Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіційних кордонів
Іван Франко, український письменник, поет, перекладач, науковець, громадський і політичний діяч

Мистецтво, що лякало цензорів

Історію України покажуть в артефактах Музею Івана Гончара
23 серпня, 2018 - 10:03
АВТОР НЕВІДОМИЙ. КОЗАК МАМАЙ. XVIII СТОЛІТТЯ / ФОТОІЛЮСТРАЦІЮ НАДАНО МУЗЕЄМ ІВАНА ГОНЧАРА

24 серпня в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» відкриють масштабну виставку «Візуальні історії з історії». Як пояснюють у закладі, проект є спробою розповісти про важливі миті життя України та суспільства за допомогою артефактів зі збірки Музею Івана Гончара.

«Мікроісторії про окремі експонати — картини, скульптури, світлини, які свого часу були врятовані від ідеологічного знищення чи людського забуття як самим фундатором музею — Іваном Гончаром, так і його спадкоємцями, розгорнуться у виставковому просторі Мистецької галереї», — зазначають у центрі народної культури.

Загалом представлять близько сотні експонатів. У Музеї Івана Гончара розповідають, що відвідувачі дізнаються про вцілілу, хоч і «поранену» під час обшуків «червоними» картину «Козак Мамай», про ікону «Святий Микита» та картину «Ангел зі свічкою», які, за розповідями старожилів Іванові Гончару, написані Тарасом Шевченком.

Вперше експонуватимуть історичні картини живописця Осипа Куриласа (1870—1951 рр.), які стали ілюстраціями до «Історії України-Русі» Миколи Аркаса: «Переслідування православних», «Біля труни Тараса Шевченка», «Аудієнція єпископів у Папи Римського», «Портрет гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного». Також загалу вперше представлять роботу маляра-імпресіоніста Тита Романчука (1865—1911 рр.) «Зустріч останків Тимоша».

У Музеї Івана Гончара обіцяють, що відвідувачі дізнаються історію віднайдення та прихований символізм акварелі етнографа та графіка Амвросія Ждахи (1855 — 1927 рр.) «Ой, біда, біда чайці небозі», друк листівки з якої цензура тривалий час забороняла.

«А який страх наводили на контролюючі спецслужби скульптури народних героїв-месників Івана Ґонти та Максима Залізняка роботи Івана Гончара! — додають у закладі. — Будуть також представлені зразки живопису фундатора музею. Унікальні фото, зокрема, оригінали світлин історика, політичного діяча Михайла Грушевського, правозахисниці та громадської діячки Олени Антонів, фото з історії «Просвіти», українських січових стрільців, а також добірка світлин кубанського козацтва, віднайдених на Кубані побратимом Гончара Ренатом Польовим, — все це й багато іншого знайде своє місце на виставці».

Більш того, відвідувачі закладу зможуть почути історії з народної мудрості з вуст селян, майстрів, співачок народних гуртів — завдяки відеофільмам, відзнятим студією Kozamedia (оператор Володимир Хоменко) під час музейних експедицій селами України.

Всіх охочих закликають не лише завітати на виставку, а й поділитися власними життєвими історіями, пов’язаними з історією України, залишивши їх у книзі відвідувачів.

«Візуальні історії з історії» можна буде побачити до 30 вересня.

Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments