Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?
Михайло Коцюбинський, громадський діяч, класик української літератури

Літературна столиця

13 вересня розпочинається 24-й Форум видавців у Львові. До уваги читачів — топ подій за версією «Дня»
12 вересня, 2017 - 18:12
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Календар нагадує: на дворі вересень, а відтак книжковою і літературною столицею України на кілька днів безальтернативно стане місто Львів. Від сьогодні й до 17 вересня тут триватиме Форум видавців — захід, на якому можна придбати нові й не дуже нові книжки просто у видавництв та відвідати численні презентації, читання, перформанси і концерти. Традиційно «День» пропонує увазі наших читачів вибірку з деяких заходів із програми Форуму, що видалися нам цікавими.

1. ФОРУМ ПІЗНАВАЛЬНИЙ

На Форумі видавців очікують чимало презентацій досліджень, есеїв, публіцистичних видань. Наприклад, 14 вересня о 12.30 у «Копальні кави» на площі Ринок,10 відбудеться презентація книжки «Українські жінки в горнилі модернізації» від видавництва «Клуб Сімейного Дозвілля». Це надзвичайно цікаве видання — збірник дослідницьких статей, присвячених життю українських жінок наприкінці ХІХ та у ХХ столітті, їхньому побуту, громадянським правам, залученості в публічну активність і політику, виживанню в критичні моменти на кшталт війн і Голодомору.

Зрозуміло, що не лишився осторонь пізнавальної літератури й «День». Наша газета цьогоріч не лише стала генеральним інформаційним партнером Форуму видавців, але й запрошує 15 вересня о 12.00 до Дзеркальної зали Палацу Потоцьких на вулиці Коперника,15 на презентацію нової книжки з серії «Україна Incognita» — «Корона, або Спадщина Королівства Руського». З неї ви багато дізнаєтеся про давній період державності нашого народу — княжу добу, і не лише. На презентації виступатимуть автори «Дня» і головний редактор Лариса Івшина.

Того ж дня о 18.00 в Музеї історії релігії на площі Музейна,1 гріх не відвідати зустріч зі знаменитим мистецтвознавцем Дмитром Горбачовим. Він представлятиме своє нове видання — «Авангард. Українські художники першої третини ХХ століття» (видавництво «Мистецтво»). У ньому зібрані репродукції численних художників-авангардистів: футуристів, кубістів, конструктивістів, сюрреалістів та інших. А також текстові матеріали — статті, спогади, виступи художників. Це справді масштабна панорама важливого мистецького явища, що його певний час намагалися заретушувати і забути.

А 16 вересня о 15.00 в готелі George на площі Міцкевича, 1 сучасні українські філософи Тарас Лютий, Андрій Дахній і Вахтанг Кебуладзе запрошують на розмову, присвячену публікації книжок, які натепер уже є філософською класикою — «Досвід і судження» Едмунда Гуссерля та «Ранкова заграва» Фрідріха Ніцше.

16 вересня о п’ятій вечора в Leopolis Hall на проспекті Свободи, 27 представлять видання, присвячене іншому культурному центру України — Харкову. Мова про книжку Максима Розенфельда «Фасади. Харків» (видавництво «Асса»), присвячену архітектурі, історії та духу цього міста.

17 вересня о 17.00 радимо також завітати у Наукову бібліотеку Львівського університету імені І. Франка (вул. Драгоманова, 5) на презентацію книжки історика Володимира Тиліщака «1930. УСРР. Повстання» від видавництва «Смолоскип». Про цю книжку «День» уже писав — вона розповідає про стихійний і відчайдушний рух спротиву колективізації, розкуркуленню та розгрому церков, що розгорнувся в Радянській Україні 1930 року (див. матеріал «Фатальний рік» у № 13 — 14 від 27 — 28 січня ц. р.)

2. ТОП-ПРОЗА

Та чи не найбільше на відвідувачів Форуму видавців чекають новинки від українських прозаїків. Або інші події, так чи сяк пов’язані з прозою.

13 вересня о 16-й годині у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких Микола Рябчук презентує свою книжку «На уродини до Чаплі» (видавництво «Піраміда»), а також розповість про життя львівського літературного андеґраунду 1970-х років, зокрема про Грицька Чубая, Віктора Морозова, Олега Лишегу, Романа Кіся й багатьох інших яскравих представників епохи.

15 вересня об одинадцятій у тій-таки Дзеркальній залі йтиметься вже про інше видання. А саме — про роман Юрія Косача «Сузір’я Лебедя» від видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», яке послідовно актуалізує спадщину цього надзвичайно цікавого та суперечливого письменника.

Того ж дня о 16.00 у «Дзизі» на Вірменській, 35 відбудеться презентація книжки оповідань Катерини Калитко «Земля загублених, або Маленькі страшні казки» («Видавництво Старого Лева») та її благодійна фотовиставка-аукціон. Виручені гроші передадуть на підтримку дітям кримських політв’язнів.

16 вересня о 13.00 у Конференц-залі Палацу мистецтв на Коперника,17 презентують нову книжку малої прози Оксани Забужко «Після третього дзвінка вхід до зали забороняється» (видавництво «Комора»). Особливої уваги варто те, що до неї ввійшли не лише добре відомі й визнані речі попередніх років, але і нова повість.

17 вересня о 16.00 у Театрі імені Леся Курбаса (вулиця Курбаса, 3) свій новий роман презентує Юрій Винничук. Про його «Лютецію» (видавництво «Фоліо») кажуть, що це постмодерністський твір з елементами містики, детективу й еротики. Зрештою, так можна сказати про більшість прози Винничука.

І, звичайно, важливою подією Форуму стане очікувана презентація роману «Інтернат» Сергія Жадана (видавництво Meridian Czernowitz). Дія цієї книжки відбувається на полях і вулицях сьогоднішньої російсько-української «гібридної» війни. Презентація почнеться о 15 годині 15 вересня у Львівському театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької.

3. ВОЄННИЙ ФОРУМ

Цю тему доведеться продовжити, бо Форум видавців уже вчетверте (!) відбувається в умовах війни. Зрозуміло, що буде багато подій, присвячених цій війні.

Так, 14 вересня о чотирнадцятій у закладі CoMMuna на вулиці Галицькій,1 — поетичні читання «20/02/14». Молоді поети декламуватимуть свої вірші, тематично пов’язані з війною та подіями на Майдані.

А 15 вересня о 12-й годині в Конференц-залі Палацу мистецтв представлять антологію українських письменників Донбасу «Порода» від видавництва «Легенда». Самозрозуміло, наскільки важливими є такі проекти не лише для пізнання регіональних особливостей нашої літератури, а й для цілої культурної і не тільки культурної політики в час, коли лінія фронту розтинає області Донбасу. Модерує презентацію відомий громадський діяч із Донецька Станіслав Федорчук.

Презентація продовжиться о 13.00 у тому ж місці літературними читаннями «Почути Донбас» — виступатимуть такі уродженці регіону, як Сергій Жадан, Любов Якимчук, Володимир Рафєєнко, Олена Стяжкіна, Олексій Чупа, Дмитро Білий та інші.

16 вересня о 14.00 у Блакитній залі Палацу Потоцьких представлять антологію про війну «14 друзів хунти» (видавництво «ДІПА»). Оповідання, вірші й нариси до неї написали безпосередні учасники боїв, волонтери, переселенці. Строкатий і колоритний образ подій війни дає «14 друзям хунти» перспективу стати однією з найпомітніших книжок року.

На жаль, нинішня війна — далеко не перша на нашій землі. І нагадає про це презентація спогадів і художніх творів двох учасниць Другої світової, а точніше двох жінок, які брали участь у боротьбі УПА. Це — «Тисяча доріг» Марії Савчин і вибрані твори Катерини Мандрик-Куйбіди (обидві — видавництво «Смолоскип»). Книжки представлять 16 вересня о 17-й годині в музеї «Тюрма на Лонцького» (вулиця Степана Бандери, 1).

А 17 вересня в Геокуполі Палацу мистецтв (Коперника, 15) відбудеться дискусія про сьогоднішніх українських журналістів, які опинились у російському полоні, зокрема про Романа Сущенка і Миколу Семену. Чи можна і як допомогти в’язням? Як виявити з ними солідарність?

Варто відзначити ще одну дискусію. Вона буде присвячена закону про внесення змін до деяких законів щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту. Початок — 14 вересня о 15-й годині у конференц-залі Палацу мистецтв.

4. ТОП-ПОЕЗІЯ

Як і щороку, у Львові відбудеться багато заходів за участю дуже різноманітних поетів. Досить сказати, що, приміром, 14 вересня у Театрі Леся Курбаса о 13-й годині відбудеться зустріч із поеткою з Індії Рошель Поткар. Чи багато ми знаємо про сучасну індійську поезію? Добра нагода відвідати захід і дізнатися хоча б щось.

А 15 вересня о 14.00 в тому ж театрі на вас чекатиме вже українська поетка — Маріанна Кіяновська. Точніше, театралізоване читання її нової книжки «Бабин Яр. Голосами» (див. рецензію «Монологи масових розстрілів» у № 145-146 від 18—19 серпня ц. р.) за участю поеток Ірини Старовойт, Мар’яни Савки та акторів театру.

16 вересня о 15-й годині в книгарні «Книжковий Лев» (проспект Шевченка,14) — презентація першої в Україні збірки комікс-поезії «Com-Po» від Ґете-Інституту і видавництва «Смолоскип». Експеримент на межі літератури і коміксу ініціювала журналістка і художниця Олена Павлова.

Того самого дня о шостій вечора у пабі «Купіца» (вулиця Братів Рогатинців, 18) — поетичні читання «Епоха поетично-географічних відкриттів». Вірші, присвячені образам «далеких і близьких міст, сіл, річок і морів», читатимуть поети різних поколінь, які пишуть різними мовами, — від Анни Малігон до Дарини Гладун, від Сергія Прилуцького до Яніса Сінайка.

17 вересня о 14.00 у конференц-залі Палацу мистецтв презентують ще одну книжку, з якою наших читачів уже знайомив «День». Це — двотомне зібрання класика української поезії ХХ століття Івана Драча (видавництво «Фоліо») (див. статтю «Iван Драч: двотомна панорама» в № 125-126 від 21—22 липня ц.р.)

Також 17 вересня о 15.00 у Дзеркальній залі Палацу Потоцьких «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» представляє продовження знаменитої серії «Українська поетична антологія». Цього разу в серії побачили світ книжки двох яскравих поетів, які нещодавно пішли від нас: «Євангеліє від ластівки» Ірини Жиленко та «Три потоки місячного світла» Ігоря Римарука.

А кульмінацією поетичної програми Форуму видавців, безперечно, стане традиційна Ніч поезії та музики non-stop. Вона розпочнеться 16 вересня о 22 годині у !Fest republic на Старознесенській, 24—26 і триватиме до самого ранку. Серед учасників — Юрій Андрухович, Остап Сливинський, Юрій Завадський, Галина Крук та інші українські поети й гості з Білорусі, США, Литви, Словаччини, Чехії. І — численні музичні проекти.

Насамкінець нагадуємо та попереджаємо, що все перелічене — лише невелика частина програми Форуму видавців у Львові. Повну версію ви можете знайти на сайті bookforum.ua.

Олег КОЦАРЕВ
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments