Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Чи переживе Гостиний двір зиму?

Попри відновлення охоронного статусу, консервацію пам’ятки досі не розпочато
26 листопада, 2015 - 11:33
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Захисники Гостиного двору з радістю повідомляють про чергову перемогу у судах: Окружний адміністративний суд м. Києва визнав незаконною та нечинною постанову Кабміну «Про виключення будівлі Гостиного двору в місті Києві зі списку пам’яток архітектури, що перебувають під охороною держави». Над цим юристи боролися три роки. За цей час вдалось скасувати через суд дозвіл на будівництво, а отже, і перетворення на торгово-розважальний центр, присвоїти споруді статус пам’ятки місцевого значення і навіть відкрити благодійний рахунок для збору коштів на консервацію (зібрано близько 40 тисяч гривень). Крім того, активісти замовили проект консервації, знайшли матеріали для перекриття, є навіть кілька інвесторів, готових вкласти кошти у відновлення двору.

Та, попри ці перемоги, пам’ятка досі під загрозою руйнування, активісти бояться, чи переживе Гостиний двір ще одну зиму, адже перекрити дах чи зробити тимчасове укриття треба було ще торік. Однак на територію нікого не пускають. За словами Ірини Невмержицької, адвоката та виконавчого директора ГО «Андріївсько-Пейзажної ініціативи», ситуація зараз патова: наразі будівля у власності Фонду держмайна, який здає його в оренду ПАТ «Укрреставрація». Остання і довела пам’ятку до руйнівного стану, розпочавши капітальні перетворення. Найліпший варіант — щоб Фонд віддав Гостиний двір у комунальну власність міста Києва. Є навіть відповідне звернення до уряду, однак не всі профільні міністерства його погодили. Місто теж не поспішає проявляти власну ініціативу. За словами адвоката, для зрушення з «мертвої» точки, державі треба мати на меті саме збереження двору, а не власні інтереси.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ