Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

День «Дня» в Куликівці

90-річчя Михайла Горбачова — як привід для змістовної дискусії на Чернігівщині
2 березня, 2021 - 19:55
ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР ЛАРИСА ІВШИНА ТАКОЖ ВІДВІДАЛА ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВІДНИК МИХАЙЛА КОЦЮБИНСЬКОГО, ДЕ АТМОСФЕРНУ ЕКСКУРСІЮ ЇЙ ПРОВЕЛА ЗАВІДУВАЧ МЕМОРІАЛЬНОЇ ЧАСТИНИ МУЗЕЮ МАРІЯ МОСКАЛЕНКО. ЗАВЕРШИЛИСЯ ВІДВІДИНИ ОБМІНОМ ПОДАРУНКАМИ — ВІД «ДНЯ» ЗАКЛАД ОТРИМАВ СВІЖІ ГАЗЕТУ І КНИГУ-БЕСТСЕЛЕР «ДЕНЬ ВДЯЧНОСТІ» / ФОТО ВОЛОДИМИРА БОЙКА

Друге березня стало своєрідним Днем «Дня» на Чернігівщині. З нагоди 90-річчя останнього Генерального секретаря ЦК КПРС, першого й останнього президента СРСР, ініціатора перебудови за ініціативи «Дня» в Куликівці відбувся круглий стіл. Але до того головний редактор Лариса Івшина відвідала в Чернігові особливий заклад — літературно-меморіальний музей-заповідник Михайла Коцюбинського. Екскурсію місцем з особливою атмосферою, що на початку ХХ століття об’єднувало видатних українських інтелектуалів, провела для Лариси Олексіївни завідувач меморіальної частини музею Михайла Коцюбинського Марія МОСКАЛЕНКО. Нагадаємо, у будинку-садибі у «чернігівський період» літератор-класик написав свої найкращі твори — «Intermezzo», «Цвіт яблуні», «Дорогою ціною», «Хвала життю», «Fata morgana»... А відновила обійстя передусім донька митця — Ірина Коцюбинська, яка була директоркою музею з 1956 року. До речі, усі керівники закладу — нащадки Михайла Коцюбинського. Завершилися відвідини обміном подарунками — від «Дня» заклад отримав свіжі газету і книгу-бестселер «День вдячності», а музей натомість передав Ларисі Олексіївні видання, присвячені патрону закладу.

Друга частина візиту відбулася в селищі Куликівка, і це недарма. У бібліотеці Куликівки, де й відбувався захід, його учасників зустріли співробітники книгозбірні та Куликівська селищна голова Юлія Постернак. Цей край пов’язаний із родиною Горбачових. У Куликівці народився батько дружини Раїси — Максим Титаренко, недалеко — мала батьківщина батька матері Михайла, а може, й самої мами — Марії Гопкало. Варто зазначати, що обговорення на тему «Михайл Горбачов — постать на тлі історії: локальної та глобальної», яке зініціювала Лариса Івшина та підтримала місцева рада й участь у якому взяла громадська організація «Сіверський інститут регіональних досліджень», вкрай актуальне. Адже навіть анонсування події «Днем» та іншими медіа викликало бурхливу реакцію користувачів соцмереж: і таку, де писали про те, як швидко люди забули про атмосферу в країні до 1985 року, і вкрай негативну, з обуренням, чому стільки уваги цій постаті. Тож історики (зокрема і директор Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації, кандидат історичних наук, автор «Дняі» Володимир Бойко), краєзнавці, працівники сфери культури, громадські діячі, журналісти мали нагоду під час розмови з Ларисою Івшиною та чернігівськими істориками обговорити суперечливі моменти.

Під час заходу також була представлена книга «День вдячності», у якій вміщені матеріали зокрема і про постать Михайла Горбачова. Авторка ідеї книги Лариса Івшина нагадує: «Ще Левко Лук’яненко казав, що українці повинні дякувати Рейгану й Горбачову, бо вони дали нам великий шанс. Звісно, сьогодні багато хто може говорити, що позиція Горбачова щодо Криму останніми роками була іншою... Ми все це прекрасно розуміємо, але не через Горбачова Росія загарбала Крим. Тож ми цінуємо той шанс, який нам дали, а як ми його використали — це вже інше питання». І таке обговорення особливо актуальне на тлі відзначення 30-річчя відтворення незалежності України.

До слова, прикметно, що вітальний лист з нагоди ювілею Михайлові Горбачову надіслав і новообраний президент США Джо Байден. Його у фейсбуці оприлюднив політичний аналітик, перекладач, що має досвід тривалої співпраці з Горбачовим Павло Палажченко. У листі зокрема ідеться: «Завдяки Вашій відданості свободі та мужності, з якою протягом десятиліть Ви ухвалювали важкі, але необхідні рішення, світ став безпечнішим, і це і зараз є джерелом натхнення. Я щиро сподіваюся, що продовження на п’ять років Договору СНО-3 свідчить про те, що США і Росія можуть і надалі співпрацювати в спільних зусиллях щодо продовження розпочатої Вами справи...»

До речі, Лариса Івшина передала громаді Куликівки пам’ятне фото — Михайла Горбачова із нашою книгою «День вдячності».

Крім того, Лариса Олексіївна скористалася нагодою представити громаді Куликівки і глянцевий додаток «Маршрут №1», який «перевідкрив» для українців уже чимало малих — великих міст України. Очевидно, такого висвітлення варте і це селище.

Підготувала Ольга Харченко, фото Юрія ГАРКАВКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: