Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою.
Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч

У Львові представлять відновлену ікону 1635 року

на вшанування пам’яті реставратора Володимира Мокрія
6 червня, 2018 - 10:04
ФОТО НАДАНО НАЦІОНАЛЬНИМ МУЗЕЄМ ІМЕНІ АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО

Представлення образу «Богородиця з Немовлям» авторства Миколи Петрахновича-Мороховського, яке відбудеться в Національному музеї імені Андрея Шептицького 7 червня, приурочено до сороковин по смерті відомого українського реставратора, педагога, художника Володимира Петровича Мокрія (1947 — 2018), котрий відійшов у Засвіти 29 квітня. Про це «Дню» повідомили в музеї.

Ікона була створена Петрахновичем-Мороховським на замовлення Львівського Ставропігійського братства для Успенської церкви. Призначалася для західного порталу храму. Внаслідок пошкоджень через атмосферні впливи твір було перемальовано в олійній техніці. На думку мистецтвознавця Віри Іларіонівни Свєнціцької, це було здійснено в другій половині ХІХ ст., про що стверджує відповідний запис у науково-інвентарному описі пам’ятки. У 1920-х роках задля кращого збереження твору було створено скляний кіот. У вересні 1965-го з метою проведення реставрації церковна громада передала ікону, в заміну на її копію, до Львівського музею українського мистецтва (нині — Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького).

Ікона «Богородиця з Немовлям» — важлива пам’ятка в історії українського мистецтва. Їй належить особливе місце у спадщині львівського середньовічного малярства — передусім як твору Миколи Петрахновича-Мороховського. І цей образ 1635 року став останньою роботою у творчому і науковому доробку Володимира Петровича Мокрія, котрий понад 40 років присвятив праці в царині реставрації.

У музеї розповідають, що завдяки праці Мокрія у скарбницю української мистецької спадщини повернуто 8000 цінних пам’яток, серед яких — знакові, унікальні твори, що стали віхами в історії вітчизняного мистецтва.

Від 2003 року Володимир Мокрій очолював науково-дослідний реставраційний відділ Національного музею у Львові. Під його керівництвом колектив реставраторів підготував понад 30 виставкових проектів із фондових зібрань, які представив Нацмузей в Україні та поза її межами.

Сам Володимир Петрович говорив про свою роботу так: «Я навіть море в житті своєму не бачив через це, але велике задоволення мав, коли був на риштуванні. І відчував оту душу: як працювали колись майстри. Люблю повертати старі речі до життя».

От і тепер, вже по смерті, майстер Мокрій повернув до життя 8001-й шедевр — ікону XVII століття «Богородиця з Немовлям».

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ