Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

«Під загрозою — понад 90 видів із Червоної книги»

Будівництво гірськолижного курорту на Свидовці може призвести до екологічної катастрофи, вважають експерти
16 квітня, 2018 - 19:41
СКРІНШОТ З YOUTUBE ВІДЕО FREE SVYDOVETS

Про плани забудови гірського хребта «День» писав у матеріалі «Непрохані гості Свидовця»  (№5 за 16 січня 2018 року). Нагадаємо, Тячівська та Рахівська райдержадміністрації погодили створення гірськолижного курорту, розрахованого на перебування 22 тисяч туристів та п’яти тисяч — обслуговуючого персоналу. Це більше, ніж сукупне населення кількох прилеглих сіл. 

Їхні мешканці об’єдналися із громадськими організаціями та підприємцями в ініціативну групу Free Svydovets. Представниця групи Іріс Дель Соль розповідає, що активісти не змогли ані отримати детальні плани території, ані дізнатися інші важливі подробиці про забудову, тож звернулися до суду, щоб захистити своє право на доступ до публічної інформації. У першій інстанції вони виграли, але боротьба не закінчилася — на 18 квітня призначене засідання апеляційного суду.

Богдан Проць, координатор з природоохоронної діяльності Всесвітнього фонду природи (WWF) в Україні, каже, що будівництво такого масштабного курорту не можна було починати без оцінки впливу на довкілля та продуманого бізнес-плану. Те, що є, несе велику загрозу для екосистеми.

«За оцінкою профільних інститутів Національної академії наук і громадських організацій, під загрозою опиняються понад 90 видів рослин і тварин із Червоної Книги та понад 100 із закарпатського регіонального списку. Прилеглі ліси є пралісами, які охороняються законом, — продовжує Богдан Проць. — Крім об’єктів природно-заповідного фонду, там є об’єкт Смарагдової мережі, що накладає зобов’язання перед Європейським Союзом». Також, за словами активістів, будівництво порушує ряд міжнародних конвенцій.

Оксана Станкевич-Волосянчук, експертка громадської організації «Екосфера», переконана, що великий інвестор не підходить для розвитку місцевої економіки, бо завжди матиме власний бізнес-інтерес і конкуруватиме з громадою за ресурси. Збільшене навантаження на очисні споруди чи їх відсутність негативно вплинуть на якість середовища та біорізноманіття. Загостриться проблема енергоресурсів. Провести газ до гірських районів проблемно, а твердого палива ледве вистачає місцевим громадам. Великий курорт посилить дефіцит і спричинить подорожчання дров.

Тож зараз місцеві жителі, чиї інтереси порушує будівництво, паралельно із пошуком альтернатив курорту-гіганту продовжують відстоювати свої права на доступ до інформації та у співпраці з народними депутатами захищають ліси від вирубки.

 

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments