Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою.
Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч

Виборча дільниця серед айсбергів

На антарктичній станції «Академік Вернадський» готуються обирати Президента України
19 березня, 2019 - 11:14
ФОТО З САЙТУ WIKIPEDIA.ORG

Станція «Академік Вернадський», розташована за 15 тисяч кілометрів від Києва, є найвіддаленішою виборчою дільницею України. Як повідомляють у Національному антарктичному науковому центрі, 31 березня там голосуватимуть 34 особи —  11 учасників постійної експедиції, так звані зимівники, які перебувають на станції цілий рік, а також 23 науковці сезонної експедиції, прибулі наприкінці січня.

«Антарктична станція «Академік Вернадський» є спецдільницею, адже зі зрозумілих причин виборча процедура в такому важкодоступному місці має свої особливості.  Зокрема, полярники використовують не «живі» бюлетені, а їх роздруковані скан-копії, які напередодні надсилає ЦВК. У день виборів у найбільшому приміщенні станції — їдальні — встановлюють саморобну кабінку для голосування та урну. Відтак у присутності всіх членів експедиції відбувається підрахунок голосів», — описують процедуру в НАНЦ.

Відповідальність за забезпечення процесу голосування покладено на виборчу комісію, створену з полярників. Днями ЦВК затвердила склад комісії на цій спецдільниці в особі чотирьох полярників, головою визначено начальника 23-ї Української антарктичної експедиції Віктора Ситова.

У НАНЦ звертають увагу, що залежно від дати виборів і льодової обстановки нагода передати на «велику землю» протокол дільничної комісії з «мокрою» печаткою та самі бюлетені може трапитися і через місяць, а може і через рік. Тому ці документи  у форматі скан-копій оперативно передають зі станції до ЦВК.

«Якщо громадянину не байдуже, що стане з його голосом, він і за 15 тисяч кілометрів від дому, посеред снігів та айсбергів, знайде можливість проголосувати», — акцентує в. о. директора НАНЦ Євген ДИКИЙ, закликаючи всіх українців 31 березня прийти на виборчі дільниці.

Між тим, у найближчі тижні відбудеться ротація зимівників. В Антарктиду відправиться 24-та УАЕ, а учасники 23-ї антарктичної експедиції, повернувшись до Києва, передадуть опечатані оригінали бюлетенів і протокол за результатами голосування на станції 31 березня.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ