Врятуймо мову — мова врятує нас!
Юрій Іллєнко, кінорежисер, сценарист, актор, оператор, продюсер, Народний артист України 1987 року

«Iснувала ще й міська культура...»

У Рівному влаштують День автентичного костюма
10 серпня, 2017 - 11:33
ФОТО НАДАНЕ АВТОРОМ

Таке свято відбудеться вже 3 вересня. Автори задуму спочатку планують влаштувати День традиційного автентичного костюма у Рівному, а потім започаткувати його й на всеукраїнському рівні. І для цього є всі передумови, переконані вони.

Ініціює таке дійство громадська організація «Центр дослідження і відродження Волині». Вже впродовж майже десяти років тут займаються відновленням зразків старовинного одягу. Так, майстриням, зокрема, вдалося відродити легендарне полотно — серпанок. Його ткали з тонкої, майже прозорої, нитки з особливого льону. Раніше одяг із серпанку використовувався як весільне вбрання, яке також носили на великі свята, а ще в ньому виходили перший день на жнива. Загалом майстриням вдалося відродити майже три десятки старовинних костюмів. Вони також реконструювали декілька типів взуття і взялися за верхній одяг.

«На сьогодні у нас відзначають День вишиванки. Але автентичний костюм складається з багатьох компонентів. Це і сорочка зі старовинним орнаментом, і запаска, й літник, і намітка. Хотілося б, щоб був збережений увесь цей одяг, а не лише один його елемент, щоб він пішов у життя. Але це лише одна з причин, чому ми вирішили ініціювати День традиційного автентичного костюма, — пояснює керівник ГО «Центр дослідження і відродження Волині» Володимир Дзьобак. — Річ у тім, що навіть ті традиційні костюми, які тією чи іншою мірою побутують в Україні і відроджуються, — селянського типу. А існувала ще й міська культура, яка зараз дуже мало представлена. Тим часом вбрання, яке реконструюють, належить переважно до ХІХ—ХХ століть, і зовсім нема одягу пізнішого періоду, за поодинокими винятками. Особливо мало розвивається відтворення так званих шляхетських костюмів. А українська шляхта була завжди. Інше питання — її віросповідання. Тому таке вбрання також варто представити. І останньою причиною, яка стала підґрунтям для втілення нашого задуму, є те, що в Україні проживає 130 народностей. Вони є громадянами держави, роблять свій внесок у її розбудову. Тому повинен бути день, коли вони зможуть вийти у своєму традиційному вбранні й представити його».

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments