...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Віктор СУСЛОВ: "Пустовойтенко не буде самостійною постаттю"

15 липня, 1997 - 00:00

Кандидатура Валерія Пустовойтенка на посаду прем'єр-міністра, напевно, буде в середу підтримана парламентом. Серед аргументів "за" найбільшу вагу має той, проти якого важко щось заперечити в українських реаліях: усі інші варіанти - значно гірші.

Верховна Рада не часто й не легко погоджується з пропозиціями, висунутими з Банківської. І здобутий (можливо) "консенсус" багато хто не вважає перемогою Л. Кучми: гра триває, і саме тепер Президент її може остаточно програти.

Такої думки дотримується і Віктор Суслов, голова комітету ВР з питань фінансів та банківської діяльності.

- Завтра українському парламенту в черговий раз доведеться займатися тим, чим він займається щорічно (і що цікаво - майже в один і той самий час) - вирішувати питання, хто буде прем'єром на черговий рік. Відверто кажучи, нас, депутатів, це аж ніяк не влаштовує. Гадаю, що рано чи пізно парламент прийде до необхідності внести зміни до Конституції - аби змінити саму позицію прем'єра в системі виконавчої влади, забезпечити її певними гарантіями. Бо нині фігура прем'єра в українському суспільстві надзвичайно слабка, і що цікаво - це "гарантується" законодавством.

У мене особисто такий підхід до цієї проблеми: Україні потрібен "сильний" прем'єр.

- "Сильні" вже були, принаймні, двоє. І "сильних" - змели.

- Я не маю на увазі індивідуальні якості, є ще "сила посади". Проте "сильною" в наших обставинах може бути персона, котра йтиме у тісній зв'язці з Президентом.

- Однак у цьому разі це буде "сила" насамперед Президента, у котрій повністю "розчиниться" постать прем'єра. І може бути просто "сила" компетентного фахівця й політика, який створить із Президентом збалансовану зв'язку. На який варіант ми виходимо?

- Валерій Пустовойтенко, безумовно, не буде самостійною постаттю. Така роль йому і не готується. Це призначення - майже те саме, коли б Президент узяв на себе безпосереднє керівництво урядом. Відповідно це означає, що навряд чи Президент у майбутньому лаятиме уряд за погану роботу.

- Досвід свідчить, що наш уряд цілком може працювати коли й не проти свого керівника, то у явній розкоординації з ним.

- Україні справі не щастило з урядами. Не в останню чергу тому, що при призначенні міністрів домінувала не ознака ділових якостей, а критерій, який, зокрема, дуже чітко окреслив Павло Лазаренко: "моя" людина чи не "моя"?

Деякі фракції готуються висунути вимогу, аби на розгляд ВР було подано не тільки кандидатуру прем'єра, а й склад уряду. У парламенті представлені достатньо потужні політичні угруповання. І якби вдалося їх залучити до формування Кабінету міністрів, Україна здобула б справді коаліційний уряд - у реальному значенні цього слова.

ДО РЕЧІ

Голови кількох фракцій та груп Верховної Ради на прохання "Дня" прокоментували ситуацію.

В'ячеслав ЧОРНОВІЛ, голова фракції НРУ: НДП має в парламенті лише 3% місць - 15 депутатів. Голосувати за кандидатуру партійного прем'єра, який не має фактично опори в парламенті - нонсенс.

Навіть якщо казати про коаліційний уряд. З лівими - це не коаліція. Запрягти в один віз тих, хто за державу і проти держави? А якщо взяти центристські і правоцентристські сили, то це мізер. У ВР їх менше ста. Тобто партійний уряд не можливий. Очевидно, поки не буде прийнято новий виборчий закон, парламент не структуровано, варто йти протореним шляхом - пропонувати безпартійного прем'єра. Адже більшість ВР безпартійна.

Іван ЧИЖ, співголова фракції Соціалістичної і Селянської партій України: У будь-якому разі цього прем'єра чекає така ж доля, як і попередників. То буде чергова розмінна карта у політичній грі. Змінювати треба не прем'єра, а економічний курс.

Тож до конкретної кандидатури - Валерія Пустовойтенка, претензій у мене нема. Це будівельник, фахівець, є вже апаратна школа.

Петро СИМОНЕНКО, голова фракції КПУ: Міняти прем`єрів можна хоч кожного дня. Краще вже хай Президент сам очолює виконавчу владу й повністю відповідає за свою політику. Міняти треба не прем`єрів, а економічний курс.

Віктор МЕРКУШОВ, голова групи "Єдність": Чехарда зі зміною прем`єрів не на користь справі. Якщо вже Президент прийняв таке рішення, ми його підтримаємо. В. Пустовойтенко не витрачатиме час на розкачку, він уже готовий до прем`єрської роботи. З усіх кандидатур, що обговорювалися в кулуарах, В. Пустовойтенко найкраще підготовлений.

Записав В`ячеслав ЯКУБЕНКО, "День"

Лариса ТРИЛЕНКО, "День"
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ