Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

«Для України таке обладнання унікальне»

У Вінниці провели перші операції за допомогою роботизованої хірургічної системи
20 березня, 2019 - 10:48

Робот-хірург da Vinci, винайдений фахівцями NASA, з’явився в одному з приватних вінницьких медичних центрів і вже встиг прооперувати двох пацієнтів. Керує роботизованою хірургічною системою завідувач хірургічного відділення медцентру, доктор медичних наук Андрій ГРИГОРЕНКО. Він — один із тих медиків, які пройшли спеціальні курси навчання для роботи з da Vinci у США, Бельгії та Ізраїлі. Каже, що роботизована хірургія використовується в усьому світі уже понад десять років, і називає цей апарат «золотим стандартом» у проведенні операцій.

«У Сполучених Штатах практично кожна лікарня має такий девайс. Виконуються оперативні втручання на будь-яких органах черевної та грудної порожнини. На сьогодні роботизована хірургія — це «золотий стандарт» в онкоурології, онкогінекології, грудній торакальній хірургії, — каже хірург. — Головна перевага робота полягає в тому, що система надає йому можливість робити рухи на 360 градусів, які неможливі при звичайному оперативному втручанні. Серед усього — велика хірургічна точність, розширений діапазон руху, краща візуалізація, включаючи ділянки, важкі для огляду без спеціальних приладів, легший доступ до важкодоступних ділянок, контроль утоми і тремору рук. Це дає можливість виконувати оперативні втручання у важкодоступних місцях, наприклад при раку прямої кишки, простати, будь-яких тазових операціях. Для України таке обладнання унікальне і є лише у Вінниці. Ми вже провели дві операції за допомогою робота, апарат чудово себе зарекомендував».

Лікар додає, що коли асистує da Vinci, то робить лише кілька невеликих розрізів. Апарат оснащений збільшеною 3D-системою високої роздільної здатності та крихітними гнучкими інструментами, які згинаються і крутяться набагато швидше, аніж рука людини. В результаті система дає змогу хірургу працювати з більшою точністю. Лікар на 100% контролює систему. Технологія переводить рухи рук хірурга в більш дрібні, точкові рухи крихітних інструментів усередині тіла пацієнта. Завдяки цьому — менше ускладнень, менш виражений больовий синдром після операції, менші втрати крові, пацієнт швидше відновлюється після операції, менш помітні післяопераційні рубці.

«Робота-хірурга» привезли із США, він уже був у використанні. Придбали його завдяки допомозі інвесторів. Щоправда, вартість системи в медичному центрі не називають, але переконують, що коштує вона не дорожче, ніж апарат МРТ. Не кажуть і про те, скільки коштуватиме таке оперативне втручання для пацієнта, адже витратні матеріали потрібно змінювати після кожного десятого втручання, а коштують вони точно недешево. Втім, як зауважив голова Вінницької ОДА Валерій Коровій під час презентації робота-хірурга, «назвати його комерційним не можна, це радше іміджевий проект, націлений на зростання конкуренції у сфері надання медичних послуг».

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ