У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

Каменяр – у камені

Громадські та культурні діячі збирають гроші на пам’ятник Іванові Франку
2 серпня, 2017 - 11:42

Більшість пам’ятників письменнику відкрито у західній частині України, де він працював. У центрі столиці — лише погруддя на станції метро «Університет» і напівфігура біля театру, який носить його ім’я. Українські письменники та вчені хочуть це виправити і встановити у Києві монумент, відповідний значенню цієї постаті у нашій історії.

«Франко відповів на найважливіше для нашого покоління питання: куди ми рухаємося? Він показав у своїх творах, що ми маємо йти за національною та духовною ідеєю, — зазначає поет Дмитро ПАВЛИЧКО, який є членом правління «Громадської ініціативи побудови пам’ятника Іванові Франку у місті Києві». — Це та постать, до якої наша нація має прийти із поклоном у цей час, а не просто вшанувати його пам’ятником». До речі, у цьому контексті нагадаємо про ініціативу «Дня» зі створення «єдиного чорнобривцевого простору»: у Скриню скарбів, зроблену рік тому до 20-річчя видання, ми поклали насіння чорнобривців з садиби Івана Франка у Нагуєвичах. Тепер цей простір «сходить» на Луганщині, Донеччині, Волині...

Перу Каменяра належить понад шість тисяч художніх і публіцистичних творів. Він також переклав твори понад 200 авторів із 14 мов. В Інституті літератури імені Тараса Шевченка НАН України зберігається архів та особиста бібліотека Івана Франка. Таку велику спадщину доречно було би розмістити в окремому франкознавчому центрі, а не у підвалах архівів чи окремих музейних відділах. Найкращим варіантом була би площа, де навколо пам’ятника та музею збиралися б шанувальники творчості поета чи відбувалися б урочисті заходи. На думку культурних діячів, іменем Франка можна було б назвати одну з магістральних вулиць, а потім спланувати і втілити там цей публічний простір.

Після реєстрації громадської організації оголосили збір коштів. За кілька місяців небайдужі надіслали на її рахунок понад півмільйона гривень. Президент Малої академії наук Станіслав Довгий, який узяв на себе організаційну роботу, розповідає, що незабаром представники ініціативної групи планують поїздки Київщиною та іншими регіонами країни. Так вони сподіваються залучити небайдужих, отримати матеріальну та ідейну підтримку. Пам’ятник встановлюватиметься за народні гроші, тож проект та його виконавці обиратимуться під час відкритого конкурсу, це обговорюватимуть на громадських слуханнях.

Усі охочі можуть зробити свій внесок у майбутній монумент, надіславши гроші за вказаними реквізитами:

Рахунок: 26008052637482

МФО: 320649

ЄДРПОУ: 41210532

Банк: ПриватБанк

Отримувач: ГІППІФК

Призначення платежу: благодійна допомога, ПІБ

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments