Люди, які мають свободу вибору, завжди оберуть мир.
Рональд Рейган, 40-ий Президент США

Останні рейтинги. Які тенденції?

«Боротьба на виборах триватиме не так проти Порошенка, як між тими, хто в опозиції до нього», — експерт
16 серпня, 2018 - 12:19
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Чим ближче президентські вибори, тим більше буде різних соціологічних опитувань щодо політичних вподобань. Останні, які презентували центр «Соціальний моніторинг» і «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка», свідчать про наступні президентські електоральні симпатії. Очолює рейтинг лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко — за неї готові проголосувати 20,3% українців з тих, хто визначився і що візьме участь в голосуванні (12,5% — від усіх опитаних). На другому місці лідер партії «Громадянська платформа» Анатолій Гриценко — 14,8% (9,1%). На третьому представник «Опозиційного блоку» Юрій Бойко — 12,3% (7,6%). Далі йде лідер Радикальної партії Олег Ляшко — 10,2% (6,3%).  Чинний президент України Петро Порошенко займає п’яту сходинку з результатом 8,3% (5,1%). Опитування було проведено методом особистого інтерв’ю 17—27 липня 2018 року. Опитано 2186 респондентів віком від 18 років. Похибка вибірки складає 2,13%.

Коментує «Дню» останні рейтинги керівник Департаменту виборчих технологій Агентства моделювання ситуацій Валерій ГОНЧАРУК.

Якщо коментувати останні тенденції, то як оцінюєте шанси першої п’ятірки з наведеного рейтингу?

— Сьогодні ніхто не дасть стратегічний прогноз — хто переможе, або хто стовідсотково вийде у другий тур. Точно можна сказати лише те, що переможця в першому турі не буде. Також варто звернути увагу на те, що сьогоднішні основні гравці мають великий антирейтинг. Тому шанси потрапити до другого туру мають чимало кандидатів, а у другому турі вже спрацьовуватиме не стільки голоси конкретного кандидата, скільки тих, хто не сприймає його. І якщо це буде «Тимошенко — Гриценко», «Тимошенко — Бойко чи «Тимошенко — Порошенко», це будуть різні результати.

Дійсно, за останніми даними маємо відрив Тимошенко, який відбувся на початку літа і зберігається досі. Це пояснюється тим, що вона вступила в достатньо активну і агресивну кампанію. Протягом декількох років вона і так була в лідерах, але результат її не змінювався. А зараз її відрив відчувається. Однак виникає питання — чи має вона потенціал для подальшого росту, адже маючи 20% електоральної бази, інші 80% можуть за неї не голосувати.

Щодо Гриценка, то поки його подальший успіх експерти ставлять під сумнів з тієї причини, що сьогодні він не має достатніх людських і фінансових ресурсів для проведення повноцінної кампанії. Коли почнеться активна виборча кампанія, коли в силу вступлять загальнонаціональні канали, бордова, мережеві кампанії, тоді Гриценко може опинитися в тіні. Інша річ, якщо його почнуть підтримувати олігархи (називають прізвище Фірташа, Пінчука), тоді у нього може з’явитися шанс.  

Юрій Бойко — кандидат, який активно використовує тему Росії і встановлення миру на сході України. Тобто він вводить себе в таку стратегему, яка передбачає вибір: або Україна, або Росія. І ми розуміємо, що переважна більшість українців буде голосувати за Україну. Навіть якщо раптом Бойко і інший проросійський кандидат Вадим Рабінович (рейтинг — 8% (4,9%). — Авт.), об’єднають свої зусилля, це нічого не дасть.

Олег Ляшко так само має досить обмежений електорат. Він в основному конкурує з виборцями Юлії Тимошенко в центральній Україні, в сільській місцевості. Їхні голоси перетікають від одного до іншого. Поки більше у Тимошенко.

Що стосується чинного президента, боротьба точитиметься на рівні дилеми — це влада, тобто чинний президент і всі інші. Отже, боротьба триватиме не стільки проти Порошенка, скільки між тими, хто в опозиції до нього. А тут і Тимошенко, і Гриценко, і Ляшко, і проросійські кандидати, і можливість появи таких кандидатів, як Вакарчук і Зеленський. Боротьба між ними і виявить якогось лідера. Чи вистачить Порошенку тих виборців, які орієнтуються на владу, щоб вивести його у другий тур, — поки велике питання.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments