...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

«Це покаже «Енеїду» в новому світлі»

Національний художній музей України та арт-центр «Я Галерея» занурять у світ знакової поеми
22 серпня, 2017 - 12:11

Виставка «Проект Енеїда» розпочне роботу у День Незалежності. Вона міститиме близько 200 творів — живопис і графіку, театральні афіші, анімацію, фото, відео та тексти, присвячені поемі Івана Котляревського.

«Ми відвідали усі 11 партнерських музеїв, щоб відібрати експонати для виставки. Часовий спектр дуже широкий: від давньогрецької кераміки до зразків сучасного мистецтва, — розповідає Павло ГУДІМОВ, один із кураторів проекту. — Підзаголовок виставки — «Візуальна історія легендарної поеми». Але це ще і дослідження того, як змінювалося її бачення протягом 140 років — із середини ХІХ століття до початку ХХІ-го».

За словами Данила НІКІТІНА, зберігача відділу графіки Національного художнього музею та одного з організаторів, основою виставки стануть кілька десятків ілюстративних циклів. Вони продемонструють, як змінювалося ставлення до героїв поеми, якими виражальними засобами користувалися художники. «Мандрівка» розпочнеться з перших ілюстрацій Порфирія Мартиновича і рухатиметься крізь спадщину радянських митців до сучасного осмислення.

«Це перший твір, інтерпретації якого за весь час існування зібрано в одному місці, — наголошує Діана КЛОЧКО, мистецтвознавець і співкуратор виставки. — Крім того, експозиція покаже вклад українських митців у світову енеїдіану».

Виставка буде доповнена паралельними програмами — низкою лекцій, мультимедійними перформансами, кураторськими екскурсіями із запрошенням гостей. Мережа ресторанів Дмитра Борисова відтворить легендарне кафе «Еней», яке до 1990-х років працювало у Спілці письменників України, і складе спеціальне меню для нього. Особливий акцент у роботі виставки зроблять на юних відвідувачах, для яких «Проект Енеїда» може стати приводом глибше зануритися у світ поеми.

«Проект покаже в новому світлі і «Енеїду», і наш музей», — переконана Юлія ЛИТВИНЕЦЬ, директор Національного художнього музею України. — Ми спробуємо різні варіанти роботи, які, сподіваюся, стануть хорошою традицією».

Організатори також планують зберегти напрацювання проекту, видавши після завершення виставки тематичний каталог.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ