У мільйонів людей не може не пробудитися цікавість, розуміння, а потім і свідома праця на ниві піднесення рідної культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

«Потрібні комплексні зміни»

Європейська Бізнес Асоціація назвала найголовніші причини трудової міграції з України
14 червня, 2019 - 11:19

Майже половина учасників опитування «Барометр щастя в Україні» задоволені своєю поточною роботою — 44%, хоча 51% вважають власний рівень доходів недостатнім для нормального життя. Про це свідчать результати експрес-дослідження, яке Європейська Бізнес Асоціація проводить уже другий рік поспіль. Зазначимо, що 80% опитаних — це мешканці Києва. 65% респондентів — люди віком 26 — 40 років. Більшість опитаних є офісними працівниками, які займають різні позиції — від асистентів до керівників — 58%. Цього року Інтегральний показник Барометра склав — 2,61 бала із п’яти можливих за шкалою Лайкерта (+0,14 балів порівняно з минулим роком), ідеться в повідомленні, яке надійшло на адресу «Дня» від прес-служби ЄБА.

Так, оцінки системи охорони здоров’я розділилися: 58% опитаних не задоволені станом системи, при цьому 42% оцінюють вітчизняну медицину задовільно або ж позитивно. Задоволених системою освіти виявилося майже 52%, при цьому 48% зазначили, що цілком або частково не задоволені нею.

72% респондентів не задоволені станом безпеки у країні й не мають досить упевненості щодо власного майбутнього; 62% негативно оцінюють правове поле і регулювання в країні, зокрема щодо відсутності дискримінації та рівня демократичних свобод.

Анна ДЕРЕВ’ЯНКО, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації, зазначила: «Асоціація уже вдруге проводить власне дослідження рівня щастя українців, і вдруге результат Індексу опиняється в негативній площині. Наші дані підтверджуються і світовими звітами: так, згідно з World Happiness Report, Україна посіла 133-тє місце зі 156 країн, а отже, входить у тридцятку найнещасливіших країн світу. Це потужні сигнали того, що країна потребує комплексних структурних змін та реформ. Повинні бути забезпечені базові потреби громадян почуватися безпечно і матеріально захищеними. Отже, перш за все, необхідно сформувати умови для економічного зростання, продовжити реформи освіти і сфери охорони здоров’я. Ми бачимо певне зростання окремих складових індексів, що вселяє обережний оптимізм, маємо зробити все, щоб ця тенденція збереглася».

За даними Державної служби статистики України, з початком війни на сході 2014 року орієнтовно 1,3 мільйона українців мігрували до інших країн. Як наслідок, виникла відчутна проблема трудової міграції для країни загалом та нестача професіоналів, яку так гостро відчуває бізнес.

Щоб подолати цей негативний тренд, необхідні злагоджені дії влади, бізнесу, громадянського суспільства, міжнародних інституцій. Від влади очікується підвищення мінімальної заробітної плати (разом з відв’язкою розміру заробітної плати від усіх відрахувань), підвищення рівня безпеки (ефективна поліція та армія), покращення правового середовища і правосуддя в Україні, продовження реформи охорони здоров’я, розв’язання екологічних проблем.

Водночас бізнес спроможний стимулювати персонал підвищенням заробітної платні, переходом на «білу» зарплату, запровадженням медичного страхування та інших соціальних гарантій, забезпеченням безпечних і комфортних умов праці й можливості працівників до розвитку і неформального навчання.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ