Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Воїн III сторіччя до нашої ери

На Дніпропетровщині знайшли поховання гігантського скіфа
8 вересня, 2016 - 11:32

Археологічні розкопки біля села Токівське принесли незвичайну знахідку. Співробітники Дніпровського національного історичного музею імені Яворницького виявили  поховання, у якому лежав скелет скіфа-велетня. За життя його зріст досягав 190 сантиметрів, що було майже рекордом. Зазвичай середній зріст чоловіка того часу був на двадцять сантиметрів нижчим. Скоріше за все, похований у могилі скіф був великим воїном, оскільки погребли його з особливими почестями на території стародавнього святилища.

«Експедиція історичного музею працювала на святилищі епохи середньої бронзи, де у скіфському шарі було знайдено поховання. Ґрунтові могили без кургану — нетипові для скіфів, так що це є великою рідкістю. Мабуть, це місце було непростим і для скіфів», — розповів завідувач відділом археології музею ім. Д.Яворницького Олександр Старик. Поховання було трохи зіпсоване кротами, частина кісток була перемішана. На скелеті археологи знайшли кістяні вироби та металевий предмет, схожий на скіфський акінак — короткий меч або ніж. Крім того, у похованні виявили залишки тризни — сліди погребового бенкету, який скіфи за своїми звичаями влаштовували на згадку про покійного. Попередньо археологи датують останки скіфа III сторіччям до нашої ери, оскільки в культурному шарі були виявлені уламки родоської амфори того періоду.

Розкопки на стародавньому святилищі археологи проводять уже третій сезон. У ньому виявили два потужних культурних шари — епохи середньої бронзи та скіфського періоду. Цікаво, що стародавнє святилище знаходиться в районі скіфських Герр, на півдні сучасної Дніпропетровщини, де згідно з описами Геродота кочівники ховали своїх царів.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ