Корінь демократії в активності громадян, а запорука - в забезпеченні прав людини.
Зеновій Красівський, поет, письменник, громадський та політичний діяч, політв’язень радянських таборів, член Української Гельсінської групи

Останні рейтинги. Які тенденції?

«Боротьба на виборах триватиме не так проти Порошенка, як між тими, хто в опозиції до нього», — експерт
16 серпня, 2018 - 12:19
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Чим ближче президентські вибори, тим більше буде різних соціологічних опитувань щодо політичних вподобань. Останні, які презентували центр «Соціальний моніторинг» і «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка», свідчать про наступні президентські електоральні симпатії. Очолює рейтинг лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко — за неї готові проголосувати 20,3% українців з тих, хто визначився і що візьме участь в голосуванні (12,5% — від усіх опитаних). На другому місці лідер партії «Громадянська платформа» Анатолій Гриценко — 14,8% (9,1%). На третьому представник «Опозиційного блоку» Юрій Бойко — 12,3% (7,6%). Далі йде лідер Радикальної партії Олег Ляшко — 10,2% (6,3%).  Чинний президент України Петро Порошенко займає п’яту сходинку з результатом 8,3% (5,1%). Опитування було проведено методом особистого інтерв’ю 17—27 липня 2018 року. Опитано 2186 респондентів віком від 18 років. Похибка вибірки складає 2,13%.

Коментує «Дню» останні рейтинги керівник Департаменту виборчих технологій Агентства моделювання ситуацій Валерій ГОНЧАРУК.

Якщо коментувати останні тенденції, то як оцінюєте шанси першої п’ятірки з наведеного рейтингу?

— Сьогодні ніхто не дасть стратегічний прогноз — хто переможе, або хто стовідсотково вийде у другий тур. Точно можна сказати лише те, що переможця в першому турі не буде. Також варто звернути увагу на те, що сьогоднішні основні гравці мають великий антирейтинг. Тому шанси потрапити до другого туру мають чимало кандидатів, а у другому турі вже спрацьовуватиме не стільки голоси конкретного кандидата, скільки тих, хто не сприймає його. І якщо це буде «Тимошенко — Гриценко», «Тимошенко — Бойко чи «Тимошенко — Порошенко», це будуть різні результати.

Дійсно, за останніми даними маємо відрив Тимошенко, який відбувся на початку літа і зберігається досі. Це пояснюється тим, що вона вступила в достатньо активну і агресивну кампанію. Протягом декількох років вона і так була в лідерах, але результат її не змінювався. А зараз її відрив відчувається. Однак виникає питання — чи має вона потенціал для подальшого росту, адже маючи 20% електоральної бази, інші 80% можуть за неї не голосувати.

Щодо Гриценка, то поки його подальший успіх експерти ставлять під сумнів з тієї причини, що сьогодні він не має достатніх людських і фінансових ресурсів для проведення повноцінної кампанії. Коли почнеться активна виборча кампанія, коли в силу вступлять загальнонаціональні канали, бордова, мережеві кампанії, тоді Гриценко може опинитися в тіні. Інша річ, якщо його почнуть підтримувати олігархи (називають прізвище Фірташа, Пінчука), тоді у нього може з’явитися шанс.  

Юрій Бойко — кандидат, який активно використовує тему Росії і встановлення миру на сході України. Тобто він вводить себе в таку стратегему, яка передбачає вибір: або Україна, або Росія. І ми розуміємо, що переважна більшість українців буде голосувати за Україну. Навіть якщо раптом Бойко і інший проросійський кандидат Вадим Рабінович (рейтинг — 8% (4,9%). — Авт.), об’єднають свої зусилля, це нічого не дасть.

Олег Ляшко так само має досить обмежений електорат. Він в основному конкурує з виборцями Юлії Тимошенко в центральній Україні, в сільській місцевості. Їхні голоси перетікають від одного до іншого. Поки більше у Тимошенко.

Що стосується чинного президента, боротьба точитиметься на рівні дилеми — це влада, тобто чинний президент і всі інші. Отже, боротьба триватиме не стільки проти Порошенка, скільки між тими, хто в опозиції до нього. А тут і Тимошенко, і Гриценко, і Ляшко, і проросійські кандидати, і можливість появи таких кандидатів, як Вакарчук і Зеленський. Боротьба між ними і виявить якогось лідера. Чи вистачить Порошенку тих виборців, які орієнтуються на владу, щоб вивести його у другий тур, — поки велике питання.

Іван КАПСАМУН, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments