Кожен народ пізнається за його богами та символами.
Лев Силенко, український мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію

Подяка дністровській мідії

На Вінниччині відкрили символічний пам’ятник, присвячений повоєнному Голодомору
12 вересня, 2019 - 10:20
ФОТО З FACEBOOK-СТОРІНКИ ГАЛИНИ СОБКО

Річкову дністровську мідію, споживання якої врятувало людей від смерті під час повоєнного голоду 1946—1947 років, увіковічнили в камені жителі села Оксанівка, що на Ямпільщині. Пам’ятник у вигляді напіврозкритої білої мушлі, всередині якої, немов в утробі матері, ховається немовля, виготовили з ямпільського білого пісковику молоді скульптори зі Львова. Розмістили його в центрі села. У підніжжі закарбовано напис: «Згадай, як зійшли дари Дністрових вод» і зазначено роки Голодомору: 1946—1947.

Представили скульптуру в межах ІІ Міжнародного мистецького фестивалю «Дністрові передзвони». Право відкрити пам’ятний знак надали найстаршій жительці села 93-річній Ользі ХАРЕВСЬКІЙ. За її словами, у ті голодні роки у Дністрі, як на диво, було дуже багато цих молюсків. Люди жили біля річки і просто на місці готували свій вилов.

«У той страшний час Дністер урятував життя багатьом людям. І не лише з Оксанівки, яка тоді називалася Флиминдою, а й із сіл, які були розташовані довкола, — відзначила Ольга Харевська. — Ми збиралися на березі, голодні й знесилені. Хто був старший, збирав скойки і готували на всіх — ділилися. Так вижили, пережили голод».

Краєзнавець, автор книжки про село Оксанівку Галина СОБКО розповідає, що ідея увіковічнити дністровську мідію в камені виникла торік. Матеріальну підтримку в реалізації задуму надали місцеві підприємці, районна влада і громада Оксанівки. Авторами скульптури білої мушлі стали молоді скульптори: Василь Лев, Наталя Лейкіна та Сергій Грицанюк. Художник Сергій Донченко закарбував напис на скульптурі: «Оксанівка — невелике село, нині тут мешкає лише 47 жителів. Утім, ми активно розвиваємо зелений туризм, бо хочемо зберегти своє село на мапі. Приймаємо туристів. Цього року у нас побувало вже понад три сотні осіб. І не лише з України, а й Південної Америки, Франції, Італії, Хорватії, Болгарії, Іспанії, — розповідає Галина Собко. — За програмою фестивалю відкрили пам’ятник рятівниці — річці Дністер. Білу мушлю, як символ порятунку людей від голоду 1946—1947 років, встановили на центральній площі села. До події художники Микола Крижанівський та Аліна Смеречинська в межах проєкту «Мальована хата» розписали сільський клуб стародавніми знаками. Оксанівка багата своєю історією — є що показати і про що розказати».

Власне, задля розвитку зеленого туризму громада вже другий рік поспіль проводить міжнародний мистецький фестиваль «Дністрові передзвони» за участю українських і молдавських колективів. Відбувається він у межах реалізації проєкту «Сільський туризм — вірний крок на шляху покращення транскордонного співробітництва між Сороцьким районом (Республіка Молдова) та Ямпільським районом (Україна, Вінницька область)». Проєкт співфінансується Європейським Союзом через програму територіальної кооперації Республіка Молдова — Україна в межах Східного партнерства (ЕаРТС).

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниччина
Газета: 

Додати коментар

Фото Капча
Введіть символи з картинки

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ