, що померли), це були святі люди. Вони все зробили, щоб нас оточити такою опікою, якої ми не знали навіть від рідних батьків. Уже не кажу, що будинок віддали, забезпечили триразовим харчуванням. Протягом п’яти років я в них була, до 1939 року. Останній раз я бачила Августина Волошина в ніч з 15 на 16 березня 1939 року».

Саме тоді Сойм, обраний на загальнокрайових виборах, у місті Хусті вирішив, що Закарпаття більше не буде частиною Чехословацької республіки, а стає незалежною державою Карпатська Україна. Августин Волошин мріяв, аби від цього клаптика землі почалося створення великої вільної України. Регулярні війська Угорщини окупували Карпатську Україну, знищивши сотні січовиків. У 1945 році в Празі Августин Волошин був захоплений радянським НКВС і знищений в московській тюрмі. Ще живі його соратники не перестають вірити, що його прах все-таки знайдуть і поховають на рідній землі.

Богдан БАРБІЛ, Ужгород
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments