Які ж несвоєчасні рішення можновладців... Коли вони за що-небудь, нарешті, після довгих сумнівів вирішують взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, український державний, політичний і громадський діяч, останній гетьман України

Щоб вирішити юридичну колізію

на Дніпропетровщині зниклих безвісти бійців АТО внесуть до реєстру
14 травня, 2019 - 11:38

На Дніпропетровщині створять єдиний реєстр, до якого вноситимуть інформацію про зниклих безвісти українських бійців. Наступний крок — соціальні виплати родинам військових, про місце перебування яких нічого не відомо. Про це йшлося у Дніпропетровській ОДА під час круглого столу, за яким зібралися волонтери, представники міжнародних організацій, матері. «Це тягар для матері, коли вона нічого не знає про місце знаходження своєї дитини. За п’ять років війни на Донбасі кожна з вас пройшла довгий шлях, стукала в усі можливі двері. Обласна влада підтримує вас. На Дніпропетровщині плануємо створити єдиний реєстр зниклих безвісти бійців. Якщо про долю захисників нічого достеменно невідомо, всі вони мають бути внесені до цього реєстру», — наголосив заступник голови Дніпропетровської ОДА Володимир ЮРЧЕНКО.

Військовим, які зникли безвісти внаслідок збройного конфлікту або воєнних дій, надаються певні соціальні гарантії. Вони передбачені, зокрема, законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей». «Згідно із законом має працювати комісія і координувати діяльність держорганів, уповноважених за облік та розшук зниклих безвісти в районі АТО. На ній — і ведення єдиного реєстру бійців. На жаль, ці положення закону не працюють», — вважає голова об’єднання рідних зниклих безвісти «Надія» Ядвіга ЛОЗИНСЬКА, яка сама чекає на повернення сина, котрий зник безвісти під Іловайськом. Її «сестра по біді» — Інна Думчик. Жінка розшукує сина Ярослава, котрий служив у 93-й окремій механізованій бригаді. Він також зник в «Іловайському котлі». «Наші діти першими стали на захист Батьківщини. Уже з березня 2014 року були там, на передовій. Від них — жодної звістки. Проте ми віримо, що вони живі. Тому для нас, матерів, важливо, щоби всі зниклі безвісти були знайдені, щоб жодна дитина не загубилася», — говорить матір.

За офіційними даними, на Дніпропетровщині обліковано 24 зниклих безвісти воїнів та цивільних. «Ці родини опинилися в непростому становищі. За чинним законодавством, отримати статус зниклого безвісти майже неможливо. Серед безлічі документів рідні повинні надати свідоцтво про смерть. Проте зробити це неможливо, оскільки людина не вважається померлою. Змінити ситуацію можемо в межах області. Незабаром запрацює регіональна комісія, яка займатиметься обліком зниклих безвісти АТОвців. Родичам будемо присвоювати відповідний статус і надавати соціальну допомогу», — наголосила начальник управління з питань учасників АТО Дніпропетровської ОДА Наталія ШУЛІКА.

У ДніпроОДА кажуть, що особа набуває статусу «зниклої безвісти» з моменту подання заявником заяви про факт зникнення. Також підставою для цього може бути рішення суду. За людиною, яка зникла, зберігаються місце роботи і посада, а також середній заробіток.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ